retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Buna dimineata, buna dimineata! :-)
La multi ani si un an cu toate bune! :-)

Am si eu doua chestii:

1. Hannen, multu' inca o data pentru minunatia aia de reteta cu pasta de bob (cred ca o sa-ti multumesc de cate ori o sa o fac ).
De data asta am diluat pasta de susan cu zeama de lamaie si apa minerala putin acidulata si pasta finala (cea cu bob) a iesit foarte fina si putin umflatica. Ce mai, o bunatate! Miam!!!

2. Am descoperit de curand ca cea mai buna mancare din lume e mancarea libaneza . Am gasit un restaurant libanez cu o mancare ataaaaaat de bunaaaa!!!!! :-)
Am papat acolo un sosuletz acrisor, care avea in el bucatele de usturoi facut la grill si despre care scria in meniu ca e facut cu suc de rodie si rosii. Aveti idee cum se face sosul asta?
Da' sucul de la rodie cum il extrag?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by denizel
2. Am descoperit de curand ca cea mai buna mancare din lume e mancarea libaneza .


Subscriu!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Denizel-nu este chiar suc de rodii,eu un fel de sirop mai gros,ii mai zice si melasa.in engleza ii spune Pomegranate Molasses . aici gasesti si o reteta:
http://www.elise.com/recipes/archives/004170pomegranate_molasses.php eu n-am facut niciodata pt ca se gaseste gata facut.sucul de rodii se obtine prin strivirea boabelor de rodii intr-o sita deasa.s-ar putea totusi sa gasesti si prin supermarket la standul cu delicatesuri exotice:-)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc mult, Ortansa!
Cred ca pur si simplu am sa fac un sosulet cu rosii si zeama de lamaie, in care pun si suc de rodie proaspat stors.
Tu la ce folosesti melasa asta?

A, si inca ceva! Tot la restaurantul asta libanez am mancat ciorba de linte. In meniu scria ciorba, dar arata ca o supa crema f.f. fina.
Mie mi s-a parut ca are in ea curry. Se pune curry in supa de linte?
Daca nu, ce condiment merge folosit?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
aseara am papat o Shaworma "netraditionala" dar buna rau de tot
reteta este pe blogul veronicai(hildegard) clatita(lipia) este facuta din cartof ras 4-5 bucati, smantana 200 gr, faina 6 linguri, 2oua, sare +piper, apoi se coace in putin ulei in tigaie(ies 6 bucati)
"umplutura" este din o ceapa taiata si pusa la calit, 1 ardei gras rosu taiat fashii,condimentat apoi se adauga 300 piept de pui(eu am pus vita ca nu aveam decongelata) taiat cubulete, putina apa se pune capacul si se lasa sa se patrunda carnea...
reteta nu este cu exactitate...asa cum scrie la veronica deci cautati in blog si daca vreti sa o faceti(mai ales ca arata poza pas cu pas)
aaa...si noi am servit separat cu sos facut din iaurt/maioneza/usturoi+condimente

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Suna bine reteta de shaworma - sigur e delicioasa!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

denizel,cu placere.melasa se foloseste in salate in general-fatoush,tabouli etc.merge f. bine si la marinarea carnii pt. fripturi,pt cei care prefera gustul dulce acrisor si parfumul rodiei.

fetelor-eu va citesc tot timpul,numai ca nu am timp sa mai si scriu.dar o sa apar pe aici(in scris) daca am vreo reteta noua sau vreo informatie:-)


La multi ani si un an asa cum vi-l doriti!(sorry de intarziere:-))






I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

cat despre ciorba de linte,se prepara cam ca moujadra,cu diferenta ca lintea si orezul se pun la fiert impreuna si apoi se paseaza,adaugandu-se apa pana la consistenta dorita.nu stiu daca se poate pune curry,probabil ca da,eu stiam doar de cumin.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
azi as vrea sa fac linte...oare exista vreo reteta in care sa o las asa intreaga? sa nu o mai pasez, nu de alta dar am un musafir, zicea ca vrea sa incerce lintea(ca nu a mancat pana acum) dar ma gandesc ca moujdara-ua asa la prima vedere nu arata chiar super...desi este super gustoasa...oricum am sa fac si putina moujdara macar sa vada ce pierde

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Stiu eu o reteta de linte cu orez, se face foare usor si este si foarte buna . Si se pune lintea intreaga.

Incrediente
* 400g orez
* 250g linte rosie
* 1 ceapa taiata rondele subtiri
* 5 linguri ulei de masline
* sare
* piper negru macinat
Indicatii
Se inmoaie lintea cel putin 1 ora in apa rece, apoi se fierbe si se scurge bine. Lichidul in care a fiert se pastreaza.
Se soteaza ceapa in ulei incins, apoi se scurge si se pastreaza deoparte, la cald.
Se soteaza orezul in acelasi ulei pana ce devine transparent, apoi se adauga apa fierbinte in care a fiert lintea, sare si piper. Se gateste 20 de minute.
Se scurge apoi orezul si se pune pe un platou. Deasupra sa se asaza lintea, care se orneaza cu ceapa prajita.
Se serveste imediat.

Mergi la inceput