Operatie la Euroclinic cu Herghelegiu

Operatie la Euroclinic cu Herghelegiu | Autor: ciol

Link direct la acest mesaj

Buna,
Urmeaza sa ma operez de chist endometriozic la Euroclinic cu doctorul Herghelegiu. Am endometrioza si o alta doctora mi-a dat sa fac injectiile Diphereline inainte de operatie cu gandul ca poate se va retrage, ceea ce nu s-a intamplat iat Herghelegiu mi-a spus de prima data ca tb sa ma operez, dar ca fiecare am zis sa incerc cu tratament.

pana la sf anului vreau sa ma operez la el, de fapt am si inceput demerdurile pt operatie (analize etc)

s-a operat cineva cu herghelegiu?
s-a operat cineva la euroclinic, cum este?

va rog daca stiti sa-mi raspundeti

recunosc ca mi-e un pic cam teama mai ales ca vrea sa ma opereze clasic pt a putea vedea exact ce este pe acolo si sa curete cat mai mult, am vazut ca marea majoritate s-a operat laparoscopic, cum o fi mai bine?

va pup


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Draga Ciol,
Eu am nascut prin cezariana cu dr Herghelegiu, la Euroclinic. Si dr si serviciile au fost de nota 20! dl dr e un om tare dragut si un profesionist, cel putin asa s-a purtat cu mine si a fost recomandat de alte fete f multumite, cat si de dr din orasul meu! stai linistitA, ca esti pe maini bune! cat despre operatie, daca se poate face laparoscopic, este mai bine! mult mai usoara, refacerea mult mai rapida si ramai cu 1 dunga ingusta si fina, fata de cea clasica ( eu am fost operata laparoscopic de extrauterina, la a2a sarcina de genul asta, iar la prima-clasic, a fost mult mai greu prima data) ;
succes si multa sanatate!



Andicu mami de Filip(27iunie 2007)
www.vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=166" target="_blank">Un vot pt bebe Filip Gabriel
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciol spune:

MULTUMESC mult pt incurajari andicu....

intr-adevar si eu as fi vrut laparoscopic, dar dl doctor vrea clasic si am zis sa fac cum vrea el pt ca poate stie mai bine ce zice. de cicatrice nu ma deranjeaza ff tare ca presupun ca nu o sa-mi faca una ff mare, acum cum o fi asta este. iar aderente nu cred ca o sa fac pt ca nu sunt nebuna sa ma apuc sa car greutati (mai ales ca are cine sa ma ajute in toate treburile).....asa ca o sa fac clasic pt ca doctorul a zis ca asa curata mai bine.....ce sa fac daca el asa vrea, eu nu vreau decat sa scap de durerile astea groaznice pe care le am la ciclu si sa nu ma mai doara burta.

dar cu anestezia cum a fost? te-ai trezit repede dupa operatie? mi-e cam frica de asta?

sper sa fie bine

te pup si multumesc mult pt vorbele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ciol,

Prof. Herghelegiu a avut dreptate in sensul ca intai trebuiesc scoase focarele de endometrioza si apoi urmat tratamentul cu Diphereline.

DAR sfatul meu sincer este sa te operezi laparoscopic. Daca prof. Herghelegiu nu vrea decat clasic, gaseste alt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ciol, eu am avut epidurala, asa ca n-am avut nici-o problema. Dr Herghelegiu lucreaza mai mult cu dr Demetriade, asa am inteles, eu pe el l-am avut si a fost f f bine! n-am simtit nimic si mi-am revenit f repede dupa operatie.
Cat despre cum vrea dr Herghe, nu stiu ce sa-ti zic, poate stie el mai bine, nu sunt medic sa comentez asta. Stiu doar ca operatia laparoscopica e mai usoara pt tine.





Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/2075948175/in/set-72157600689970094/" target="_blank">Filip la 5 luni(27iunie 2007)
www.vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=166" target="_blank">Un vot pt bebe Filip Gabriel
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Depinde de dimensiunea chistului daca se alege operatia clasica sau laparoscopia. Laparoscopic nu se pot opera chisturile de dimensiuni mari. Incercati sa nu mai influentati membrii noi in alegerea doctorilor numai pentru ca aveti o simpatie pentru unul sau pentru altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Avalon, daca te refereai la mine, sa stii ca nu incerc sa influentez pe nimeni! Fata a cerut o parere, eu i-am dat-o, este strict parerea mea personala, daca o ia sau nu in considerare, asta e treaba ei. Daca nu era vorba de asta ( de a afla parerea altora), nu ar mai fi postat intrebarile nu? Consider ca pe acest forum majoritatea cer parerea celorlalti membri intr-o privinta sau alta, nu se asteapta sa gaseasca raspunsuri date de profesionisti ci lamuriri sau povestiri din experienta celorlalti.



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/2075948175/in/set-72157600689970094/" target="_blank">Filip la 5 luni(27iunie 2007)
www.vedeta.himalayaherbals.ro/index.php?page=galerie&pagina=166" target="_blank">Un vot pt bebe Filip Gabriel
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu, draga mea, nu la tine m-am referit, nu te mai supara asa. Fata a intrebat daca cineva s-a operat cu dr Herghelegiu si tu ai raspuns ca da si a fost ok. Fata nu a intrebat daca sa se opereze cu Herghelegiu, daca opinia lui ca operatia clasica e buna sau nu. Pe mine m-a socat faptul ca a raspuns cineva care:
1. nu avea informatii complete despre dimensiunea si natura chistului
2. nu este medic
3. nu a fost operata de dr Herghelegiu niciodata nici laparoscopic nici clasic

si cu toate astea ii recomanda cu nonsalanta sa schimbe medicul, ca nu e un doctor bun daca nu o opereaza laparoscopic.

Hai, LA MULTI ANI de Sf.Andrei care a fost ieri si sa-ti creasca frumos micutul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Avalon

Nu, draga mea, nu la tine m-am referit, nu te mai supara asa. Fata a intrebat daca cineva s-a operat cu dr Herghelegiu si tu ai raspuns ca da si a fost ok. Fata nu a intrebat daca sa se opereze cu Herghelegiu, daca opinia lui ca operatia clasica e buna sau nu. Pe mine m-a socat faptul ca a raspuns cineva care:
1. nu avea informatii complete despre dimensiunea si natura chistului
2. nu este medic
3. nu a fost operata de dr Herghelegiu niciodata nici laparoscopic nici clasic

si cu toate astea ii recomanda cu nonsalanta sa schimbe medicul, ca nu e un doctor bun daca nu o opereaza laparoscopic.

Hai, LA MULTI ANI de Sf.Andrei care a fost ieri si sa-ti creasca frumos micutul!



Avalon,

La postarea mea te refereai.

Postarea ta este cam dura asa ca o sa-mi exercit dreptul la replica.

Nu am recomandat cu "nonsalanta" nimic. Mi-am spus parerea si in fond de asta suntem toate aici: pentru un schimb onest de pareri; pentru a reusi sa ne ajutam, sa ne informam.

Nu am spus niciodata "ca nu e un doctor bun daca nu o opereaza laparoscopic". Prof Herghelegiu este un medic bun, un ecografist bun. Ciufut, cu hachite, nu prea comunicativ ... dar bun. Nu schimbi un medic doar pentru ca nu-l consideri bun. Pot fi si alte motive.
Eu (pentru mine - si evident ca postarea mea se referea la ce as face eu in situatia lui ciol, arata cum gandesc eu) as schimba un medic (oricat de bun ar fi el si oricat de multe titluri ar avea) care vrea sa ma opereze clasic si care evident nu a stat sa-mi explice de ce el considera ca doar clasic pot fi operata (ca daca i-ar fi explicat, ciol nu mai avea nevoie sa posteze aici).

Eu una imi mentin parerea: operatia clasica vine cu foarte multe efecte secundare de durata si marea majoritate a pacientelor nu le cunosc. Si marea majoritate a medicilor nu isi informeaza pacientele despre minusurile operatiei clasice.

In legatura cu aprecierile tale punctuale:

quote:

1. nu avea informatii complete despre dimensiunea si natura chistului



Corect! Nu, nu am informatii despre natura si dimensiunea chistului. Dar daca as fi eu in situatia lui ciol nu as accepta operatia clasica si as mai intreba nu unul cu n medici.

quote:

2. nu este medic



Nu am ascuns NICIODATA faptul ca NU sunt medic. Mai mult, profesia mea este trecuta la profil. Ceea ce am insa este experienta: experienta a 13 ani de Parhon plus alte spitale. Timp in care am vazut multe, am patit multe si am platit ENORM pentru ca am crezut in anumiti medici (cu multe trese). A fost pretul ignorantei, pretul pentru faptul ca nu m-am informat,ca pe vremea aceea nu exista desprecopii sau Internet; nu am avut persoane care sa ma sfatuiasca. Intre timp am invatat sa spun: NU, am invatat sa verific sfaturile si cerintele medicilor oricat de faimosi sunt ei si sa le trec prin filtrul propriei gandiri. Si tocmai experienta mea (de multe ori extrem de dureroasa) m-a facut ca pe acest forum sa incerc sa ajut. Si ieri, de ziua mea de nume, cea mai mare bucurie si cel mai mare cadou a fost cand una din fetele de pe forum mi-a multumit pentru sfaturile date si pentru recomandarea (de a se duce la un anumit medic) facuta.

