Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, super...esti grozava.Harnicuta foc!
Pai urmatorul tort....maine...e simplut, cu branza de vaci,fructe...o sa vezi tu
Urmatorul tort il fac pe miercuri pentru ziua cuiva, apoi urmeaza pe 5 febr de ziua mea si cine stie cate oi mai avea....

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu vreau sa fac prajitura fina cu mac...insa nu am cu ce macina macul, si nici timp sa caut. O rasnita de cafea ar fi buna...
Am prea mult de lucru zilele astea, de aceea nu am timp sa ma plimb prin magazine
Si as face o praji cu cioco in culori mai deosebite...vertnil cu roz bombon deci trebuie sa fie cu cioco alba, ca sa ma pot juca cu culorile Caut acum o reteta pentru ce mi-am pus in gand
Hildegard,abia astept sa vad ce o sa mai faci


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

abia astept sa vod poze cu creatiile voastre...Hildegard vad ca faci nu gluma..pt tot poporul
eu abia am inceput sa-i prind gustul
imi place teribil sa fac prajituri...dar daca nu-mi iese din prima...n-o mai repet

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

ultimele 2 poze sunt cu tortul kinder: www.freewebs.com/alexandruflorinborza/bucatarialuialec.htm" target="_blank"> Aici

A fost un deliciu..va doresc we placut!


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, super arat tortul kinder

Pai fa asa:
amesteci cioco alba cu frisca si cioca neagra cu frisca, mousse de ciocolata se cheama asta.
Deci iti trebuie frisca lichida pe care o pui pe foc, rupi in ea bucati de cioco si o ti acolo pana se topeste cioco, n-are nimic daca fierbe. Cand s-a topit cioco o iei de pe foc si o bagi la rece:camara...frigider. Cand se raceste o bati normal ca pe frisca cu mixerul. Cantitatea de frisca trebuie sa fie egala cu cantitatea de ciocolata,cata cioco atat frisca.In amestecul de cioco alba poti pune colorant. Deci poti face praji cu cioco neagra, cioco roz cu colorant roz si cioco alba. Poti asambla totul in tava rotunda cu inel ca vad ca ai. Pui un blat pe care il tai in 2,3 cate vrei, apoi pui cremele intre blaturi...dai la frigi si a doua zi sau dupa 7 ore scoti inelul si ornezi cum vrei.
Fanna, da,din fericire pentru mine fac pentru tot poporul. altfel cum as invata?
Lasa ca prinzi si tu usor sa faci...si ai sa vezi ce usor e apoi!

Tortul meu cu branza si fructe e in frigi....aseara am copt blatul azi l-am asamblat. Reteta am luat-o din revista Ioana.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

gata tortul diplomat...e la frigider, fug sa ma apuc de prajitura cu nuca de cocos...am luat cocos galben si rosu, voi ce parere aveti de care sa folosesc?

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

am facut si prajitura cu cocos rosu...acum am o nedumerire...vad ca nu se incarca albumul tau Lyly, vroiam sa ma mai uit la poza cu prajitura...parerea mea e ca ar merge facuta din 8 oua, cu 5 e=iese mai mic in inaltime sau tu o ansamblezi altfel...eu am scos prajitura din tava dar nu sunt multumita de inaltimea ei, poate nu a crescut suficient la mine sau tava e mai mare...parca a ta era mai inalta.
Ar merge facuta si din doua foi umpluta cu crema si apoi ornat cu frisca si fructe...nu stiu..poate am gresit eu ceva...intradevar crema iese mult prea multa, am citit observatile tale si am redus cantitatea de lapte, am pus 600 dar tot e prea multmerge cu 400 ml lapte.
Aaa...si am mai schimbat ceva la crema...am pus juma de lamaie deoarece am redus laptele dar am uitat sa reduc si faina...si avea nitel gust de faina...si am mai adaugat nitel zahar vanilat si a iesit ok.
Merci de reteta..
PS.se da la rec la frigider ?...ma gandeam sa o las pana maine si maine sa o ornez...am taiat din ea ,am ornat cu frisca, am pus fructe si le-am dat la toti cate 2...e super gustoasa.

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am facut un tort cu branza si fructe. Este luata din revista Ioana si am adaptat-o. L-am ornat mai natural adica fara cioco si frisca,flori..... Pe fructe am vrut sa pun jeleu transparent dar numai de asta rosu am avut.

TORT CU BRANZA SI FRUCTE

Ingrediente:

Blat:
-6 oua
-6 linguri zahar
-4 linguri faina
-3 linguri amidon
-1 plic praf de cpt
-se freaca bine galbenusurile cu zaharul pana s ealbesc si-si dubleaza volumul,apoi am amestecat cu albusurile bine batute spuma si la sfarsit cu faina pe care am amestecat-o cu praful de copt si amidonul. Se pune in tava rotunda 26 cm diam. in care am pus hartie de copt si marginile le-am uns cu margarina,in cuptor la 175 grade.,30 minute, se incearca cu scobitoarea.

Crema:
-2 plicuri gelatina dr. otker de 10 g fiecare, deci 20 g
-2 conserva de fructe,una de ananas,alta de mandarine
-500 g branza de vaci
-400 g frisca batuta
-1 plic zahar vanilat
-4 picaturi de esenta rom
-6 linguri de gem,eu am pus de caise, puteti pune de coacaze sa fie mai inchis la culoare si asa e frumos contrastul
-sucul de la o jumate de lamaie
-4 galbenusuri
-200 g zahar

-punem fructele la scurs
-taiem blatul in 2
-punem gelatina la umflat in apa rece 10 minute
-frecam branza cu mixerul sa se faca fina
-ne batem frisca
-punem intr-un castron galbenusurile cu esenta de rom, zeama de lamaie,zaharul, facem cu mixerul 1 minut apoi punem la bain marie si amestecam pana crema se ingroasa.
-in compozitia fierbinte rasturnam gelatina umflata si amestcam pana aceasta se topeste si totul se omogenizeaza bine
-apoi in compozitia de oua inglobam branza dupa care amestceam bine
-urmeaza sa punem frisca batuta

Asamblare:

-ne pregatim tava cu inel
-insiropam primul blat putin cu zeama din fructe
-ungem blatul cu gem
-turnam toata crema peste blat
-punem fructele si le apasam usor cu degetele in crema
-insiropam al doilea blat,il ungem cu gem si-l punem peste crema capac
-dam totul la frigider minim 4 ore

La decor am folosit:
-am prins in gelatina rosie cateva fructe, era bine sa fi avut gelatina transparenta ca arata mai bine
-pe margine am pus alune macinate prajite(cumparate)
-am trecut prin sita zahar pudra vanilat
-pe marginea de sus am ornat cu glazura din lamaie cu zahar cumparata

POZE:http://veronicascakes.blogspot.com/


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Veronica, esti inspiratia mea. Uite ce tort am facut pt ziua baiatului meu mai mare (cu fondant). Destul de ok pt o prima incercare. http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=8CctnDds0as8G&emid=sharview&linkid=link2

Am mai facut si pizza rolls-urile tale si spirale de foetaj,a stea sunt de la cineva care are link pe bolgul tau, nu-mi aduc aminte cine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Laura, foarte frumos tortul. Felicitari!

Ai vazut ca se poate? Foarte fain ti-a iesit fondantul.
Si eu trebuie sa incerc...am incercat odata si nu mi-a palcut, dar cred ca n-am facut eu ceva bine!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput