Problema Teme clasa I

Problema Teme clasa I | Autor: mikim

Link direct la acest mesaj

Am o fetita care a inceput acum clasa I.
Era genul acela de copil constiincios, mereu dornic de nou etc, etc.
In prima saptamana de scoala nu a avut teme, iar cand au aparut eram sigura ca va face si suplimentar, cum facea cand era la gradi...
Acum vrea numai afara, iar cu copiii de la bloc nu se juca in general, acum a intrat in "gasca " lor si ma deranjeaza tare mult
E irascibila, nu ma mai inteleg cu ea.
Temele le face, dar pe fuga si nu vrea sa mai exerseze inainte pe maculator, nici un rand macar.
Nu stiu ce sa ma fac. Parca nu e copilul pe care il stiam...
Nu stiu cum sa procedez. Nu am lovit-o niciodata si sunt foarte contra bataii in general. Am incercat cu pe un ton calm, pe un ton mai rastit, dar a facut exact cum avrut ea in final. Nu a acceptat nici un program pe care am incercat eu sa-l fac: spre exemplu, pe la 8,30 sa se spele, sa se pregateasca pentru a doua zi. Daca nu o trimit eu nu se duce la baie sa se spale pe dinti, de exemplu.
Ma simt groaznic. Ma simmt un om slab in fata ei si nu stiu ce sa fac.
Acum e afara cu copiii si nu da semne ca are chef sa intre in casa.
Nu e copilul pe care il stiam...

Mihaela, mama Karlei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Usurel, usurel!!! Cand ai apucat sa aduni asa multi nervi si angoase? Ca abia a inceput scoala!

Parerea mea: copchilul e normal si are nevoie de timp sa se obisnuiasca cu ideea de scoala, iar tu trebuie sa ai incredere in fetita ta!

Succes!

Noracu Andrei (20aprilie'99) si Victor (12iulie'01)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Initial creeata de mikim
Daca nu o trimit eu nu se duce la baie sa se spale pe dinti, de exemplu.


Pai nici a mea nu se duce de capul ei, tot clasa I. Uneori e de ajuns sa ii spun o data, alteori ii spun de vreo trei ori.
Am observat insa o chestie care functioneaza foarte bine: "Peste 2 (sau 5) minute trebuie sa mergi sa speli dintii" Si dupa cele 2/5 minute ii mai spun o data si merge fara comentarii.
Acum in legatura cu temele, scoala si schimbarea, eu am observat ca fetita mea e tare obosita dupa ziua de scoala, ea incepe la 8,45 si termina la 15,20. Se vede ca e mai lipsita de concentrare, ca nu ma aude, trebuie sa fiu mai atenta cu ea decat de obicei. Nu e reavointa, ci e felul ei de a face fata efortului intelectual si fizic. Probabil ca dupa ce termina scoala isi da o pauza si nu mai e atenta la nimic, nu mai doreste disciplina, structura, nimic, doar joaca neingradita.
Uneori mai fac cate un mic consiliu cu ea, discutam si ii reamintesc ca si ea are responsabilitati. Cu care in pricipiu e de acord, insa de cand a inceput scoala trebuie sa ii reamintesc frecvent unele lucruri.
Eu zic ca nici la voi nu e nimic grav, dar ca e o perioada de acomodare. Ea are nevoie de niste timp de joaca, insa tu esti cea care trebuie sa ofere disciplina si structura si sa tii cu dintii de ele. Odihna, teme, joaca, toate la timpul lor si dupa reguli pe care eventual le puteti face impreuna.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mihaela, dar de ce trebuie sa faca suplimentar?

Este adevarat ca eu am baiat si dupa trei ani s-a opus la tot ce incercam eu sa-l invat. Asa ca am incercat cu activitatile extra. Si mi-a reusit, spun eu.
In alta ordine de idei, Adi nu face o liniuta mai mult decat a spus doamna.
Poate sunt eu prea lejera, dar ma gandesc ca are vreo 17 ani de scoala in fata si daca o ia de acum cu suplimentar, cand va fi nevoie sa faca va fi satul.
Eu ma multumesc cu faptul ca alea 3 randuri de liniute le face singur, ca le face si nu se duce cu ele nefacute.
Fetita ta sta singura afara? Pana acum a mai stat? Daca de acum sta de aici vine schimbarea. A descoperit ce inseamna sa fii liber... dar ii va trece. Eu i-am propus copilului sa raman singur afara si nu vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

buna, daca imi este permis o sa va spun "povestea" unor prieteni si a unei rude, identice zic eu. Acelasi lucru au patit cu copilul, mari probleme o zi intreaga ca sa faca lectii sa fie atenti si sa nu se gandeasca la joaca.

Educatoarea i-a ajutat fff mult, iar psihologul a spus ca nu erau pregatitit pt scoala, este modul lor de-a protestea, de a-si pedepsii parintii pt ca iau trimis la scoala si li se pare greu!

Cu atentie, rabdare si grija, au reusit la finalul anului sa incheie acesta perioada....greu dau au reusit, unii, alti inca nu! la mijloc mai este vb si de gena, copil, educatie...

Sucuces si noi la anu' o luam de coada si avem inima cat un purice!!

cu stima,


omul cu... banca la cap! www.bankingjobs.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

S-ar putea sa gresesc dar eu stiu ca NU se dau teme la clasa I (indicatie de la min educatiei).

Eforie-august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Claujro, eu nu stiu exact ce inteles are cuvintul "teme" si daca vorbim de acelasi lucru, dar am sa iti spun ca nepoata mea, care anul acesta a intrat la scoala in clasa I are TEME in fiece zi aproape !! De la clasicele bastonase, pina la a desena ceva !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Este adevarat ca in clasa I nu se dau teme, asta teoretic, ca practic se dau.
Noi se pare ca suntem printre cei norocosi. Adica pana acum tema a constat din finalizarea lucrului inceput in clasa. Daca termina din clasa nu are tema.
Vom vedea ce va mai fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Alice, vorbim de acelasi lucru si filofteia a intarit ce am vrut eu sa spun. Temele nu sunt recomandate la cls. I. Si daca totusi se dau ar trebui sa fie f reduse cantitativ. Numai ca unii invataori sunt considerati "buni" si dupa cantitatea de teme pe care o dau. Cu cat mai multe cu atat mai bine pt parinti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Se dau teme la cl I si nu putine si nici usoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by april

Se dau teme la cl I si nu putine si nici usoare.



Corect .
Numai noi stim cate au avut anul trecut

O zi excelenta !
Lala.

Fratele mai mare

Atat mai am pana ma nasc ! (bebe 2 )

Mergi la inceput