Torturi si prajituri (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Lily eu sunt fan daneza 13,fata niste torturi de-ti vine sa mori,am facut si eu destule torturi dupa retele ei si sunt mortale desi complicate si dureazaaaaa,de atunci cand termin ma gandesc serios sa nu mai fac never ever!Da por'ma tot io ma razgandesc!
Laura,nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau ca nu stiu ce mananca ei,daca as fi eu,as lua ciuperci,cartofi,pui,costite si le-as face acolo intr-o gramada de feluri,icre,salata de vinete,telina cu maioneza,as face o rulada de pui,o rulada de cascaval cu sunca,dar,ma repet,nu stiu ce-o sa manance ei din toate astea!Chiar ar fi interesant,ce mananca americanii?Nu voi,emigrantii mai noi,americanii de 2-3 generatii?
Aseara i-am facut cumnatului meu inca un tort,astept sa ma sune sa-mi zica daca i-a placut ca aseara cand a venit sa-l ia abia ce-l pusesem in inel,abia azi ar trebuii sa-l taie!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Vreau sa ma ajutati si pe mine.....va rog.......
Nu stiu de unde sa cumpar tavi cu diferite forme pentru tort: o masinuta, un ursulet, o....ceva.....orice.

Multumesc

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Liliana, poti comanda de aici:
www.bbsuperimport.ro

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, eu cand fac crema de iaurt cu gelatina, crema imi iesie mai lichida, torn in tava cu inel peste blat, si dau la frigider cel putin 5 ore...sau pana a doua yi si totul iese perfect.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Laura, si eu zic ca Valentina, ciumperci,telina cu maioneza, icre, rulade(cu cascaval, cu sunca) ardei taiati jumatati si umpluti cu crema de urda/branza dulce frecata cu unt si marar, salata de vinete cu rosii, oua umplute cu maioneza si piept de pui tocat marunt+bucatele castraveti murati.
Toate pot fi facute acasa, puse in recipiente si acolo doar facute tartine, umplute ouale(deja fierte, acolo doar scoateti galbenusurile pe care le adaugati la amestecul pomenit), umpluti ardeii etc.
Eu am enumerat aici mai multe, alegeti voi...

Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

valentinaq, asa-i, si unele torturi ale danezei sunt scumpe rau, martipan nu se gaseste, migdalele sunt extrem de scumpe...
Si dureaza mult sa le faci. Sunt sofisticate si rafinate insa


Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

In primul rand multumesc pt idei, dar pt americani sunt prea....complicate. Vorbesc foarte serios. La ei mancarurile de baza sunt: hamburgeri, hot dogs (crenvursti) si pizza. Eu sunt aici de 23 de ani, am venit de copila, dar nici in ziua de azi nu-mi place ce mananca ei. Mama intotdeauna a facut mancare de-a noastra si eu fac la fel, doar si barbat de-al nostru mi-am luat . De fapt nu au bucatarie asa ca noi. Icre va spun sigur ca nu mananca pt ca li se pare ceva de ...nemancat, desi pestele le place. Ruladele cer prea mult timp. De aceea i-am sugerat pizza rolls, ca de fapt tot pizza e numai prezentata altfel- copiata de la Veronica, desigur, ca si eu le-am facut pt ziua fiului meu mai mare si au avut maaare succes. Si am vazut ca si ei i-a suras, aluatul se cumpara inghetat. Daca era pt mine, aia as fii facut ce ati sugerat, o sa-i spun sa vad ce mutra face. Multumesc!

Vreau si eu reteta aia de tort cu marzipan, aici e $5 o cutie de 200gr, e destul de scump, asa e.

Aseara am avut critic la tort (sotul) a zis ca: blatul trebuia sa-l insiropez putin ca e prea tare, crema e de aruncat cu prastia, dar asta stiam, din cauza gelatinei, si cica nu-i destul de dulce. Data viitoare il mananc singur nu mai dau la nimeni din el, sa nu mai bage de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Laura, e tortul de pe culinar.ro, la retete in imagini, respectiv cel cu caise, zmeura si migdale, scris de Daneza13, il gasesti acolo, chiar asa se cheama topicul.
Te previn insa ca ai ceva de muncit la el...


Lyly si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Lyly, ma duc imediat sa ma uit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am mai facut flori azi deoarece luni am de dat 2 torturi odata.

http://www.veronicascakes.blogspot.com/

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput