dor de pui

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by denizel

quote:
Originally posted by mariaanna

Iti raspund cu o vorba din popor:,,Ai vazut vreodata vreun buhai care sa raga dupa vitel?"




quote:
Sterge e razvratit impotriva tuturor femeilor.Se vede ca nu le respecta




Iar, tu Mariana, esti razvratita impotriva tuturor barbatilor. Se vede ca nu ii respecti!

Iti place cum suna daca te judec fara sa stiu nimic despre tine, analizand doar cateva cuvinte pe care le-ai scris intr-o postare?

Daca Sterge este atat de furios si suparat incat simte nevoia sa zica despre fosta sotie ca e o naspa, nu inteleg de ce trebuie sa va aprindeti asa.
A zis asta unor straini, intr-un loc in care sotia lui nu este prezenta.
Asta inseamna ca asa vorbeste cu ea si cand sunt fata in fata?
Asta inseamna ca trebuie sa facem un catralion de scenarii despre cat e de monstru, frustrat, nebun si abuzator?
Sincera sa fiu, nu el e cel care trebuia sa primeasca avertisment...




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Nu sunt impotriva barbatilor.
La fel as fi procedat poate si in cazul unei femei daca ar fi vorbit asa despre fostul ei sot.Si daca ar fi spus despre ex-a doar ca e naspa, era Ok.In fond a fost a lui, nu?
Dar sa-ti faci sotia ,,zdreanta" e de neconceput.Atunci el ce e?
Sunt impotriva vorbelor urate, atat tot.Si cred ca toate se rezolva daca ar exista putin mai multa comunicare.Comunicare inseamna sa si asculti, nu doar sa spui.
Acum cred ca ai inteles ce vroiam sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mariana, si eu sunt impotriva vorbelor urate.
Pentru mine, vorba urata nu este doar 'zdreanta'.
Vorbe urate inseamna si 'ai probleme', 'esti frustrat', 'esti un monstru', 'esti un pui parasit', 'sa nu mai ai vreodata parte de...' etc, etc.
El a spus 'zdreanta' intr-un moment de furie si voi i-ati aruncat in schimb 100. Sa se sature, nu?
Daca nu-ti place sa vorbesti urat, apai incearca sa si dovedesti asta!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Oameni buni,(nu va scrie Stefan Banica Jr!), de ce va consumati energia astfel? Excluzand subiectele de la umanitare, in restul cazurilor nu poate fi vorba de unanimitate, nici n-ar fi fain, ne-am plictisi, ne-am plafona de la atata consens si in final am da un premiu celui care a avut curajul sa contrazica majoritatea.
Problema nu consta in faptul ca gandim diferit, ci in a alege modalitatea de a ne exprima opiniile. E mult mai usor sa jignesti pe cineva atunci cand te afli la calculator, tastezi si nu esti face to face cu celalalt, altfel va asigur ca n-ati mai ceda tentatiei de a fi atat de sinceri si duri. Scuza ca el(ea) a fost ironic(a) deci am gasit, in sfarsit, o justificare sa dau si eu una si implicit sa ma eliberez de toate frustrarile mele, nu merge la nesfarsit.
Citind unele postari, mi-am adus aminte de o replica din filmul Cuibul de Visepi "Nu am blestemat si nici nu o sa blestem niciodata, dar..... sa dea Dumnezeu si Maica Domnului sa o ingroape fara pantofi in picioare......"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by denizel

Mariana, si eu sunt impotriva vorbelor urate.
Pentru mine, vorba urata nu este doar 'zdreanta'.
Vorbe urate inseamna si 'ai probleme', 'esti frustrat', 'esti un monstru', 'esti un pui parasit', 'sa nu mai ai vreodata parte de...' etc, etc.
El a spus 'zdreanta' intr-un moment de furie si voi i-ati aruncat in schimb 100. Sa se sature, nu?
Daca nu-ti place sa vorbesti urat, apai incearca sa si dovedesti asta!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.




Nu a spus doar o data si nu doar intr-un moment de furie.A spus-o doar ca se se amuze. sa starneasca polemici , ceea ce voua, masculilor v-a placut grozv de mult.
Atunci, pot si eu sa ma scuz ca am facut-o intr-un moment de furie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Oamenii sunt imprevizibili...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

ceea ce voua, masculilor v-a placut grozv de mult.









quote:
Atunci, pot si eu sa ma scuz ca am facut-o intr-un moment de furie...



Deci, atunci cand esti furioasa, nu-ti poti stapani limbajul!!! Q.E.D.!!!
Si, pentru mine, masculul feroce Denizel , discutia pe aceasta tema e incheiata!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

""Nu am blestemat si nici nu o sa blestem niciodata, dar..... sa dea Dumnezeu si Maica Domnului sa o ingroape fara pantofi in picioare......"

nu o stiam, e bestiala faza :-)))

edit: mai oameni buni, lasati-le in pace, o sa se plicitseasca de aruncat laturi, nu faceti decat sa le starniti ura. daca vor vedea ca nu le mai da nimeni atentie, se vor plicitisi. desi o sa imi lipseasca unele panseuri geniale :-))

sa revenim la tema:
nu il poate aduce acasa pe baiat in vacanta de Paste pentru ca nu are masina, iar in autocar baiatul nu sta, e foarte agitat iar acum, cand s-a suprapus acest soc pentru el, e argint viu. domnul care a ajutat-o sa isi rapesca baiatul nu e disponibil, din pacate.
acelasi domn care, de-a lungul unei intregi zile, impreuna cu reclamanta, nu mi-au raspuns la telefon, astfel incat nu stiam unde imi duc baiatul. am aflat dupa 8 ore, la capatul carora am fost pe punctul de a-mi pierde mintile, cand doamna soacra s-a milostivit si m-a sunat sa imi spuna ca ua ajuns acolo. cand am cerut sa il aud, doamna mama, in urma chintesentei celor mai alese si curate sentimente materne, a spus: "nu sunt de acord" !]

ei ... incep sa apara amanuntele atat de vanate de unele doamne ?
happy ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by sterge

"si adreseze injurii in prezenta copilului"

asta de unde ai scos-o ?
si in general, ATENTIE, pana la copil, e a doua oara cand cineva il include in mesaje de factura asta, prima data am ignorat, a treia ma dezlantui cu adevarat !

si tot in geenral, voi deschide un topic special destinat celor care doresc sa isi verse ura irationala si invectivele adresate mie direct, in numeel unui calificativ pe care eu l-am atribuit celei care si-a nenorocit copilul, din motive care ma privesc, destinat celor care nici macar nu citesc postarile anterioare - sunt vreo 10 exemple aici, ci se grabesc sa dejecteze ura nestavilita in numele unei solidaritati false si rudimentare.

pana atunci, lasati spatiul curat pentru dezvoltarea topicului asa cum el a fost propus de initiator.



Atunci , de ce nu ai scris mare:Exclusiv barbatilor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cine a trecut printr-un divort (si nu unul doar pe hartie), stie ca este foarte greu sa tii sub control sentimentele negative, frustrarile si furia.

Dupa cum spunea Sterge, el isi manifesta sentimentele,nu si le poate inabusi; ca aruncati cu noroi in el nu-l face decat sa se inversuneze si mai tare pe situatie.

Situatia lui este foarte trista: sotia isi va vedea de viata ei alaturi de copil, iar el va ramane singur, asta nefiind alegerea lui. Este o mare diferenta. A mai propus cineva aici un scenariu, prin care sa ne imaginam ca ramanem fara copil, probabil ca am turba toate la propriu.

Lucrurile se aseaza in timp, dupa finalizarea divortului. Depinde foarte mult de amandoi parintii sa gaseasca calea de comunicare.
Insa acum e doar venin, probabil din ambele parti.

Eu am inteles ca Sterge stie foarte bine ce are de facut, din relatarile discutiilor telefonice purtate cu copilul. Ratiunea nu a fost inecata de sentimentele negative. Stie ce este mai bine pentru copil. Trebuie doar sa treaca de perioada asta neagra.

Hai sa va spun cum se pot intampla lucrurile si in alte tari: timpul copilului este impartit frateste, sta cate o saptamana la mama si una la tata. In Romania nu este asa, conteaza foarte mult parerea mamei. De asta, Sterge, poti sa te revolti pe sistem, dar nu rezolvi mare lucru (a facut-o si Espiritu). Trebuie sa-ti vezi interesul tau, si posibilitatea sa ti-l atingi. Si asta se poate face aici doar intelegandu-te cu mama copilului. (asta ca sa-i raspund si lui She, ce era in dubii referitor la necesitatea unei relatii bune cu mama copilului)

Inca ceva: citisem recent ca s-a infiintat asociatia tatilor din Romania (sau cam asa ceva) - cu activitate si pe largirea drepturilor tatilor dupa divort.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si eu pe Anisiap o inteleg perfect, trece acum printr-o situatie ce n-o doresc nimanui. La fel si Sterge, este in criza.

Insa celelalte postari, ce vin de la persoane ce nu se afla intr-o situatie similara, mi se par rautati gratuite, refulari din trecut. Ar fi bine sa va abtineti, este vorba aici de o drama, la fel ca la Anisiap; nu e loc de aruncat cu rosii pe falsi inamici sau proiectii ale dusmanilor proprii.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput