Cum treziti un scolar de clasa I dimineata?

Cum treziti un scolar de clasa I dimineata? | Autor: roxanal

Link direct la acest mesaj

Neata,
dragelor si dragilor, cum treziti voi dimineata scolarii de clasa I?
eu fac cam 10 min cu Maria pana la scoala, si desi o scol pe la 7(daca mananca) si pe la 7.20(daca nu mananca) nu ajungem intotdeauna la timp la scoala.
Problema principala este ca se culca destul de tarziu, pe la 22-22.15-22.30, ptr ca doarme la pranz in jur de 2 ore...si atunci dimineata ii este greu sa se trezeasca..daca n-as lasa-o sa doarma la pranz, iar n-ar fi bie...oare ar fi ok s-o las sa doarma la pranz doar vreo ora? desi e clar ca doarme atat inseamna ca asa resimte organismul ei..problema va deveni si mai acuta din momentul in care ne vom muta, ne-am cumparat o casa la Rosu(langa Militari) si o sa facem pe drum mult mai mult, cred ca vreo 30 minute....si nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fac...imi este clar ca n-o mai scol atunci sa pape(ii fac de obicei sandwici pe care-l mananca pe drum)...voi cum ati proceda? mai are cineva astfel de probleme?
va pupic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Roxana, noi suntem clasa a 2-a, se pune?

Acum, revenind la subiect..........eu cred ca se culca f tarziu seara. Incearca incet - incet sa-i reduci somnul de la prinz (cind doarme la prinz, la cit se trezeste?) si sa o culci in fiecare seara cu cite 10-15 min. mai devreme si, usor -usor sa ajungeti cu culcatul in jur de 8,30-9 cel tarziu......

Noi facem 45 min pina la scoala cu 2 schimbari si inca 13 min de mers pe jos. Seara pe la 8,15-8,30 e in pat si mai dureaza cam 15 min pina adoarme. Cit nu putea sa-si citeasca singura, i-i citeam eu seara, acum isi ia o carte si i se face somn mai repede. Bianca mea nu mai doarme la prinz de la 3 ani. (Nici a mea nu maninca decat f rar dimineata acasa, pt ca iau toti micul dejun la scoala la 9,30 (ei incep fie la 8, fie la 8,45 orele)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Eu cred ca somnul de la pranz e de vina . Si noi am avut aceeasi pb.
-daca dormea la pranz, se culca seara dupa ora 22, acum insa la ora 21 este in pat si adoarme in sec. urmatoare.Ar mai fi varianta sa discuti cu invatatoarea ,care la randul ei sa-i explice "programul"-are mai mult efect.
mult succes si note bune!

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

Buna si noi suntem in cl 1 scoala incepe la 8 30 aici si fac cam un sfert de ora pe jos pana acolo .Il trezesc pe Tudor la 7 20 fara probleme in conditiile in care se culca cel mai tarziu la 23 si cel mai devreme la 22 nu doarme la pranz niciodata pt ca are scoala pana la 16 30.Dimineata il trezesc cu desenele animate mananca niste cereale cu lapte si la 8 si 15 iesim din casa. Asa ne trezim noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

quote:
Originally posted by helbi

Roxana, noi suntem clasa a 2-a, se pune?

da, se pune, sa fiti sanatosi

Acum, revenind la subiect..........eu cred ca se culca f tarziu seara. Incearca incet - incet sa-i reduci somnul de la prinz (cind doarme la prinz, la cit se trezeste?) si sa o culci in fiecare seara cu cite 10-15 min. mai devreme si, usor -usor sa ajungeti cu culcatul in jur de 8,30-9 cel tarziu......

da, asa am zis si eu, insa si daca o bag in pat la 9, tot la 22-22.30 adoarme, indiferent ce-i fac

Noi facem 45 min pina la scoala cu 2 schimbari si inca 13 min de mers pe jos. Seara pe la 8,15-8,30 e in pat si mai dureaza cam 15 min pina adoarme. Cit nu putea sa-si citeasca singura, i-i citeam eu seara, acum isi ia o carte si i se face somn mai repede. Bianca mea nu mai doarme la prinz de la 3 ani. (Nici a mea nu maninca decat f rar dimineata acasa, pt ca iau toti micul dejun la scoala la 9,30 (ei incep fie la 8, fie la 8,45 orele)).

deocamdata facem 10 minute, o duc eu dimineata cu masina, si mananca in masina..procedez asa ca sa mai castig putin timp la somn.
Maria nu a mai dormit la pranz intre 2 si 7 ani, doarme mai nou, de cand a intrat la scoala..si doamna le-a spus ca tb sa doarma la pranz...
Andreia




Anisiap, eu nu prea sunt de acord cu TV la o ora atat de ..dimineata....asa ca pica...si nici n-ar avea timp, ca o scol, se spala, mananca(sau nu) si plecam...

Alina, e o idee buna, insa nu as vrea totusi sa-i stric acest somn...mai degraba as vrea sa doarma mai putin
..
o sa vorbesc azi cu doamna, ca merg la consultatii cu parintii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Intre ce ore isi face somnul de pranz ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by mariamunteanu

Intre ce ore isi face somnul de pranz ?



Asta am intrebat si eu, dar probabil ca n-a sesizat Roxana.

Eu zic ca, daca incerci treptat cu cite 10 - 15 min de somn mai putin la prinz, se va simti seara mai obosita. Apoi, incearca seara sa-i inchizi lumina, chiar daca nu adoarme..........incet incet o va lua somnul (sau asa sper eu). Si a mea sapt. trecuta misuna prin casa tarziu (era de la durerea de la mina) si imi zicea ca nu poate sa doarma. I-am inchis lumina si am pus-o sa numere in gind pina la 100 Nu stiu pina la cit a apucat sa numere, ca repede a adormit

Oare, daca i-i iei un ceas desteptator dragutz, pt copii si o inveti sa si-l puna singura sa sune dimineata, nu vei avea mai mult succes la trezit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Asta am intrebat si eu, dar probabil ca n-a sesizat Roxana.

iertare, chiar n-am sesizat..doarme intre 13.30-14 pana la 16-16.30..in jur de 2 ore sau mai mult...

Eu zic ca, daca incerci treptat cu cite 10 - 15 min de somn mai putin la prinz, se va simti seara mai obosita. Apoi, incearca seara sa-i inchizi lumina, chiar daca nu adoarme..........incet incet o va lua somnul (sau asa sper eu). Si a mea sapt. trecuta misuna prin casa tarziu (era de la durerea de la mina) si imi zicea ca nu poate sa doarma. I-am inchis lumina si am pus-o sa numere in gind pina la 100 Nu stiu pina la cit a apucat sa numere, ca repede a adormit

eu n-am norocul asta..am incercat de toate..inclusiv m-am suparat pe ea..n-o face intentionat, pur si simplu nu-i este somn..si se fataie, se rasuceste, mai vb...si tot asa..


Oare, daca i-i iei un ceas desteptator dragutz, pt copii si o inveti sa si-l puna singura sa sune dimineata, nu vei avea mai mult succes la trezit?
Andreia


are un astfel de ceas...care suna destul de tare...da nu-l aude ..suna si suna..si tot eu ma duc sa-l inchid


am discutat si aseara cu doamna si ea a zis la fel ..sa n-o mai las atat de mutl sa doarma la pranz..si asa o sa fac..si m-am gandit cum sa faca asta bona(eu sunt la job)...o s-o lase 15 minute la desene inainte de masa(cat pregateste ea masa ptr fete), le da sa pape si le pune la somn..urmand s-o trezeasca pe Maria mai devreme si s-o mai lase inca 15-20 minute la desene..asa..s-o stimulez sa se trezeasca..si pe ruma intra in rutina obisnuita...sper sa mearga..ca altfel...mai ales ca din primavara ne vom muta acasa si o sa fie muuullttt mai greu...
va multumesc mult ptr raspunsuri..pupici la pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Noi facem asa de la 3 ani de cand a mers la gradi:deschidem lumina la acvariu,apoi deschidem televizorul pe desene (acum nu mai are desene ci animale) si o strig pana se trezeste .Ii spun ca o asteapta toti copiii in clasa .
Simona ,mami de Oana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxanal este clar ca trebuie transferat somnul de dupaamiaza langa cel de noapte.

Eu am incercat mai multe ore pana am gasit-o pe cea buna. Oricum ritualul de culcare trebuie inceput la ora 21 ca sa fie la 21,30 in pat, la 22 maxim adormit. La 7 se trezeste singur, fara ceas. Fiecare copil are ritmul lui si trebuiesc incercate mai multe metode.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu si acum am probleme de genul asta, si fii-mea e clasa a cincea!!! Dar o aburesc, cu chestii de genul " hai ca azi e deja marti"! mai sunt trei zile si vine week-endul cand dormi pana crapi!" si ii pregatesc un mic dejun bun care ii place si daca tot nu se scoala ii zic ca daca nu e gata in 10 minute plec la serviciu fara sa o iau si pe ea si nu are cine sa o duca...asta functioneaza intotdeauna...cred ca sunt prea obositi copiii astia ai nostri...si noi ii stresam cam tare cu engleza, pianul, baletul, etc....cand vor mai fi copii???

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput