Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Si da, Hildegard, abia astept sa primesc produsele. Poate ajung pana pe 14 februarie, cand e ziua mamei mele.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am luat si eu ceva cutii mici de fructe confiate...erau si cu cirese verzi...
Trimite-mi te rog lista de preturi. Esti o scumpa! Merci mult!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, sa-ti arat incercarile mele modeste de a face tortul cu piersici si jeleuri:

www.flickr.com/photos/14372952@N04/2202602182/" target="_blank"> Ornamentele si jeleurile www.flickr.com/photos/14372952@N04/2202602182/" target="_blank"> Aici si www.flickr.com/photos/14372952@N04/2201809103/in/photostream/" target="_blank"> Aici


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, superrrrrr!Da, acolo pe hartie cu ce ai scris.... si cum dezplipesti de acolo sau numai asa te-ai jucat?
Jeleul ti-a iesit beton de fain, culori foarte faine...si de abia astept sa vad tortul si sectiunea!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PRAJITURA CU BRANZA DULCE SI VISINE

-reteta am luat-o de pe internet din Revista Ioana.
E foarte gustoasa si de acum o s-o fac des,ori de cate ori am branza multa acasa.

-1 borcan visine (720 ml)
- 1 kg branza dulce de vaci
- 125 g unt moale
- 200 g zahar
- 1 pachet zahar vanilinat
- 4 linguri suc de lamaie
- 4 oua
- 4 linguri de gris
- 2 lingurite praf de copt
- 1 pachet budinca de vanilie
- zahar pudra
Preparare:
1. Scurgem visinele si branza de vaci intr-o strecuratoare fina. Batem untul cu 100 g zahar pana obtinem un amestec spumos, adaugam zaharul vanilinat si sucul de lamaie si batem totul pana obtinem o crema omogena. Separam ouale. Incorporati-le unul cate unul. Amestecam grisul cu praful de copt si budinca de vanilie, apoi incorporam acest amestec incet in crema. Batem albusul cu restul zaharului pana cand amestecul se intareste. Incorporam visinele, branza dulce si spuma de ou in crema.
2. Incingem cuptorul la 175ºC. Turnam crema obtinuta intr-o forma de sufleu (ø 26 cm), intindeti-o uniform si coaceti-o cca. 70 de minute. Apoi lasam prajitura sa se linisteasca 30 de minute in forma. Inainte de servire, presarati-o cu putin zahar pudra.

Pofta buna!

POZE:http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Dulciuri

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, pe hartie am scric cu cioco Primola alba pe care am topit-o si la care am adaugat o picatura de colorant albastru. Fiind insa ciocolata galbuie, mi-a iesit culoarea vertnil...apoi le-am desprins si le-am pus pe tort. Nu am poze la sectiune ca mi-a fost rushinache de cumnata sa ma vada pozand, insa 2 poze la tort tot am facut pe furis

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Uite cele 2 poze www.freewebs.com/alexandruflorinborza/bucatarialuialec.htm" target="_blank"> Aici

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, rusine sa nu-ti mai fie niciodata sa pozezi
Foarte frumos tortul.....incearca sa bati frisca mai mult sa iasa mai tapana,mai tare.
Sa-ti traiasca flacaul. ai un baiat pe cinste!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Lyly, rusine sa nu-ti mai fie niciodata sa pozezi
Foarte frumos tortul.....incearca sa bati frisca mai mult sa iasa mai tapana,mai tare.
Sa-ti traiasca flacaul. ai un baiat pe cinste!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Iti multumim pentru compliment Si tie sa-ti traiasca Stefan, pe care l-am vazut de mult pe blogul tau! Insa e mai maricel ca Alec. Cand va implini si Alec 2 anisori ii voi face macar un tort frumos, daca nu chiar 2, ne inspiram de la voi
Hai sa-ti spun de frisca...am batut-o acolo, la frate-miu, cu un mixer matusalemic la care stateau sa-i cada lopetile Apoi nu mai avea loc in frigi si am scos-o pe terasa unde era cam cald; in final s-a cam flescait, insa acestea au fost conditiile, vitrege


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am reusit sa fac ieri www.freewebs.com/alexandruflorinborza/bucatarialuialec.htm" target="_blank"> Prajitura cu nuca de cocos si frisca dupa o reteta dintr-o revista veche "draga mea"

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput