retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor intreba cineva de konafa stiti cumva reteta...
am vazut acum cand am editat ca este intrebarea pe prima pagina

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu pana la urma am facut piept de pui(marinat) dar prin ou, apoi prin faina si prin susan, reteta o stiu de la prietena(din siria) dar nu stiu cum se numeste...si am facut repede o garnitura de orez cu legume...iata-le AICI

sunt super fericita ca mi-a gasit sotul naut abia astept sa-l pregatesc...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Monica din pacate nu stiu reteta, dar cred ca e dificil numai din cauza "fidelutei" aleia marunte care nu stiu cat de usor e de cumparat (poate in Germnania...).

Aici am vazut numai la vanzatori dintr-aia ambulanti (pe care nu am indraznit sa o cumpar din motive de igiena).

Noi obisnuim sa cumparam gata preparat ...e delicioasa. Cateodata mai prepara soacra mea, dar de cele mai multe ori si ea cumpara de gata.

Despre nuca mea...Nu am curajul sa ma bag la cozonaci, dar am facut o tava cu nuci la tava-cu sare pe care inca ne mai "luptam".

Ti-am admirat pieptul de pui esti ...miiiam miiam...zici ca e reteta din Siria.

Cand ai timp o scrii aici, ca am inceput sa imi clasez retetele si pe unele chiar sa le incerc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama ce de nuca...eu o vad cozonaci dar daca zici ca i-ai pus sare...o pap asa
reteta e simpla de tot, ori folosesti file de piept de pui si-l marinezi dupa reteta din listuta, ori piept de pui intre si-l feliezi fasioare
apoi iti trebuie 1 ou il bati ca la omleta si bagi fileurile de piept de pui prin el
apoi pe o farfurie pui 2-3 linguri de faina si "tavalesti" bucatelele de piept de pui prin faina si la sfarsit prin seminte de susan.
incingi uleiul intr-o tigaie si le pui la prajit(ca pe snitele) le intorci pe ambele parti si gata...asta-i tot
eu nu am mai condimentat cu nimic fiindca era carnitza deja condimentata de la marinat.


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Imi spuneti si mie care din listuta e reteta cu vinete? Nu cea de salata de vinete. Ma intereseaza o mancere de vinete. Postase cineva poze cu niste vinete cu usturoi .
Reteta de vinete Imam Baiyldi . O gasisem pe undeva dar nu mai stiu pe unde. Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu nu-mi aduc aminte de reteta...paote fetele daca o gasiti sa-mi ziceti si mie unde este sa o trec in listuta...si daca mai descoperiti pe parcurs retele nepuse in listuta sa-mi ziceti, ok?
va rog mult

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu am scris o reteta de vinete prajite si "umplute" cu pasta de ardei iute,sare ,usturoi din belsug.Dar nu e o mincare,e mai mult o "muratura" pe linga felul principal.Si mai sunt si vinetele umplute,mahshi.Acolo e reteta de umplutura.

Cine a intrebat de konafa,din pacate nici eu nu stiu reteta de fideluta .Soacra-mea o cumpara de la brutarie,iar crema am vazut o singura data cum o face,stiu ca pe foc ,parca cu lapte si sahlab(de care zicea Ortansa in capitolul trecut)
Nu stiu cum se aranjeaza,cum se bibileste si se da la cuptor.
Imi pare tare rau ca nu pot sa te ajut.

Monica,multumim de urari,sanatate si lui Alex.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Neata!
Eu am retete de la soacra,palestiniana de origine.
Iata o mancare de vinete:

Musaca (sau Musa'a cum pronunta ei)

Eu folosesc o tava dreptunghiulara de la tefal de 30x22 cm.

Ingrediente:
-1 1/2 kg vinete
-1 ceapa
-1/2 kg carne tocata
-2-3 rosii,1 ardei gras
-sare,piper,carfa (scortisoara praf),bihar (garam masala)

Se curata vinetele de coaja si se taie felii nu prea groase pe lungime.Eu le tai destule de subtiri,cam de 1cm pt ca parca sunt mai gustoase dupa prajit.Se sareaza feliile si se pun una peste alta (se reconstruieste vanata) si se aseaza pe o farfurie.Se lasa 1 ora sa se scurga apa.aveti grija sa nu puneti prea multa sare ca ies prea sarate dupa,asa am patit prima data.Cam cat iei intre 3 degete pt o felie.
Ceapa se da prin razatoarea mica,apoi se pune intr-o cratita cu 1/8 lingurita sare iar deasupra se pune carnea tocata.Se aseaza la foc mic.Se adauga piper,carfa,bihar cu varful degetelor.Cu o lingura se tot amesteca sa se faca carnea pe toate partile si in acelasi timp sa fie faramite.Cand carnea e uscata eu o scurg de grasimea lasata.Apoi se toarna apa fiarta (fierbinte) cat sa acopere cu cativa cm carnea.Se acopera si se lasa sa fiarba la foc mic 1 1/4 h din mom inceperii fierberii.Se adauga apa fiarta daca e nevoie pe parcurs.Dupa 1 ora de fiert se adauga:1/2 lingurita sare,1/4 lingurita piper,1/2 lingurita carfa si 1/2 lingurita bihar.Eu nu respect intocmai,pun cam 1/4 lingurita carfa si 1 lingurita bihar si un pic mai mult de 1/4 piper.Nu se arunca zeama dupa fierbere.
Dupa ora de odihna a vinetelor se spala si se scurg bine de apa.Se prajesc pe ambele parti si se pun pe servet sa se scurga uleiul.

Se aseaza in tava astfel:
-felii rosii,cate vreti voi,eu pun cam 6 felii subtiri
-jum de cantitatea de vinete
-carnea cu tot cu zeama ramasa
-cealalta jum de de vinete
-iarasi felii rosii

Eu mai torn apa cat sa acopere vinetele,soacra-mea lasa sa fie apa numai cat jum de compozitie si-i mai pune pe parcurs dar acopera tava cu capac,eu nu am capac.Puteti sa gustati apa si sa-i mai puneti sare daca necesita.
Se lasa la cuptor incalzit dinainte cam 40 min,eu las din ochi pana se duce aproape toata apa.O pun jos pana incepe sa fiarba si apoi o mut la niv de mijloc.
Noi o mancam cu paine iraniana sau lipie dar am auzit ca se poate servi si cu orez.





Poze
Elena
30+
AMR 10 Sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am gasit reteta de vinete imam baildipe care o si fac azi.

iata:

1 1/2 kg de vinete
3 cani ceapa taiata in felii subtiri
1 cana patrunjel taiat marunt
2 1/2 cani ulei masline(n.m. -cam grasa)
3/4 kg rosii zemoase
5-6 catei usturoi maruntit
sare, piper
2 linguri fete/telemea rasa
2 linguri pesmet

Se curata vinetele de codite, se spala si cu un cutit foarte ascutit se spinteca vanata de-a lungul, avand grija sa nu ajungeti pana in partea de jos. Sarati deschizatura si puneti vinetele intr-o oala cu apa sarata. Le lasati 15 min, le scurgeti, le spalati cu apa curata si le stergeti cu hartie de bucatarie. Se prajesc vinetele intr-o tigaie, intorcandu-le pe toate partile, si le puneti intr-o tava. In uleiul din tigaie puneti ceapa, sa se ngalbeneasca, adaugati usturoiul si rosiile date prin blender sau tocate marunt,patrunjelul, sare, piper. Lasati sa fiarba la foc potrivit 20 min, pana isi trag toata zeama. Luati de pe foc si cu lingurita umpleti deschizatura vinetelor. Presarati branza rasa si pesmet, stropiti cu ulei si dati la cuptor 30 min.

Va pare cunoscut? Cica e reteta pentru slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
eu am pus nautul la fiert dar n-am vazut asa ceve...e mic si bobul atat de tare si nu l-am bagat nici in oala cu presiune...cred ca 4 ore fierb la el
am modificat listuta, multumim de retete fetelor.
hannen, multumim cum mai sunteti? noi multumim lui Dumnezeu suntem ok...alex tuseste din ce in ce mai rar...
Ortansa , abs! pe unde esti ce bunatati mai faci?
kossir, sper ca esti mai bine
Luna75 , n-ai mai intrat de multicel pe-aici, noroc ca ne vedem prin alte parti
va pup pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput