Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Umplutura tartei mi-a iesit mai lichida de data asta, desi am pus cu vreo 4 patratele de ciocolata mai mult (in ideea ca si frisca era mai multa decit in reteta originala). Nu inteleg de ce, o fi de la faptul ca am combinat ciocolata de la 2 firme diferite? Ca in rest am facut exact ca data trecuta. Efectiv se scurgea umplutura din felie cind incercam sa o tai, am scos-o cu paleta si am mincat-o cu lingurita. De buna a fost buna, clar, dar aspectul m-a nedumerit.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nu stiu ce sa zic, a mea a iesit numai buna consistenta, suficient de cremoasa, dar suficient de inchegata sa nu curga. E drept ca eu parca am pus un pic mai putina frisca decat in reteta (am luat doar 3 cioco si am folosit ce frisca imi ramasese de la tort, undeva in jur de 120 de ml).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ce faceti, fetelor, nu mai prajituriti nimic?
Eu am facut in weekend o www.flickr.com/photos/9684774@N08/2081653298/in/set-72157600636179296/" target="_blank">prajitura cu blat de cacao si crema de ciocolata. Ofer reteta daca sunt amatoare.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu, eu vreau!!! Eu sunt amatoare de tot ce e cu ciocolata, iar dupa poza, prajitura pare a fi foaaarte gustoasa.


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Alynutza - si eu vreau!!! Prajitura arata belea!!!

Roxana 29 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

www.flickr.com/photos/9684774@N08/2081653298/in/set-72157600636179296/" target="_blank">Prajitura 'Diana' (asa i-am zis eu, dupa cumnata-mea, care mi-a dat reteta)

Blat
6 oua
5 lg. faina
8 lg. zahar
2 lg. cacao
100 ml. ulei
1 praf de copt
Albusurile se bat spuma si la sfarsit se adauga zaharul si se mai bate putin. Galbenusele se freaca cu uleiul (iese o chestie ca o maioneza), se adauga praful de copt si cacaoa (eu obisnuiesc sa pun si o lingura din albusul batut, ca sa pot amesteca mai bine, altfel se ingroasa prea tare compozitia), iar la final albusurile batute si faina, amestecand usor. Se coace in cuptorul preincalzit, intr-o tava dreptunghiulara cam de 25/30 (e tava mea mijlocie din set, cam cat o tava de friptura, am uitat s-o masor). Se raceste, apoi se taie in doua pe grosime (pentru a obtine doua foi).

Crema
200 gr. ciocolata menaj (eu am folosit o Primola cu lapte si una amaruie)
200 gr. smantana grasa (eu am folosit Napolact cu 25%)
1 praf de frisca (Dr. Oetker)
5 lg. zahar + 1 zahar vanilat
Ciocolata si zaharul se pun intr-un vas la abur sa se topeasca. Cand s-a topit ciocolata se adauga si smantana si se omogenizeaza. Se amesteca in continuare pe abur pana se topeste zaharul si compozitia are consistenta unei budinci. Daca preferati o crema mai amaruie, se pot adauga 1-2 lg. cacao (eu le pun mai mereu). Crema astfel preparata se raceste bine de tot in frigider pana are consistenta cremei finetti (este o reteta super pentru o crema de genul asta facuta in casa). Se adauga in ea o frisca la plic preparata (banui ca se poate folosi fara probleme si frisca naturala batuta cu intaritor, 200 de gr.). Se pune crema intre cele doua foi, se pastreaza putin care se pune peste ultima foaie si se presara cu nuca de cocos, nuca macinata sau ciocolata razalita, dupa preferinte.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Dragele mele, am evitat cat am evitat bucatareala dar acum nu mai am scapare. Duminica ingerul lui mama implineste 3 ani, iar mami si tati vor sa faca tort locomotiva (dupa ce anul trecut l-am facut pe Fulger acu` i-a venit randul lui Thomas). Problema mea majora este ca sambata seara trebuie neaparat sa ne ducem la o petrecere() asa ca sambata e ratata si voi fi tare aglomerata cu pregatirile. Intrebarea intrebatoare....cam cu cat timp inainte pot sa fac pandispanul(ala cu suc de portocale) si cum sa-l pastrez pana duminica dimineata cand asamblez tortul??


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, pe vremea asta e suficient sa scoti tava cu pandispanul copt la balcon, doar acoperi cu un prosop de bucatarie si gata. Eu am facut pandispan din asta si cu 3 zile inainte de asamblarea tortului, si a fost ok. Ai grija sa nu fie acoperit cu punga sau folie de aluminiu, intrucit poate forma condens si se inmoaie.

Alina, super prajitura, merci mult de reteta! Eu sint amatoare ocazionala de ciocolata, mai ales cind nu prea am voie sa exagerez cu cantitatile.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia nu-i pentru ce. Chiar e o praji gustoasa si usor de pregatit. Crema in special imi place tare mult. Tot am vrut sa o pregatesc (fara sa-i mai pun si frisca) si sa o folosesc pentru umplut croissante sau ceva asemanator, numai ca deocamdata nu m-am invrednicit sa pregatesc nimic pentru umplut.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Tocmai am prajiturit si eu praji "Desteapta" pe care
cred ca o cunoasteti(cea care se separa in cuptor) , este a 2 a oara cand o fac .Prima data mi-a iesit insa acum....s-a cam umflat astefl incat cand am scos-o din cuptor i-am luat motul cu niste tevi ce sunt in cuptor in partea de sus.S-a sepaarat dar arata cam ciudatel!Oricum e buna!

Am inceput sa intru pe aici de cateva zile si sunt in cautare de ceva bun pt sarbatori.Adik un meniu intreg.Dc aveti sugestii....le astept cu placere!
Pofta buna!

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput