Durerea anonima a unor copii

Durerea anonima a unor copii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

M-a miscat pana la lacrimi acest articol
http://www.expres.ro/article.php?artid=328727

10.000 de copii fara sanse, cu cancer in spitalele Romaniei. Ah Doamne ce infiorator de trist. M-am gandit la nedreptatea soartei lor, si m-am gandit ce importanta este solidaritatea umana in aceste momente.
Probabil ca va veni timpul sa strangem un fond si pentru niste copii care invata durerea inca de la varsta copilariei.
Un fond pe care sa il numim: Cancerul nu alege - copiii nu il merita.
cu drag,





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Dianocica, durerea unui parinte cand copilul are cancer este la fel de mare - indiferent de numele sau pozitia sa.

Nu inteleg de ce exista discutii despre cine sunt parintii copilului - atata vreme cat nu ai vrea sa fii in locul lor in acest moment - inseamna ca orice comentariu este de prisos si denota o frustrare. Cancerul nu alege - iar durerea unui copil nu poate fi comentata sau comparata.
Eu vreau doar sa sensibilizez pe cei care au sau iubesc copiii. Pentru ca doar asta ne leaga pe acest forum - si nu invidia sau frustrarile materiale sau sociale.

Felul in care opinia publica s-a sensibilizat la cazul trist al micutei Teodora nu poate decat sa aduca un pic de speranta altor mii de copii - si exact asta am vrut sa aduc la lumina. Aici este vorba despre solidaritate si atat. Si de mila fata de copiii care au de a face cu aceasta boala: cancer! Indiferent cine sunt ei.

Ai dreptate - ar fi grozav sa se poate face ceva si pentru unii copii care nici macar nu pot spera. Acum insa am aflat si de acesti copii care zac in spitalele romanesti.







Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Initial creeata de desprecopii

M-a miscat pana la lacrimi acest articol
http://www.expres.ro/article.php?artid=328727

10.000 de copii fara sanse, cu cancer in spitalele Romaniei. Ah Doamne ce infiorator de trist. M-am gandit la nedreptatea soartei lor, si m-am gandit ce importanta este solidaritatea umana in aceste momente.
Probabil ca va veni timpul sa strangem un fond si pentru niste copii care invata durerea inca de la varsta copilariei.
Un fond pe care sa il numim: Cancerul nu alege - copiii nu il merita.
cu drag,





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/



Trist...ingrozitor de trist!Nu este drept!
Haideti sa incercam sa facem ceva.

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

poate se poate face inca o campanie DC, si sa incepem sa donam...cred ca acest subiect, in cazul in care se hotaraste demararea stringerilor de fonduri, ar trebuie facut cumva permanent la "umanitare", iar donatiile sa se poata face pe o perioada mai indelungata de timp, stiu eu 6 luni-1 an

se zicea undeva ca liana stanciu va infiinta fundatia "teodora" dupa ce se va linisti, tocmai pt a ajuta alti copii atinsi de aceasta cumplita boala...poate in felul asta campania inceputa de noi, sprijinita de ea si alti prieteni cu statut de "vedeta" va deveni vizibila la nivel national

imi dau seama ca e nevoie de mult mai multi bani decit putem noi stringe, poate nu reusim de vreu nou aparat performant sau cumpararea dozelor de medicamente, dar ma gindesc macar suplimentarea alimentatiei care este atit de importanta....poate un contract cu o firma de catering sa le duca micutilor zilnic fructe,etc si/sau contract cu vreo firma distribuitoare de medicamente sa doneze/vinda la preturi negociabile vitamine si alte suplimente...sau poate doar amenajarea saloanelor si a camerelor de joaca din spital, stiu eu, dotarea cu TV, carti, jocuri, sa se simta copilasii cit mai confortabil, ca tot au de petrecut luni de zile in spital poate chiar fara parinti...sau aprovizionarea cu morfina pt a usura ultimile zile...e groaznic cum sunt pusi pe drumuri rudele celor bolnavi pt a face rost de morfina

of, e asa de greu...eu mi-am pierdut de curind tatal din cauza acestui criminal tacut, cancerul si e cumplit sa stii ca in romania un diagnostic de cancer inca inseamna condamnare la moarte

haideti sa facem ceva, sa rugam moderatorii sa se mai faca o campanie DC pt toti copilasii nevinovati care lupta cu cancerul

uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Bun, tocmai asta asteptam. Deci, detalii!


istorioare cu talc (pentru copii)

www.crestinortodox.ro/AscultaCasa_cu_mireasma_de_brad_lectura_Florian_Pitis-1261.html" target="_blank">povesti audio (pentru copii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

gandurile mele negre se duc catre statul roman,de tot rahatul,iertata-mi fie exprimarea.

Cum naiba sa nu existe intr-o tara intreaga,cel putin o clinica dotata asa cum trebuie,cu aparatura ,cu medicamente,cu mancare sanatoasa? Una singura ar fi de ajuns care sa se ocupe de toate cazurile astea grave si extrem de grave.Dar SA SE OCUPE!

Am vazut privirea lui Marian,copilasul din articol.Mi-au dat lacrimile.O privire atat de trista,cu atat de multa suferinta la cei patru anisori....acesti copii au mare nevoie de ajutor, se bucura si de o portocala,chiar nu se gasesc nicaieri fonduri pentru a aduce cel putin un zambet pe chipurile astea chinuite?

Guvernul tine sa-si demonstreze in continuare nepasarea si indobitocirea.´´Nu avem fonduri pentru sanatate´´...deja am alergie cand aud propozitia asta.Bine ca au in schimb fonduri pentru renovari in Parlament,pentru vacante,pentru masini...

Guvernul ca guvernul,o adunatura de (...) fara niciun Dumnezeu...dar apropos de ajutarea aproapelui,biserica are vreo contributie la rezolvarea acestei situatii?Se fac donatii? exista centre de ajutor banesc pentru copii care au nevoie de o sansa,de un tratament?Nu de alta,dar bani ar fi.Destui.
Spuneti-mi si mie daca se implica biserica in vreun fel ´´pamantesc´´ in viata acestor copii.Ca ma duc sa-i felicit.


Poate ar fi o idee extrem de buna infiintarea unei fundatii ´´desprecopii´´.Am mai citit pe undeva pe forum ceva legat de aspectul asta.Exista vreo perspectiva?


Multa sanatate si liniste.

ladyJ


EDIT : scuze ca am fost cumva off topic.Dar repet,actiunile caritabile ale ´´desprecopii´´ va dau dreptul la o fundatie adevarata.In care putem strange poate mai mult ajutor,de orice fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Desprecopii, e o initiativa foarte frumoasa! Sper din suflet sa se materializeze!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Un teleton ar fi foarte bun -s-ar strange o suma considerabila mai ales ca oamenii sunt deja sensibilizati de drama Teodorei

Biserica ? biserica in Romania face ...biserici pe spatiile verzi dintre blocuri , face mall-uri centre de distractie , ia licente Tv si mai face ,,incoronari fastuoase in care da la fraieri 3 sarmale la farfurie .

Nu stiu un loc unde sa se tranga hainute pt. copii, unde sa fie adaposturi pt. mame si copii maltratati , unde din banii donati la cutiile milei sa se faca cadouri de craciun in spitale sau la orfelinate .

Noroc ca mai vin alti preoti -apartinand altor culte care stiu ce inseamna caritate , da-i taxeaza si pe astia ca fac ,,prozelitism

Ar fi foarte buna ideea cu dotarea unei sali de joaca din spital cu jucarii -tv, un Cd player pentru filme etc

Concret hai sa facem ceva ...si daca tot am auzit zvonuri ca sunt VIp-uri printre noi , o aitudine gen Mihaela ar prinde foarte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

buna,
felicitari pentru initiativa
sper sa se concretizeze curand si sa ne indici conturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


exact la acesti copii ma gandeam si eu cand am citit ce repede s-au strans banii in cazul Teodorei (un caz "fericit")
Sper din inima ca banii pe care ii strangem momentan pentru Teodora sa fie punctul de plecare al fondului Cancerul nu alege-copiii nu il merita

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Of, foarte trist articolul! Nici un copil nu ar trebui sa sufere!


quote:
Originally posted by ladyJ
...
Guvernul tine sa-si demonstreze in continuare nepasarea si indobitocirea.´´Nu avem fonduri pentru sanatate´´...deja am alergie cand aud propozitia asta.Bine ca au in schimb fonduri pentru renovari in Parlament,pentru vacante,pentru masini...

Guvernul ca guvernul,o adunatura de (...) fara niciun Dumnezeu...dar apropos de ajutarea aproapelui,biserica are vreo contributie la rezolvarea acestei situatii?Se fac donatii? exista centre de ajutor banesc pentru copii care au nevoie de o sansa,de un tratament?Nu de alta,dar bani ar fi.Destui.
Spuneti-mi si mie daca se implica biserica in vreun fel ´´pamantesc´´ in viata acestor copii.Ca ma duc sa-i felicit.


Poate ar fi o idee extrem de buna infiintarea unei fundatii ´´desprecopii´´.Am mai citit pe undeva pe forum ceva legat de aspectul asta.Exista vreo perspectiva?


Multa sanatate si liniste.

ladyJ


EDIT : scuze ca am fost cumva off topic.Dar repet,actiunile caritabile ale ´´desprecopii´´ va dau dreptul la o fundatie adevarata.In care putem strange poate mai mult ajutor,de orice fel.





Guvernul n-are fonduri pentru sanatate, da' are pentru masinile proprii si pentru satisfacerea poftelor nesatioase! Alesilor nostrii nu le mai ajunge nimic!
Biserica? Ha! Ligeea a descris foarte bine ce face biserica! Foarte rare sunt cazurile in care ea intinde o mana de ajutor cuiva. Din pacate!

Mergi la inceput