Avertizare pentru viitoarele mamici

Avertizare pentru viitoarele mamici | Autor: bebealex

Link direct la acest mesaj

Sunt din Constanta si si am patit un lucru ingrozitor, consider
ca vinovat este doctorul la care am fost. Avertizez pe aceasta cale sa fie mai atente viitoarele mamici.Il cheama Mohamed Zaher si
este considerat un doctor foarte bun. Era considerat mai bine zis. Am 33de ani si multi doctori mi-au spus ca nu pot ramane gravida dar spre surprinderea mea si bucuria mea mare am ramas gravida. Am auzit de acest doctor si am avut mare incredere in el. Am mers in fiecare luna la echo, am facut toate analizele, am facut tot ce mi s-a spus ba chiar mai multe pentru a fii totul in regula.Eram atat de frumoasa cu burtica,Doamne ma consideram cea mai norocoasa femeie de pe pamant. Trebuia sa-l nasc pe bebe intre 10-15 noiembrie 2007 pe Alexuta al nostru. Pe 20 octombrie am avut asa o presimtire, de fapt nu-l mai simteam pe ingeras asa de tare ca inainte. Am sunat doctorul ca vroiam sa ma vada la echo, era la o nastere in Mangalia si m-a trimis la colegul lui Cristureanu. Am mers cu
sotul, am facut eccho, mi-a zis ca totul e Ok, ca nu mai misca ca
inainte ca e mai puturos dar ca e Ok. Apropo acest doctor renumit Zaher nu spunea la echo ce e baiat sau fata, ca cica e mai placut sa aflii
tocmai cand nasti. Cand am fost la Cristureanu am aflat la aproape 9 luni ca e baiat. Doamne ce ne doream cel mai mult un baietel. Am plecat acasa foarte bucurosi ca totul e Ok. Dupa ce am plecat am sunat doctorul sa il anunt ce mi-a spus Cristureanu. Am sunat pentru programare pe data de 25 octombrie, m-a programat la ora 19.00 dar eu iarasi aveam neliniste si nu stiam de ce. M-am dus la doctor pe la ora 15.00 si am stat acolo pana m-a primit. Nu pot sa uit zambetul cretin si nepasarea acestui doctor. Mi-a facut echo de nu stiu cate ori si l-a un moment dat mi-a zis sa imi sun sotul ca inima puiului meu nu mai bate. De ce l-am intrebat si el mi-a raspuns ca se mai intampla ca sunt tanara si ca pot sa mai
fac altul. O jumatate de ora a durat pana a venit sotul dar mi s-a
parut o vesnicie. Doctorul m-a bagat intr-o camera si si-a vazut de
consultatiile lui in continuare. Nu stia cum sa scape de mine mai repede ca sa nu facem vreo scena sau sa nu vada si alte paciente esecul lui,nepasarea, crima lui. Ne-a chemat a doua zi de dimineata la spital ca sa nasc. M-a dat pe mana doctorului sef de sectie Tica si a plecat ca si cand asta era tot. Doamne cat as fi vrut sa il omor in momentul ala Am stat 24 de ore cu injectia in coloana(epidurala), mi-au facut anestezii peste anestezii, ca sa nasc normal si nu cezariana ca se pare ca era in joc si viata mea. Pentru ca eram un caz aparte si sa nu se auda si in alte
parti l-a lasat pe sotul meu cu mine tot timpul. Am nascut pe 27
octombrie 2007 foarte greu cu ruptura si altele, mi-au luat copilul sa nu il vad, avea 3 Kg si era baiat. Am avut si am in continuare cosmaruri, ma sustine sotul, care si el este daramat, ma sustine familia, prietenii,dar degeaba, mi-e dor de miscarile puiului meu, mi-e tare dor de el.
Au reusit sa ne convinga doctorii ca nu se cunoaste cauza decesului
pentru ca copilul ajunsese la maceratie, adica era mort de vreo cateva zile, iar miscarile din burta pe care le simteam erau de fapt cum se misca el in burta asa mort. Am stat 5 zile in spital, l-au tinut in congelator si au zis ca nu mai e nimic de facut. M-am chinuit tare mult si cu lactatia pentru ca am avut mult lapte dar nu aveam pe cine hrani. Au trecut 2 luni si cateva zile de atunci si incerc sa fiu tare dar nu prea reusesc. Sper viitoarelor mamici sa cititi mesajul , sa nu va suparati pe mine ca va scriu durerea mea, dar vreau ca voi macar sa fiti mai atente la ce doctori mergeti, si daca simtiti ceva in neregula sa mergeti la mai multi doctori, sa nu faceti ca mine.

Carla.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Of, Carla, asa m-am intristat citind ceea ce ti s-a intamplat. Este nespus de dureros si doar Dumnezeu iti da forta sa treci peste necazul asta.
Si doctorii astia asa mi-e ciuda pe ei. A gresi e omeneste, dar a fi nepasator si ipocrit nu sta la cel care imbraca halatul alb.
Cum ai vrut sa ne avertizezei aici pe forum, asa ar fi trebuit sa avertizezi si alte femei acolo la cabinetul acelui medic care pun pariu ca nici limba romana nu o cunoaste suficient. Eu una nu am incredere in ginecologii astia arabi sau cine stie ce natie mai sunt. Cu riscul de a parea rasista, am avut si eu o experienta cu un asemenea ginecolog strain, iar ceea ce il interesa mai mult erau banii.
Stiu ca nu castigi nimic, dar ar fi fost bine sa te duci la cabinet la el si sa povestesti si la alte femei sau viitoare mamici.
Dar scriai ca te-a mai consultat un alt medic cand tu simteai ca ceva nu e in regula, ala nu si-a dat seama ca fatul nu mai misca?

Curaj Carla. Si paote un nou bebe iti va alina durerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

carla
trebuie sa vorbesti cu el, sa ii spui cat l-ai iubit si cat il iubesti si sa iti iei la revedere de la el. peste multi ani va veti intalni acolo sus. si acolo ii vei oferi toata dragostea care a ramas acum in tine. doctori prosti si nesimtiti exista si vor exista mult timp de acum incolo. este f bine ca ai impartasit si altora aceasta experienta crunta. dar trebuie sa gasesti puterea sa mergi mai departe. si pana nu iti vei lua la revedere de la puiul tau nu vei reusi sa o faci. el va fi mereu acolo sus si te va iubi. multa putere iti doresc



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principessa spune:

M-a intristat tare povestea voastra.
Sa ai curaj in continuare, sa ai speranta si multa incredere in voi si in ce vrea Dumnezeu.
Multa multa sanatate iti doresc si sa ai putere sa treci peste tot raul ce ti s-a intamplat.
principessa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Carla , cauza decesului ti-a spus-o?

As putea sa-ti explic diverse lucruri , dar na ......
Daca nu ai o cauza a decesului exacta nu ai de ce sa-l acuzi pe doctor.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

xio ce mama naibii nu va invata si ceva psihologie la facultatea aia? ti-am zis si in particular si in public pricep ca-ti aperi profesia da lasa fata sa-si planga pruncul mort in luna a 9-a . In general pruncii nu mor in burta asa de amorul artei au ceva probleme in general depistabile la o eco atenta.
Zau si la ASE exista un curs de psihlogie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Imi pare foarte, foarte rau pt pierderea suferita . Iti doresc multa putere sa o luati de la capat !

Uite aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113942 sunt alte fete extraordinare care au trecut prin asemenea durere. Sigur vei gasi o vorba buna si mai ales un sfat




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

marina , nu ne invata nimic acolo decat cum sa luam banii.
Este foarte simplu: plangere nu poate sa faca deoarece nu a primit nici un document in car sa se specifice concret cauza decesului.
Si cauze ar fi multiple , iar pt. asta ar trebui sa mearga la spital la doctorul respectiv sa-l intrebe exact ce a fost i a cera documentatia.
Pana atunci doctorul e ca pasarea cerului si nu se poate face nimic.


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Este o tragedie absolut revoltatoare!
@bebealex, oricat as vrea sa te sustin, nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ca inteleg prin ce treci. Din nefericire in astfel de cazuri suntem singuri. Tu singurica vei lupta sa treci cu bine peste trauma ce, pe nedrept, ti s-a intamplat. Noi putem doar sa te incurajam din tot sufletul.
Si, pe undeva sunt de acord cu @XIO. Poate ar trebui batut fierul cat e cald. Repet, nu ma pot pune in situatia nimanui, imi spun doar o parere din exterior:chiar daca aparent nu ma ajuta cu nimic setea de dreptate, eu l-as face sa plateasca. As face contract si cu cel mai lipsit de scrupule avocat pentru a-l discredita pe medic si a-l face sa-de ce nu?-plateasca bani grei.Poate ca suna meschin, dar viata e dura, si faptul ca ai reusit sa-ti strigi durerea aici pentru a-i feri pe altii de o posibil catastrofa e un semn bun.
Iti doresc multa, multa putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

carla:.iti doresc multa putere.nu se supara nimeni ca iti scrii durerea.aici te-ai gindit la alte viitoare mamici,ai incercat sa atentionezi.intra la "cabinetul psi.."sau la "durerea pierderii unei sarcini",sau la "in unul sau doi mergem mai departe "sau la "sufletul credintei",spuneti durerea,de cite ori simti tu nevoia,mamica de Robert(23.11.2004) si Kristian(01.09.2006)http://s266.photobucket.com/albums/ii248/botcarola/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Diuna , pt. a face plangere trebuie sa aiba dovezi clare. Clare, nu subiective pt. ca nu o va baga nimeni in seama .
Spre exemplu da , se poate presupune ca doctorul este de vina pt. ca sarcina nu a fost dusa la sfarsit , dar trebuie obligatoriu rezultatul autopsiei. Pt. ca in rest doctorul nu este vinovat de nimic , a facut ce a trebuit , ba chiar daca se face asa o plangere va fi aplaudat si se va sublinia ca s-a gandit la pacienta , de aceea a fost lasat sotul inauntru in sala , dpdv medical dupa aflarea nenorocirii a actionat bine ,e treaba lui daca alege sau nu sa planga impreuna cu pacienta , sa o consoleze , sa isi arate tristetea sau nu , sau macar sa fie rist/afectat , a indrumat pacienta pre alt doctor cand el a fost plecat din oras , nu a lasat-o de izbeliste , doctorul respectiv a analizat soarta copilului , teoretic decesul s-a produs in interval de cateva zile , dupa ce s-a vazut ecografic starea sanatatii.
Singurul lucru de care poate fi acuzat este moarte intrauterina , atat. Si pt. asta neaparat dovezi , neaparat de la autopsie.


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput