ce faci cand vezi un hot in flagrant?

ce faci cand vezi un hot in flagrant? | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

Am sa va povestesc ce mi s-a intamplat ieri si cum am reactionat. Astept si parerile voastre la subiect, ptr ca sunt ft curioasa.



Avand treaba in Romana, am intrat pe la Miniprix si la nici doua minute de cand intrasem am simtit ceva la spatele meu
Am intors capul si am vazut pe un baiat care imi deschisese rucsacul si altul care il urmarea de la distanta
Nu am zis nimic, am dat rucsacul in fata, l-am inchis, nu apucase sa ia nimic, dar aveam in buzunar telefonul, portofelul cu bani, altul cu acte si alte chestii( cred ca m-a salvat dezordinea de acolo ca si eu tr sa caut ca sa scot ceva din buzunarul ala)
Am zis ca poate mi s-a parut,desi am vazut clar cum ala de la distanta se uita la asta de langa mine si isi faceau semne
Bun, am continuat sa merg prin magazin si ii vedeam cum se plimba si cei doi pastrand mereu disntanta intre ei
La un moment dat il vad pe acelas baiat cum incearca sa deschida geanta unei femei
M-am temut sa strig, asa ca am venit la femeia aia, si am impins-o in raftul ala si cumva si pe el
Sincer un pic tremuram, ca ma gandeam ca daca imi da una ala...
Cred ca tipa aia a inteles, vazuse si o angajata si a strigat pe cineva.
Eu am iesit din magazin
Tipul care il urmarea a coborat si el si a iesit afara
Eu m-am oprit jos un pic sa ii iau niste clame Ameliei.
Si culmea tupeului, baiatul celalalt pe care il impinsesem deja o data, a coborat si el si incerca sa se bage peste una care se uita tot acolo la clame
Deci practic in fata mea, incerca a treia oara!!!
Celalalt mai mare era afara se uita( o fi fost proful cu ucenicul la practica...)
I-am zis astuia printre dinti: ''iesi afara!'' si el a incercat sa se ia de mine, ca el vrea nu stiu ce lant
In fine, pe urma a urcat inapoi, din nou in magazin!!!
Eu i-am zis celui de la usa, ca e un gardian, de tipul de afara si de cel din interior ca umbla prin buzunare dar nu a parut prea afectat.
Sincer, eu tremuram toata, am iesit de acolo si ma tot uitam sa nu ma urmareasca
Gardianul mi-a zis relaxat, ca ce poate sa imi faca in timpul zilei...


Acuma eu va intreb: care trebuie sa fie reactia normala cand vezi hotul in flagrant?

Sotul meu zice ca nu tr sa ma amestec, ca trebuie sa ma dau calma intr-o parte, sa sun la 112 sa tr pe cineva in civil sa ii urmareasca. Chestie cu care sunt si nu sunt de acord... pana vine politia, daca astia apuca sa fure, pleaca, ca doar nu stau acolo cu prada in buzunar sa fie prinsi...
Sa strig?
Sa fiu discreta cum am fost ieri?
Sa fac scandal incat sa stie toata lumea, cel putin sa aiba grija daca nu sa fie prinsi?
Sau sa imi caut de drum in ideea ca fiecare tr sa aiba grija de lucrurile lui?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sussy spune:

Incerci sa il opresti si suni la politie , ii descrii etc. Nu e ok sa treci mai departe si sa te faci ca nu vezi , asa ii incurajeazi sa continue sau sa faca mai rau ca oricum nimeni nu se amesteca.
Daca iti e asa frica cumpara un spray cu piper sau ceva de genul pt autoaparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu cred ca as fi reactionat la fel ca tine. Nu cred ca as fi avut curaj sa strig in gura mare, as fi incercat sa-i atrag atentia persoanei asupra careia se comitea furtul cumva. De altfel, am si patit odata, demult, stateam cu mama mea la un rand si am simtit cum cineva ii umbla in geanta. N-am putut decat sa o trag din rand si respectivul a fugit. Sau am mai patit pe strada faza cu sacosa. Aveam geanta pe umar, data in spate si un tip in spatele meu, si-a pus o sacosa in fata pe geanta mea si incerca sa umble in ea. Nici nu mai stiu de cate ori am patit-o, un portofel cu bani si acte, telefonul, lantisorul de la gat in plina strada, la miezul zilei, fara ca cineva sa schiteze nici un gest . De altfel, eu sunt sigura ca, in general, lumea nu intervine, de frica, se gandesc ca ii asteapta dupa colt si le da in cap...

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Sussy, e foarte greu ca o femeie sa poata sa opreasca un hot sa il imobilizeze pana vine politia. Oricum politia vine foarte greu, cel putin in Bucuresti cu traficul asta. Eu sincer nu vad cum l-as imobiliza. Mie mi s-a intamplat sa il prind in flagrant pe hotul care mi-a furat telefonul mobil din rucsac si efectiv n-am avut ce sa ii fac. El il pasase deja uneia care a disparut cu el iar eu n-am avut efectiv cum sa il imobilizez pe ala si sa chem politia! Si da, i-am retinut semnalmentele, am fost la politie, mi-au aratat niste cataloage cu poze si mi-au zis ca am sanse minime sa il recunosc daca nu are vreun semn distinctiv foarte evident. Dupa ce m-am uitat pe poze o ora, nici nu mai stiam cum arata, deja vizionand atatea poze mi s-a sters imaginea lui din minte. Eu l-am prins de haina pe hot si i-am cerut telefonul. Era tigan si era si cu un cap mai inalt ca mine. Mi-a zis ca nu mi-a luat niciun telefon, si-a scos ce avea prin buzunare sa imi arate, dar eu stiam clar ca telefonul meu era deja la tipa cu care era. Am incercat sa ma tin de el, sa ma tin dupa el si a luat-o la fuga. Am fugit si eu dupa el, dar a fost mult mai rapid ca mine. De atunci ma tot intreb cum puteam eu sa il imobilizez si sa chem politia!




"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Sa-ti spun cum am facut eu cu ani in urma. Eram in tramvai veneam de la serviciu, am vazut cum un tip in aglomeratia respectiva i-a sustras portofelul unui batrin. Am tacut, iar la prima statie unde trebuia sa cobor, i-am soptit batrinului ca tinarul respectiv i-a furat portofelul, drept pentru care saracul a inceput sa se caute prin buzunare si sa strige disperat. Individul, adica domnul hot, statea si el si se uita, se adunase o gramada de lume... Batrinul a aratat spre individ, l-au cautat si au gasit portofelul. L-au dus la primul post de politie din zona, bineinteles cu pumni si suturi, deh, fiecare fusese jefuit macar o data.
Altadata, tot in tramvai, erau doi tineri, un el si o ea. Se sarutau de zor, timp in care individa buzunarea o persoana. Am facut la fel ca tine, m-am impins in ei si i-am intrebat daca, coboara la prima statie.
In prima din cele doua situatii enumerate de mine, am tremurat de frica pina acasa. Imi imaginam ca ala ar fi fost in legatura cu altii si "ma aranjau la propriu", asa ca pina acasa, am intors capul la stinga si la dreapta de o suta de ori, sa vad daca nu sint urmarita.



Daniela, mami de Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citesc cu mult interes cazurile si parerile voastre. Ideea e ca eu nu consider ca am reactionat corect nici ieri. Adica am oprit sa fure de la Doamna aia, dar ceilalti nu au observat, deci el poate continua sa fure mai departe in liniste...
Sussy, cum sa il opresc?
Mie mi-e frica cel mai mult pentru ca stiu ca a fost caz cand in urma unei reactii mai clare, mai pe fata, a scos cutitul sau lama, si pana sa iti revii din soc si pana reactioneaza lumea, ramai plin de sange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by Sussy

Incerci sa il opresti si suni la politie , ii descrii etc. Nu e ok sa treci mai departe si sa te faci ca nu vezi , asa ii incurajeazi sa continue sau sa faca mai rau ca oricum nimeni nu se amesteca.
Daca iti e asa frica cumpara un spray cu piper sau ceva de genul pt autoaparare.



Da,asa ar trebui...stii ce a patit o cunostinta a parintilor mei in autobuz?A vazut doi hoti care umblau in geanta unei femei,a inceput sa strige...ei faceau pe nevinovatii,binenteles.Imediat a urmat o statie...hotii au coborat...dar inainte de asta, i-au bagat barbatului respectiv cutitul in burta...

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4255038 " target="_blank">Mexic;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sussy spune:

Oricind se poate intimpla sa iti bage cineva cutitul in burta din diverse motive ( de exemplu in urma cu citeva saptamini un tinar a fost injunghiat la citiva metri de unde locuiesc eu de 2 oameni pt ca nu a vrut sa le dea o tigare).
Dar se intimpla rar si se poate intimpla oricui indiferent cit de atent esti.. Un spray pt autoaparare(de calitate) este foarte eficient si practic hotul nu are ce sa iti faca un timp destul de lung , deci probabil cineva te ajuta in acest timp sau pina vine politia.
Nu conteaza ca esti femeie , asta nu inseamna ca e ok sa fii pasiva si sa nu te intereseze ce se intimpla in jurul tau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Sussy, nici intr-un caz nu sunt de acord sa fii pasiv, pentru ca intr-o zi se poate intampla si mie si as vrea sa stiu ca si altii reactioneaza
Ideea cu spray-ul e buna, oare e asa ceva in Romania?
Eu personal nu am vazut hotul in fata niciodata pana acuma( desi mi s-au furat si acte si telefon) si ptr ca m-am lovit de asta mi-am pus intrebarea care ar fi fost reactia optima
Acuma ma intreb: ei erau doi, la unul ii dau cu spray, celalalt fuge si ma asteapta la colt...
Stiu, sunt griji si chestii care pot aparea si fara sa dau eu de gol un hot, dar nu poti sa nu iti pui intrebarea: ce se intampla daca reactionez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sussy spune:

Cred ca exista spray in magazine cu arme sau ceva de genul . Oricum ceva de calitate pt ca unul foarte ieftin nu are efect cel mult ustura 2-3 minute .
Daca esti intrun loc public cu siguranta vor fi oameni in jur sa te ajute si cheama Politia imediat , deci nu cred ca al doilea o sa iti dea in cap cu lume in jur si Politie. Oricum poti sa ceri ajutorul Politiei sa te duca la un mijloc de transport , masina etc daca crezi ca esti in pericol. Si hotul sigur nu se asteapta sa intervina cineva , mai ales cum spui tu ,o femeie deci gindestete ca si pt el e ceva neasteptat care il descurajeaza.
Asta este experienta mea , normal ca fiecare actioneaza dupa caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Ca sa poti sa te bagi intr-o astfel de situatie in primul rand iti trebuie sange rece,adica sa nu-ti tremure nici cel mai mic fir de par ,ca smecheru' te miroase.Daca ai mult tupeu si joci si putin teatru sigur dau inapoi.Eu am o experienta de 7 ani intr-un loc de munca foarte populat de astfel de indivizi(jocuri de noroc),iar acum ii mananc ca pe paine....De cele mai multe ori atrag atentia persoanelor care sunt vizate de infractori dandu-ma de la Politia Comunitara, cu rugamintea de a isi verifica geanta si pe viitor sa fie mai atenta ca nu se stie cine sta in spatele ei.Bineinteles ca atentionarile le fac cu voce tare ca sa fiu auzita de toata lumea,cel mai tare e ca toata lumea duce mainile la genti si la buzunare.
Am avut si eu doua experiente neplacute,dar cu final fericit.In cea mai grea era sa fiu deposedata de tel.de servici pe care-l tineam intr-o husa cu snur,exact pe motivul ca nu-l gaseam prea repede prin geanta.M-am dus sa-mi iau abomnament RATB ,si spre nefericirea mea am fost inconjurata,fara sa-mi dau seama de 5 cocalarese si 2 pustani tuciurii.In timp ce vanzatoarea imi pregatea abonamentul(eu cu pormoneul in mana) unu din pusti era langa mine incercand sa-mi atraga atentia:
"D-na de aici se iau bilete"
eu "Da"
"D-na, dar cat costa?"
eu, desi eram linistita stiind ca am banii in mana imi arunc privirea in jos si vad geanta deschisa...am luat foc si mi-am infipt mana in cea din spate care se tot impingea....i-am strigat sa-mi dea tel.....ea sustinea ca nu a luat nimic.....mi-am infipt mana in cel de langa ea(al doilea pusti)si l-am perchezitionat...nimic...m-am uitat in geanta(tot cu mana pe cocalareasa)siam descoperit ca tel...se agatase cu snurul de o perie ...iar cand eu am prins-o de mana de javra sigur ii daduse drumul.....ma intorc calma la ghiseu(tipa era alba)si imi cer abonamentul...tiganca a prins tupeu si m-a facut ca sunt eu nebuna si nu stiu ce fac...in mom ala m-am intors...si am strangulat-o cu propriul pulover(deh facui judo la viata mea)si am inceput sa o balacaresc ...celelate dintre care 2 posesoare de puradei au inceput sa vocifereze....bineinteles ca am luat tel. le-am anuntat ca sunt de la Politia Comunitara si chem jandarmii... si ma duc si dupa ele in Mogosoaia (stiam sigur ca sunt de acolo,le vazusem cand au coborat din masina)....toata lumea din statie se uita ca la teatru,80% erau colorati asa ca nu m-am asteptat sa imi ia cineva partea....dupa ce si-au luat talpasita m-a apucat un tremurat de nu stiam ce sa fac...sa-mi continui drumul sau sa ma intorc acasa...
Al doilea incident l-am avut in magazinul in care sunt shop manager(zona militari)...Doi indivizi albi de data asta si-au tot facut de lucru vreo 2-3 zileprin magazin chipurile cauta sa cumpere ceva....au prins un mom cand baietii nu erau pe raion(electronice) si au inceput sa desfaca din stand un home cinema Sony(vreo 45 mil..)...spre norocul meu eu nu sunt posesoare de uniforma si trec mai usor neobservata....unul se uita dupa baietii in uniforma,iar cevalalt indesa dvd-ul int-o punga....m-am apropiat si cu acelasi tupeu m-am infipt in gatul lui...a zis ca e cumparat ,ca vroia sa vada nus' ce...parca eu nu lucram acolo...cu o mana pe dvd(al dracu' mai bine-i dadeam drumul pe jos) si cu una in geaca lui m-a tarat pana la usa de la intrare....toata faza s-a intamplat in max.un minut asa ca ceilalti nu prea au vut timp sa reactioneze...desi eram fericita ca am recuperat scula....m-am enervat...
asa ca aveti grija ce faceti...


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput