Vaccinul Prevenar - intrebari

Vaccinul Prevenar - intrebari | Autor: Gabrielama

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata, dragi mamici!

am auzit ca a aparut un nou vaccin (ar fi aparut anul trecut), Prevenar, care ar avea ca scop prevenirea racelilor puternice - penumonii, otite, etc. Am cautat pe Internet dar nu am gasit prea multe informatii - singurele comentarii erau in limba franceza, pe care eu nu o vorbesc.

Ati auzit ceva de acest vaccin de la medicii pediatrii unde mergeti? Ati facut acest vaccin?

Multumesc anticipat de informatii.

Edit: ca sa mentionez ca intre timp am gasit informatii despre vaccin - cele ale producatorului, ce si cum stie sa faca acest vaccin. Raman insa interesata de experiente directe, daca cineva a facut pana acum acest vaccin.

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Copiii mei au facut, dar nu mai tin minte la ce varsa, oricum parca pe la 1 an. N-am carnetul de sanatate la mine.

Este cumva acel vaccin cu 6 elemente (tetanos, hepatita B etc) ?

maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna,

Eu i-am facut fetitzei mele vaccinul asta vara, are 4 ani si in primul an de gradinita a facut foarte des de bronsita - incepea cu mucisori galbeni care rapid ajungeau in piept. E cam de aceeasi categorie cu Pneumo23 (acesta e mai comun la noi) desi in prospect zice ca nu se exclud in principiu previne infectiile cu niste tulpini de pneumococ, principalul vinovat pentru aproximativ 80% din probleme ORL , bronsite si pneumonii din gradinite (asta mi-au spus-o medicii pediatri). Acum daca e eficient sau nu, habar n-am, voi vedea anul asta. Oriucm eu i-am mai facut imunizare si cu IRS19 si cu Bronhovaxon asa ca, ceva-ceva sper sa se prinda si sa nu mai tragem asa de greu anul asta.
Se gaseste la farmacia Academiei si costa vre-o 2 mil de lei vechi.

Succes Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Intre 2 si 5 ani se face o singura doza.A aparut anul trecut in decembrie pe piata noastra dar exista si varianta romaneasca pneumococ 23. Ne-a fost recomandat so noua de medicul pediatru dar avand in vedere ca nu mergem la gradi si nici nu raceste des doar de 2 ori in 2 ani si 3 luni nu cred ca o sa il facem, insa mar interesa si pe mine parerile celor care lau facut(daca s-au mai imbolnavit asa de des, ce reactii adverse au avut de la el etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

eu la robi i l-am facut anul trecut prin oct-noiembrie(inca nu era la noi pe piata, l-am adus de la unguri cu 70 ero).el a facut o pneumonie urita la 6 saptamini cind am fost la un pas de internare. afara se face curent din cite imi spunea pediatra. ce-i drept de atunci pneumonie nu mi-a facut, doar cite o bronsita, ca doar luam tot ce este pe la gradi la sora-sa.am facut doua rapeluri si pediatra zicea ca urmatorul(ultimul) putem sa facem pneumo23 ca merge deja la virsta asta. acum nu stiu ce sa zic, otita a facut o data, dar la abundenta de muci pe care i-a avut nu ma mir deloc.
ne-am mai imunizat si noi cu alte cele, deci despre efect nu stiu ce sa zic.
edit: am uitat: dupa vaccin febra n-a facut deloc, doar o diaree care a tinut doua zile care s-a reparat cu smecta, orez, morcov si banana.

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Doamnelor mamici,

multumesc mult de raspunsurile voastre.

Mara a facut, pana acum (3 ani si jumatate) toate vaccinurile recomandate in schema de vaccinuri; cineva mi-a spus insa ca il poate face si pe acesta, imi recomanda mai precis si acest vaccin, pentru prevenirea racelilor de iarna adunate la gradinita.

Multa sanatate la pitici!

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am mutat postarile la subiectul despre vaccinuri. multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput