Suceava! (20)

Suceava! (20) | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

discutiile le continuam de aici: (1)(2)(3)(4)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72260" target="_blank">(5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73201" target="_blank">(6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73826&whichpage=1" target="_blank">(7)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74688&whichpage=1" target="_blank">(8) (9) (10) (11) (12)(13)(14)(15)(16)(17)(18)(19)


Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!!
LISTA SUCEVENCELOR VESELE

Adinag(21.07.1975) de Jasmina (24.07.2003)



Anamea(08.11.1972) de Ana-Maria (4.06.2006)

angela.c(08.04.1975 )

Cattalina de Dragos(23.07.2004)


Carmen(5.12.1972) de Ana-Carina(4.11.2002)si Daria (22.12.2004)


Carmencyta(2.01.1981) .....aspiranta optimista


Crengu75(27.01.1975) de Cristian (30.05.2003) s din nou


Cristina38(31.01.1968).....aspiranta optimista


DanaRosu(28.10.1976) de Ania (10.10.2002) si Olguta-Maria (10.04.2007)


Dandush(21.11.1977) de Erika (23.05.1998) si Kein (18.04.2000)


doinabita(24.05.1962) de Dan (15.05.1982), Catalin (9.05.1986) si Dana (7.07.1988)


Emushi(17.01.1982) de Maria-Miruna (18.09.2005)

Eveline(17.10.1974) de Bianca (5.12.2004)


Floarea de colt(05.09.1976).....aspiranta optimista


Gyna(12.12.1967) deCristian (2.02.2001) siGabriel (17.02.2004)


HelleneC de George


Ilincalif(3.01.1965) de Ioana Zamfira (7.02.2006)


Iliuta(03.06.1979).....aspiranta optimista


kali(16.11.1979) de Alexia-Ioana (25.12.2005)


Lara(22.12.1978) de Ioana (11.12.2002)

liadorian(6.03.1979)


megbeng(22.02.1982) de Matei (9.02.2007)


Motannel(20.08.1976)...


MP(10.03.1979) de Vlad (27.01.2002) si Matei (14.03.2006)


nadiapetcana2002(18.10.19xx)...


Oanaralu13@yahoo.com(13.03.1977) de Bianca Maria (6.09.2002)


Ramonaa(15.07.1975) de Robert (15.01.2004) si de


Simina2005(27.03.1970) de Andrei(10.04.2001) si Diana (30.05.2003)si Teo (7.06.2006)


Simona8004(4.08.1980) de Maia (22.09.2005)


turtita_fermecata(20.11.1976) de Ilinca (28.06.2004) si...aspiranta optimista


xandruta_76(18.03.1976) de Raluca (03.08.1997) si Narcisa (21.09.2006);

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Buna dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce faceti mai, fetelor????????????????????
Toate bune la voi?
Eveline, ce mai face Bia?
Carmen, mai conduci?
Ilincalif, cum merge proiectul "fratioara"?
Aaaaaaaaaaaaa, hai sa va zic si eu cum e cu bradul la noi:
eu am brad sintetic, il am de cand m-am maritat, adica de 6 ani. Eu sunt foarte multumita de el.
Avantaje: - este frumos, simetric, stufos
- se face repede si se stringe la fel de repede
- intra perfect pe suportul lui, fara sa ma chinui
- este vesnic verde, pot sa-l tin cat vreau eu.
- am bagat odata bani in el si-l am cativa ani buni, este in perfecta stare.
Intr-un cuvant, il iubesc pe acest bradut.
Singurul dezavantaj este ca nu miroase a brad, dar,.....pun niste crengute de brad adevarat dedesuptul lui, si portocale si miroase super.
Pe vremuri, cu bradul traditional, era numai bataie de cap. Nu gaseam nici unul pe gustul meu, toti erau ba prea mari, ba prea mici, erau foarte rari, tata se chinuia sa-l ciopleasca sa intre pe suport, si ....dupa cateva zile se lasau crengile in jos si se ofilea. Cadeau numai ace in covor, pe care trebuia sa le scobesc cu unghiile de acolo.
Si de ce sa nu luam in calcul si varianta ecologica? Mai ales la noi e bataie de joc cu speculantii, care fura brazi din padure, apoi , daca nu-i vand ii arunca fara mila la gunoi.
Eu una.....sunt pentru brad sintetic.

Pupam toate fetele din Suceava!

Pozici
Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

quote:
Originally posted by crengu75

Buna dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce faceti mai, fetelor????????????????????
Toate bune la voi?
Eveline, ce mai face Bia?
Carmen, mai conduci?
Ilincalif, cum merge proiectul "fratioara"?
Aaaaaaaaaaaaa, hai sa va zic si eu cum e cu bradul la noi:
eu am brad sintetic, il am de cand m-am maritat, adica de 6 ani. Eu sunt foarte multumita de el.
Avantaje: - este frumos, simetric, stufos
- se face repede si se stringe la fel de repede
- intra perfect pe suportul lui, fara sa ma chinui
- este vesnic verde, pot sa-l tin cat vreau eu.
- am bagat odata bani in el si-l am cativa ani buni, este in perfecta stare.
Intr-un cuvant, il iubesc pe acest bradut.
Singurul dezavantaj este ca nu miroase a brad, dar,.....pun niste crengute de brad adevarat dedesuptul lui, si portocale si miroase super.
Pe vremuri, cu bradul traditional, era numai bataie de cap. Nu gaseam nici unul pe gustul meu, toti erau ba prea mari, ba prea mici, erau foarte rari, tata se chinuia sa-l ciopleasca sa intre pe suport, si ....dupa cateva zile se lasau crengile in jos si se ofilea. Cadeau numai ace in covor, pe care trebuia sa le scobesc cu unghiile de acolo.
Si de ce sa nu luam in calcul si varianta ecologica? Mai ales la noi e bataie de joc cu speculantii, care fura brazi din padure, apoi , daca nu-i vand ii arunca fara mila la gunoi.
Eu una.....sunt pentru brad sintetic.

Pupam toate fetele din Suceava!

Pozici
Crengu, mami lui Cristian



Buna dimineata,
suntem bine, saptamana asta este soacra mea la noi si fetele stau cu ea. Sambata chemam cativa copilasi la Ana ca e ziua ei dar nu ne intindem foarte mult. Fetele inca nu mi-au racit zdravan si sper nici sa nu o faca. Oricum Dariei ii dau Lantigen B timp de 1 luna si sper sa aiba vreun efect.
Da, mai conduc. Chiar aseara trebuia sa ies in oras pe la ora 18 si cand am ajuns acasa marcel a lasat cheile in contact si masina deschisa eu m-am gandit ca o baga in garaj dar el mi-a spus ca nu, sa o iau eu sa plec cu ea. Iti dai seama ca am inceput" dar nu am mai condus noaptea, etc etc" Pana la urma am plecat si a fost OK. La noi e urata rampa aia (pe srt MIrauti) ca daca prin rosu la semafor stau in rampa si apoi trebuie sa plec fara sa dau inapoi ca daca am masina in spate e BAI. Mai exersez si sper ca pana oi avea masina mea sa fiu mai profi . Oricum la cum se circula acum in oras la noi si din cauza ca e orasul mic si plin de masini dar si cu toate reparatiile astea e ceva de graoza. Vinerea trecuta mi-a lasat marcel masina ca sa iau fetele de la gradi si era o aglomeratie crunta. Chiar am zis ca las masina in parcare la gradi si ma duc cu autobuzul ca era cumplit, dar mi-am luat inima in dinti si am plecat pana la urma.
Offf vreamea asta nu imi place deloc.
In privinta bradului sa stii ca si eu am artificial, frumos, culoare f frumoasa, il pot face de prin 15 decembrie. Brazii naturali FRUMOSI sunt mult prea scumpi dupa parerea mea si chiar nu imi permit.



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata! Va invit la o fierbinte.
Vad ca vorbiti de Craciun... vrem si noi brad, o sa luam unul natural, mai ramane de vazut cum o sa-l montam, Narcisa deja se baga peste tot, trage, scoate, etc...
Va doresc o zi frumoasa si cat mai putina ploaie!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna fetelor!Va invit si eu la o cafea fierbinte deja vorbiti de Craciun?noi avem brad sin ala artificial caci la noi vine doar cu molizi ...si dupa catva zile se umple casa de ace din alea, asa ca de cativa ani avem bradul ala artificial.
Voi ce mai faceti?eu am fost cu aranjatul gradinii, am pus cu sotul ceapa si usturoi pentru la primavara.Dan face gimnastica , continuu.
Va pup si va doresc un weekend placut!!!

Doina Bita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

buna dimineata!
dupa o noapte agitata, cu treziri din ora-n ora, m-am mai linistit si eu putin...Miruneata s-a trezit de ieri cu febra, nici nu-mi venea sa cred cand i-am pus termometrul (ma intrebam de ce chitcaie si alearga intr-una si rade din orice) ca avea 39,5 C...am dus-o toata ziua cu subfebrilitate si nurofen, bucurandu-ne de maseluta cea noua si veselia micutei...pana cand dupa amiaza mi s-a parut ca maseluta era "asortata" cu un gat putin rosu, si parca-parca incepea sa raguseasca asa ca am trecut pe "prostioare" de homeopatie (Tonsilotren si Homeovox) si gemoterapie (Extract din muguri de Coacaz negru )...nu-mi vine sa cred ca a scapat deocamdata fara dexametazona i.m. ...acum cand o vad ca respira bine imi vine sa pup pamantu'! daca am trecut de noaptea asta, cred ca scapam si de-acum incolo...
abia acum spre dimineata a facut din nou febra, ne-am "supozitorit" si am facut o aroma de otet, zici c-am pus gogosari! acum nu mai are febra si vad ca respira bine, deci incep sa-mi revin si eu!
merg sa-i cumpar si aparatul ala Salin, sper sa merite investitia, vad ca parerile sunt impartite...da' se pare ca noi ne-am "abonat" la laringite, asa ca sper sa ne foloseasca!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Emushi, multa sanatate Mirunei!!!offfff ce emotii ne dau copii...

Doina Bita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Buna seara Suceava!
Eu am avut mari probleme cu gatul...o laringita care ma sufoca prin somn.
Abia azi mi-am revenit cu ajutoru Ampicilinei, tableta cu propolis si cremei rosii de la Forever care mi-au redus inflamatia si m-au ajutat sa respir din nou si sa inghit fara durere...

Diana si-a revenit dar acum bebe Teo si Andrei sunt in plina eruptie cu varicela.
Ii dau cu First si pudra mentolata iar temperatura o controlez cu sup cu paracetamol si Nurofen.

Diana mea si-a revenit...e vesela si incantata de noianul de frunze...ma intreba zilele trecute:
-Mama de ce cad frunzele?
-Pentru ca vine toamna…frunzele se ingalbenesc si cad…
-Mama, cine ingalbeneste frunzele?
Am incercat sa caut un raspuns simplu…in alaiul autumnal ce se asterne an de an.

Tu toamna aduni culorile celor doua anotimpuri care au ramas in urma ta.
Apoi pui aceste culori in imaginea mintii noastre.
Desavarsesti toate acestea, asezandu-le ca intr-o tara de vis in minunate mozaicuri peste paduri, campii, in pomii seculari, in nucul bunicii, in teiul din deal sau in stejarul care nu vrea sa moara niciodata.
Pictezi frunzele lor, le dai culoarea perfectiunii rosului si galbenului sub mii de forme, intorcindu-le inapoi in tarina care le-a dat frumusete si viata, ca un covor de iubire pentru acest pamant, ca un dar al tau toamna pentru noi toti.



Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

Jurnalul meu




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata!
Emushi, multa sanatate Mirunei!
Simina, va doresc si voua multa sanatate, recuperare rapida lui Teo si Andrei. Ma bucur ca Diana este bine.
Doina, ce mai face Dana? Ma bucur ca Dan lucreaza intens, ii doresc si lui multa sanatate!
Sa aveti o duminica frumoasa, chiar daca dupa vremea de afara nu prea pare a fi asa!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

Fetele cochetele,
ori numai mi s-a parut ca am postat citeva rinduri dupa-amiaza,
ori a fost ceva de ordin tehnic si s-a pierdut mesajul
(ori imbatrinesc si uit de la mina pina la gura... nuuuu, nu poate fi asta....,
ori au trecut extraterestrii pe deasupra cartierului Obcini si mi-au subtilizat mesajul.. oare ce-or face cu el ????)

sintem bine, cuminti (mai ales eu), dormim bine (mai ales ea, mincam cu pofta (absolut toti din familie!!!)

fiindca s-a discutat despre Craciun
- si eu sint adepta bradului adevarat, desi ma enerveaza la culme acele de brrad, pe care le descopar si la Paste, indiferent de cit de multe ori s-a dat cu aspiratorul
- anul trecut de Craciun maimutzul avea 10 luni si jumatate - nu a tras de crengi, globuri in partea de jos nu am pus, poate unul doua de care nu mi-ar fi parut rau daca se spargeau - a fost absolut fascinata de beculete (instalatie de aceea care e programata sa-si schimbe jocul de culori si muzica, dar noi de obicei scoatem sonorul din start)
- anul acesta va fi grozav, a crescut maimutzul, o sa ii placa... dar cum ma sfatuiti sa procedez, sa il impodobesc, impreuna cu zamfirucul , sau sa il facem noi si sa il aratam cind e gata ?
- in postarile de anul trecut aveam doua idei, daca va intereseaza le caut si va atasez link-ul (era vorba despre felinarul din hirtie colorata si despre globul transparent pe care sa il decorati impreuna cu juniorul (sau nu) si neaparat sa scrieti pe glob si anul, mie mi se pare dragut ca de-a lungul anilor sa se adune globurile copchilului, ramine cu o mostenire 100% "craciuneasca", nu numai cu conturile din banca si cheile de la Mertzan !)

mai vroiam sa spun ceva, dar am uitat ce.. si uite asa incet incet apar primele simptome de Alzheimer

somnic pufos !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

mi-amintii, muica !
(deci nu e asa grav, doamna doctor, nu-i asa?)

NU MA INTREBATI CUM SE CHEAMA SI UNDE A APARUT, NICI CINE l-A SCRIS,
doar cititi-l, daca aveti citeva minute libere si daca vi se pare ca ar fi interesant

Trei componenti ai lotului olimpic de box au fost prinsi furind manusi, caciuli si pantofi de sport dintr-un magazin din Chicago. Federatia de profil a anuntat ca i-a exclus pe viata din box.

La auzul unei astfel de intimplari, un roman traieste succesiunea unor sentimente des incercate: uimire, rusine, furie, lehamite. Asta, in prima faza, apoi, incepe bascalia. Nimeni nu sta prea mult sa discute episodul unei noi intimplari de pomina care mai lipeste o eticheta de hoti pe spinarea noastra de romanasi. Incercam sa uitam rapid, memoria colectiva se scutura, scirbita, de toate intimplarile care ne-ar putea ciobi imaginea buna despre noi insine. Si, cum ziceam, in maniera deja "traditionala", facem haz de necaz sau bascalie. Redau aici reactia emblematica a unui amic care, la auzul vestii despre hotii romani travestiti in pugilisti, si-a adus aminte, rapid, de un banc cu sportivii romani la Olimpiada: in prima zi au luat o medalie, a doua zi au mai luat o medalie, a treia zi i-au prins...

Sa te fereasca Cel de Sus sa-i spui romanului ca e hot! Dar daca sintem? Daca, in incercarea noastra grabita de a ajunge, mai repede, tot mai repede, in rindul indivizilor si tarilor cu stare, ne-am gindit s-o luam pe scurtaturi care trec prin buzunarele altora? Departe de mine gindul de a lansa o condamnare colectiva din cauza celor trei natingi care si-au batut joc de viata lor furind maruntisuri dintr-un magazin! Lansez intrebarea despre romanul-hot gindindu-ma, aproape exclusiv, la cazuri de trista notorietate din istoria noastra recenta, cel mai aproape fiind, evident, episodul Remes-Muresan-palinca-si-caltabosii. La scara mult mai mare si cu implicatii inca incomplet vazute, putem vorbi despre cum incercam, in aceste zile, sa furam fonduri europene, mintind, cu nerusinare, ca avem tot ce ne trebuie pentru a le utiliza la dezvoltarea tarii.

Furtul la romani e doar o etapa. Urmeaza, si e de-a dreptul uluitoare de fiecare data cind faptasii sint aratati cu degetul, incercarea acestora de a nega cu tarie evidenta. "El se jura ca nu fura, dar l-am prins cu rata-n gura" nu mai e, de mult, un vers dintr-o poezioara pentru copii.

A devenit o stare de fapt in Romania vremurilor prezente si un fel de "modus vivendi". Cei trei prosti care au furat din magazinele americane au ghinionul de a fi doar niste boxeri. Prin urmare nu pot invoca in apararea lor decit mintea putina si ceasul rau. Daca erau oameni de afaceri de tip nou sau politicieni romani, ar fi avut ocazia sa acuze un complot mondial. Iar pentru un furt de milioane de euro din buzunarul public ar fi fost suficienta o iesire la rampa pe aria bine cunoscuta a "razbunarii politice".

In fine, furtul la romani e pe cale sa fie transformat in politica de stat si legalizat ca atare. Recentele amendamente la Codul penal si Codul de procedura penala ne arata ca hotii au ajutoare de nadejde in rindul parlamentarilor si, poate, chiar emuli. Or, cind insusi forul legislativ al tarii pune la cale schimbari in folosul infractorilor, nu cred ca mai pare atit de grava intrebarea despre romanul-hot.

Cel mai greu exercitiu de sinceritate al acestei perioade este sa reusim trecerea de la impersonalul "in Romania se fura" la afirmatia cu atribuire categorica "romanii fura". Ceea ce nu inseamna ca sintem neam de hoti, dar presupune sa recunoastem ca avem o problema nationala majora. Care incepe de jos, de la disparitia capacelor de canal si a sinelor de tren vindute la fier vechi, si se duce pina sus, la mafia gulerelor albe din Parlament.

Romanii fura. Suna rau si de nerostit, iar episodul celor trei pugilisti a intarit stampila. Pentru ei, pedeapsa a venit rapid: exclusi pe viata din box, nici pis despre prezumtia de nevinovatie. Pentru restul hotilor din Romania, exista partide politice, avocati si talk-show-uri. Ei devin rapid eroii zilei, expediind, zi de zi, un upercut naucitor in figura unei tari care si asa abia se tine pe picioare.


Mergi la inceput