Si nu cred ca ciol se astepta ca pe acest forum sa vina sa-i raspunda medici.

quote:

3. nu a fost operata de dr Herghelegiu niciodata nici laparoscopic nici clasic



Pot sa te intreb de unde ai tu astfel de informatii? Ce sti tu despre medicii la care am fost eu, despre ce tratamente am facut sau nu am facut?

Sincer Avalon ... chiar nu ma asteptam la asa ceva din partea ta.
Si nu pot sa-ti spun cat de tare m-a durut postarea ta; tonul postarii tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ciol,

Avalon a avut dreptate la o mentiune de-a ei:

quote:

Fata nu a intrebat daca sa se opereze cu Herghelegiu, daca opinia lui ca operatia clasica e buna sau nu.



Asa este!

Imi cer scuze daca postarea mea te-a jignit, suparat sau ti-a cauzat vreo neplacere caci nu asta a fost intentia mea. Postarea mea a fost scrisa din tot sufletul si cu dorinta de a ajuta.

Iti doresc mult succes la operatie si sper din tot sufletul sa nu regreti niciodata alegarea facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Trebuie sa-ti spun ca sunt coplesita de volumul mesajului tau. Si o sa-ti mai spun ca sunt dintr-o bucata si nu ma voi pierde in multe cuvinte, asa ca o sa spun pe scurt ce am de zis:

cineva pune o intrebare...

tu vrei sa ajuti...

recunosti ca ai raspuns in totala necunostinta de cauza, ca nu erai in masura sa-ti dai cu parerea si ca nu ai raspuns de fapt la intrebarea pe care a pus-o autoarea subiectului

DAR

o sfatuiesti sa schimbe medicul daca nu o opereaza cum ti se pare tie ca ar fi bine

Ma intrebi de unde stiu ca nu ai fost operata vreodata de Herghelegiu, stiu pentru ca citesc pe forum (si oricum daca nu era un neadevar ai fi infirmat, ceea ce nu ai facut) si am spirit bun de observatie, destul de bun incat sa sesizez si sa ma minunez cum unii membrii vechi manipuleaza in mod intentionat si emit pareri despre medici cu care nu au luat contact niciodata intr-un anumit context.

Intrebarile sunau: "s-a operat cineva cu herghelegiu?
s-a operat cineva la euroclinic, cum este?"

Raspuns: "Daca prof. Herghelegiu nu vrea decat clasic, gaseste alt medic."

Mai am si alte exemple, multe si la fel de bine intentionate, dar nu vreau sa isc o polemica cu tine aici, voiam doar sa atentionez asupra unui aspect: din punct de vedere moral poti ajuta pe cineva numai in cunostinta de cauza (da, am fost operata de medicul X si a fost bine/nu a fost bine) iar decizia o ia persoana pentru ca are liber arbitru. Sau: poti ajuta o gravida care intreaba de un medic cu care va naste daca ai nascut cu medicul respectiv si poti sa-i impartasesti din experienta ta. Daca nu, mai bine te abtii pentru ca bunele tale intentii pot face mai mult rau unor persoane in cautare de informatii reale. Nu mi se pare ok sa influentezi parerea membrilor (mai ales a celor noi, pentru ca imi aduc aminte perfect cum eram si eu la inceput ca un 'burete' sa absorb informatiile care ma interesau) fara sa fi avut experiente in mod DIRECT si la subiect cu medicii respectivi.

Fiecare e liber sa-si dea cu parerea in orice problema pana la urma, si eu as putea sa imi dau cu parerea despre o reteta de papanasi, chiar daca nu am gatit niciodata asa ceva dar am auzit eu de la vecina ca daca nu pui la sfarsit smantana nu-stiu-ce fel nu ies buni, asa-zisa informatie pe care o aduc eu e inofensiva. Insa cand imi dau cu parerea intr-un aspect atat de important ca sanatatea cuiva, trebuie sa fiu atenta si sa ma gandesc ca parerea mea poate avea consecinte.

Asta am avut de zis si inchei subiectul aici.



Mergi la inceput