Uter fibromatos

Uter fibromatos | Autor: dyana

Link direct la acest mesaj

Am 29 de ani. Nu am facut inca copii. Nu am incercat inca. Dar de la anul ne vom stradui.
Se pare ca am uter fibromatos.
Ce inseamna asta? E grav?
Nu mai pot face copii?
Exista vreun tratament naturist sau medical?
Ciclul imi vine regulat la 28 de zile si nu am hemoragii.
Mama a avut si ea uter fibromatos, si a facut 2 copii. Dar as dori sa va intreb si pe voi.
Va rog, lamuriti-ma si pe mine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

De ce nu-l intreb pe medicul site-ului? Cred ca este cel mai in masura sa-ti raspunda. Nu te speria.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Ai dreptate.
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Dyana, eu am fibroame, nu stiu daca e exact acelasi lucru cu uter fibromatos. Am trei sau patru, dintre care unul destul de mare, cam 5cm diametrul. Am un copil si sunt la a doua sarcina, si tot ce-ti pot spune e ca desi nu m-au deranjat cand nu eram gravida (tot regulat imi vine ciclul), m-au sacait in timpul sarcinilor. In sensul ca mi-au produs contractii pe tot parcursul celor 9 luni. Mi s-a recomandat sa nu fac nici un fel de efort, inclusiv munca in casa, mersul pe jos e ok. Singurul pericol cu fibroamele e in timpul sarcinii, provoaca contractii si pot declansa nastere prematura. Mie mi s-au dat medicamente la prima sarcina dupa luna a 6-a. tocmai pentru a le preveni si sa pot duce sarcina la termen.

Poti intreba si medicul, sunt convinsa ca e mai in masura decat mine sa-ti explice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Multumesc mult.
Un lucru stiu: ca nu am fibrom si sunt aproape sigura ca nu e acelasi lucru. Intr-adevar am vrut sa stiu daca si alte fete de pe forum se confrunta cu uter de acest tip. Probabil ca uter fibromatos inseamna uter predispus la a face fibroame. Ma mai interesez.
Multumesc mult , inca o data , pentru ca mi-ai raspuns.
Multa sanatate,
P.S. Daca aflu de vreun tratament naturist, cel putin, iti spun si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Daca esti numai predispusa si nu ai fibroame, e in regula. Oricum copii poti face, daca asta ti-era teama.

Astia sunt alimentati de hormoni si de obicei scad cu varsta, la menopauza cica incep sa dispara.

Sanatate si tie!

Mergi la inceput