Degresant bun pentru curatat filtre hota?

Degresant bun pentru curatat filtre hota? | Autor: Alynutza

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare pentru fetele gospodine: ce solutie degresanta buna imi recomandati pentru a curata filtrele de la hota? Am filtre din acelea de aluminiu, care se spala, nu se inlocuiesc si desi le curat periodic, am observat ca sunt depuneri de grasime pe ele (din abur) intrate printre gaurelele filtrelor, pe care nu am reusit sa le indepartez asa cum le curatam in mod obisnuit (adica inmuiat in chiuveta in apa fierbinte cu Fairy si Ariel si pe urma frecat cu Cif). Ma gandeam la ceva spray, care sa patrunda si prin orificiile de la filtru. Am vazut reclama la Cilit Bang, pe rafturi am vazut diverse degresante, si de la Mr. Muscle si de la alte marci. Care dintre voi folositi asa ceva si-mi puteti spune ce sa cumpar sa fie eficient?
Multumesc.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

mr. muscolo degesant/pt inox
cif pt inox

pe astea le folosesc eu pt filtrelele de la hota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nico dar filtrele mele nu-s din inox, ci din aluminiu. Ale tale nu tot din aluminiu sunt? Se curata ok?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Eu le pulverizez cu Cillit Bang din abundenta, le las la inmuiat un timp , apoi le frec cu burete de sarma. Efect garantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

habar n-am din ce sunt
cred ca e aluminiu
sunt tot argintii (mai deschis decat culoarea hotei) la culoare caci hota e din inox, dar materialul e mai subtirel asa
da cred ca e aluminiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ok, multumesc de raspunsuri. O sa incerc si revin cu rezultatul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Si eu tot filtre de aluminiu am , Alinuta , si le curat fff bine cu un degresant numit ASEVI.


mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput