Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Daca tot ai pus poza la praji care arate demential pune si reteta si o pun in index

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

"Prajitura cu nuca de cocos si frisca" din revista "Prajitura Draga mea"

Blat: 5 albusuri, 200 gr. zahar, 100 gr. nuca cocos, 1 praf decopt, 5 linguri faina, 1oo ml lapte
Crema: 5 galbenusuri, 100 gr. zahar, 1 budinca vanilie sau capsuni, 3 linguri faina, 750 ml lapte, 200 gr. unt
Ornat: 200 gr. frisca, visine sau capsune dulceata

Se bat albusurile spuma cu zaharul, se adauga nuca de cocos, praful de copt stins cuzeama de lamaie si faina. Se toarna compozitia in tava tapetata cu faina si se coace la foc moderat. Se incearca cu scobitoarea. Cand e coapta se scoate si se lasa la racit, apoi se insiropeaza cu lapte.

Se amesteca galbensurile cu zaharul, praful de budinca, faina si laptele, se omogenizeaza bine si se pune la fiert in baie de aburi, amestecandu-se mereu, ,se da deoparte cand s-a ingrosat, cand e rece se adauga untul, eu am pus cate o lingurita. Pe blatul rece se intinde crema iar cand e rece se taie in patrate.
Se bate frisca si se orneaza fiecare patrat, adaugandu-se cate un fruct(eu am pus ananas confiat)

Observatia mea: iese prea multa crema...mie mi-a ramas cam jumatate din compozitie.
Cat despre culoare...sotul m-a rugat sa nu mai fac prajituri albastre, ca lui nu-i vine sa le manance, cica au o culoare nefireasca


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Daca tot ai pus poza la praji care arate demential pune si reteta si o pun in index

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Multumesc
Nu voi mai face prajituri albastre, incerc alte combinatii de culori

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Pentru ca mi-a ramas crema de budinca si o cutie desfacuta de frisca lichida care trebuie consumata, maine fac un tort, insa nu spun care Este unul facut relativ recent de tine, Hildegard Doar ca o sa fie la scara mai redusa

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly,m-ai facut curioasa
De abia astept sa vad

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Chec cu rahat

reteta este aici:

http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Dulciuri

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT MONA LISA

Cum procedam:

6 albusuri se bat bine cu 6 linguri de zahar dupa adaugam 100 gr nuca de cocos si 5 linguri de faina, totul se amesteca frumos si bine, compozitia o turnam intr-o tava in care am pus hartie de copt.Tava la mine este de 25/33 cm

Peste aceasta compozitie (blat I) se toarna o alta compozitie (blat II) 4 oua batute bine cu 4 linguri de zahar apoi adaugam 4 linguri de faina, 1/2 plic praf de copt lingurita praf de copt, 2 linguri cacao.

Totul se coace la 375 cam 25 minute incercati si voi cu scobitoarea. Intre timp pregatim crema pe bain-marin 6 galbenusuri+ 200 gr zahar+ 300 ml lapte + 1 budinca de vanilie. Totul se amesteca si se lasa la fiert pina se ingroasa bine. Se da crema la racit. Crema racita se freaca cu 1 cub rama care trebuie sa fie la temp. camerei. Se aduaga in timp ce se amesteca margarina cu galbenusurile si un pliculet de finesse de vanilie de la dr.otker.


Am insiropat blatul dintr-un sirop facut din apa, zahar si rom.

Peste blatul racit se pune crema.

Mie mi-a mai ramas crema, nu am pus-o pe toata deasupra si am facut niste trandafiri cu cornetul din crema ramasa. Am acoperit cu frisca si am ornat dupa cum m-a dus capul in momentul respectiv.

POZE:http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/TORTURI


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

quote:
Originally posted by LYLY809

"Prajitura cu nuca de cocos si frisca" din revista "Prajitura Draga mea"

Blat: 5 albusuri, 200 gr. zahar, 100 gr. nuca cocos, 1 praf decopt, 5 linguri faina, 1oo ml lapte
Crema: 5 galbenusuri, 100 gr. zahar, 1 budinca vanilie sau capsuni, 3 linguri faina, 750 ml lapte, 200 gr. unt
Ornat: 200 gr. frisca, visine sau capsune dulceata

Se bat albusurile spuma cu zaharul, se adauga nuca de cocos, praful de copt stins cuzeama de lamaie si faina. Se toarna compozitia in tava tapetata cu faina si se coace la foc moderat. Se incearca cu scobitoarea. Cand e coapta se scoate si se lasa la racit, apoi se insiropeaza cu lapte.

Se amesteca galbensurile cu zaharul, praful de budinca, faina si laptele, se omogenizeaza bine si se pune la fiert in baie de aburi, amestecandu-se mereu, ,se da deoparte cand s-a ingrosat, cand e rece se adauga untul, eu am pus cate o lingurita. Pe blatul rece se intinde crema iar cand e rece se taie in patrate.
Se bate frisca si se orneaza fiecare patrat, adaugandu-se cate un fruct(eu am pus ananas confiat)

Observatia mea: iese prea multa crema...mie mi-a ramas cam jumatate din compozitie.
Cat despre culoare...sotul m-a rugat sa nu mai fac prajituri albastre, ca lui nu-i vine sa le manance, cica au o culoare nefireasca


Lacri si Alec 30 mai 2006


sa inteleg ca ai folosit cocos albastru?...as vrea sa o fac maine...si un tort diplomat(ala cu blat de la Hildegard)

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Da, fannna, am folosit nuca de cocos albastra si la frisca am adaugat o picatura de colorant albastru. Sa ne pui poze!

Hildegard, tortul facut ieri a fost "tortul kinder". Foarte bun, sa stii! I-a placut si sotului meu, incurajat fiind de faptul ca nu am mai folosit culori...nefiresti
L-am facut insa doar din 4 oua(m-am gandit ca nu are cine sa-l manance...) 2 budinci(vanilie plus caramel), nutella in loc de finetti, ca aia aveam, si biscuiti cu miere in loc de petit beurre. Am ornat cu alune macinate caramelizate si fulgi de cioco alba. Pun maine poze. Nu a iesit prea inalt, forma mea detasabila fiind destul de mare iar ingredientele mai putine, cantitativ.
Am vazut ultimele tale retete de mancaruri. Foarte interesante, o sa le incerc si eu! Esti o artista. Cand mai faci un tort frumos?


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

as pune cu mare placere pose...dar din pacate mu am cum...nu am aparat foto digital...s-a stricat
ai mei au cerut un bis la tortul cu piscoturi...asa ca s-au revocat ordinele...mai am in vedere si prajitura televizor...va anunt eu maine ce am executat

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput