Sindrom RETT

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

va transmit traducerea ultimelor noutati in domeniu
astept parerile voastre- cercetarile avanseaza rapid

Sunt cercet#259;tori englezi care sus#355;in c#259; simptome ale unor boli severe din categoria bolilor pervazive de dezvoltare care afecteaz#259; creierul uman pot fi vindecate. Astfel, într-un articol din revista Science se relateaz#259; faptul c#259; o echip#259; de la Universitatea Edinburgh din Marea Britanie a reu#351;it s#259; elimine simptomele Sindromului Rett în cazul unui experiment f#259;cut pe #351;oareci, activând o singur#259; gen#259;. Medicii doresc ca descoperirea pe care au f#259;cut-o s#259; poat#259; duce la realizarea cât mai multor cercet#259;ri care s#259; descopere tratamentul acestei boli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:



Sunt cercet#259;tori englezi care sus#355;in c#259; simptome ale unor boli severe din categoria bolilor pervazive de dezvoltare care afecteaz#259; creierul uman pot fi vindecate. Astfel, într-un articol din revista Science se relateaz#259; faptul c#259; o echip#259; de la Universitatea Edinburgh din Marea Britanie a reu#351;it s#259; elimine simptomele Sindromului Rett în cazul unui experiment f#259;cut pe #351;oareci, activând o singur#259; gen#259;. Medicii doresc ca descoperirea pe care au f#259;cut-o s#259; poat#259; duce la realizarea cât mai multor cercet#259;ri care s#259; descopere tratamentul acestei boli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

nu stiu ce are calculatorul cand scriu mai mult o ia razna incercati sa cititi ce trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdeli spune:

buna fetelor despre acest subiect stiu de anul trecut din 9 februarie au mai avnsat ?va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilasi spune:

Buna fetelor,
ce mai faceti?ce mai fac printesele? cum va
mai descurcati? ati mai aflat ceva noutati pentru fetite?? sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

ce faceti fetelor? ce va fac copilasii sper ca sunteti bine cu toate .
dupa cate vad nimeni nu a mai avut timp sa scrie cateva randuri macar sa ne spuneti ca sunteti bine .
eu si andreea suntem f f bine, am fost in concediu la sovata si ne am simtit super - v as recomanda la toate sa va duceti acolo, andreea s a simtit minunat, este o statiune care trateaza mai multe boli veti vedea ce schimbare vor avea fetele
lumea din jur este minunata, nimeni nu ti trateaza copilul cu indiferenta ,nu stiu ce sa ti mai faca sa te simti bine
sincer va spun a fost minunat, mi am propus sa mai merg inca o data in octombrie la viitorul concediu
va pupam pe toate si astepteptam sa ne spuneti pe unde ati mai fost voi pa pa
ps pisicuta pe care am luat o ptr andreea sta numai dupa ea, se duce singura sub mana ei sa o mangaie iar andreea intinde mana spre ea este minunat sa le vezi pe amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdeli spune:

buna va pup pe toate si pe fetite noi suntem bine cat se poate am schimbat neurologul care mia scos topamaxul sper ca am facut bine .am fost cu ami la munte pt prima oara si cred ca i-a placut .am o intrebare pt cine poate sa imi raspunda : mia spus dr.Selea ca ami intelege voi ce parere aveti ale voastre inteleg?mai ales d-na mari dvs. credeti ca andreea intelege?inca ceva am auzit la cineva de un domn care i se spune IOAN AL DOMNULUI din brazilia cine a fost la el are o fetita cu tetrapareza iar dupa c sa intors cam la 10 zile fetita s-a ridicat in picioare voi stiti ceva ?astept raspuns .va pup . sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nini spune:

Buna! Si noi am fost in concediu, dar cu copiii doar la mare (2 mai) cu cortul... A fost obositor(cu 3 copii !!!!) , dar si frumos in acelasi timp. Marei ii place fff mult in apa, a stat si la soare, sper ca i-a placut. In rest, de la un timp e fff vesela, rade la toata lumea cunoscuta. Eu cred ca ele inteleg, tocmai azi la kineto mi s-a spus sa nu vorbesc de rau langa ea, ca intelege.Asa ca si eu cred ca ele inteleg, dar nu pot reactiona.Ma chinui sa ii tot iau un carucior de la maclaren, pt.copii mai mari. Aveti idee de unde se poate procura prin tara noastra...???Am vazut pe net, dar trebuie sa fac comanda in anglia, si....mi-e greu. La Sovata ai fost cu bilet prin casa de sanatate sau pe cont propriu? Avem dreptul la tratament in statiuni, asa stiu, dar nu m-am gandit pana acum sa merg, dar e o idee pe viitor. Si ce proceduri ati facut acolo?
Sanatate multa!!! mai vorbim cateva poze din concediu...si mai vechi.
http://hi5.com/friend/photos/displayManageAlbums.do?ownerId=23862059

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maridoina spune:

fetelor nici nu stiti cata bucurie mi ati facut scriindu mi, asta inseamna ca inca mai suntem unite bravo noua !!
si acum sa va raspund la intrebari
sigur fetele noastre inteleg dar exista o mica problema nu tot timpul
am momente cand inteleg tot si au momente cand privesc prin noi
au momente cand raspund la comenzi si au momente cand vorbesti cu peretii
tot ce va spun este caracteristic bolii
si inca ceva - este esential nu incepeti voi sa radeti zgomotos inaintea lor ca le bagati in crize cand vreti sa radeti antrenatii le si pe ele au senzatia ca radeti de ele
si mi am mai adus aminte de ceva nu suporta sa fie privite insistent fara a li se vorbii iar le bagati in criza
asa ca fetele noastre sunt normale in marea majoritate a timpului
gata cu prima intrebare
incep cu a doua legata de statiunea sovata
am fost pe cont propriu se poate merge si cu bilet prin cas este minunata statiunea va repet sa vedeti ce modificari au fetele dupa ce mergeti acolo
la andreea am observat urmatoarele : nu mai are dureri mari la ciclu {il are de la 9 ani}
merge mai mult prin casa fara sa ooboseasca , musculatura picioarelor este moale inainte era a pietroi, doarme mult mai bine si acum observ ca nu i mai este frica de apa aveam mici probleme la baie cand o bagam in cada facea spasm muscular de abia o puneam in cada acum nu mai am probleme
gata daca mai vreti sa ma intrebati ceva sa mi scrieti
ps legat de carucior da mi mai multe detalii mai am cunostiinte in stainatate care poate ne ajuta
va pup pe toate mamici si fetite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilasi spune:

buna Maridoina,ne bucuram mult ptr fetita ca este bine..si noi am fost cu fetita la mare o sapt si pot sa spun ca i-a placut f mult..primele 2 zile s-a acomodat mai greu apoi nu am mai avut treaba,ii placea in apa in colac,s-a jucat pe nisip..a fost bine..intentionam sa o ducem cativa ani la rand deoarece a noastra e foarte bolnavicioasa..din luna in luna aproape facea rosu in gat,bronsita si tot asa..acum e bine nu ne-a mai facut de ceva timp probleme..in rest facem intens kinetoterapie,merge singurica destul de bine desi este putin cam fricoasa..vrem sa incepem si logopedie si terapie ocupationala dar asteptam certificatul de handicap..vroiam sa te intreb dak fetita ta isi foloseste in vreun fel manutele..dak poate sa tina ceva in mana?si daca ai sa ne arati si noua niste poze cu fata..adresa mea este miha_teb@yahoo.com merci

Mergi la inceput