virusul HPV (2)

virusul HPV (2) | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ultimul mesaj de pe primul topic era despre vaccinul HPV.

Dupa cum observ, exista si aici pareri contrarii - in randul medicilor, ma refer. Doctorita la care am fost eu mi-a spus ca, pe langa faptul ca acest vaccin este destul de scump - parca 250 RON, nu ofera protectie decat maxim 70% si nu functioneaza decat in cazul persoanelor care nu sunt deja infectate...

Parerea cum ca "fa-l oricum, rau nu are cum sa-ti faca", eu n-am auzit-o nicaieri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

De aceeasi parere sunt si eu chiar urmaream zilele trecute la tv o emisiune iar un conf chiar spunea ca este ok pt pers neinfectate ,dar eu am o nedumerire pt persoanele care sunt infectate cu alte tulpini decat cele pt care indicat vaccinul cele 4 :16,18,31,33 nu ofera totusi o protectie pt ele?

Flori 15sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmb spune:

eu nu sunt infectata cu nici una dintre cele 4 tulpini; la testul HPV a iesit ca am infectie HPV dar cu nici una din tulpinile high-risk. Doctora (de la Sanador) mi-a recomandat sa fac vaccinul pt ca, sustine ea, ma protejeaza de cele 4 periculoase si pe de alta parte, avand in vedere ca sunt purtatoare de HPV, imi poate creste imunitatea organismului.Adica inteleg eu diun ce mi-a spus doctora, ca daca sunt infectata cu alte tulpina decat cele 4, vaccinul oferta protectie...

Pretul ce-i drept, este destul de maricel: 450 ron/1 doza, dar sunt in dubii pt ca nu stiu daca sa am inceredere in acest vaccin si nu stiu nimic despre efecte secundare. Iar compania Merck are o "reputatie", mai ales in SUA...numai binele oamenilor nu-i intereseaza

Partenerul meu are HPV, dar ce e ciudat este ca la un tipaj a iesit tulpina 16, iar la al doilea o alta tulpina, si singura - 31; iar tratamentul dat de doctora de la Institutul Stefan Nicolau presupune doar ceva naturist, care sa fim seriosi, are efect in timp... Ce sa mai, e un cosmar, si sa nu mai zic ca daca prezervativul nu protejeaza, viata noastra sexuala e "extraordinara"...

Din experienta voastra, ce imi puteti spune??

Si apropo, de tratamentul naturist ce imi puteti recomanda? eu mai iau spirulina, echinaceea, aloe vera cu propolis...am inteles ca ar exista ins aechinaceea forte sau alte asocieri, mai "puternice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Salutare!

mmb, produsele naturiste de care vorbesti tu, eu stiu ca sunt pentru cresterea imunitatii... Practic, tin virusul sub control...

Eu am facut tratament cu ISOPRINOSINE (tot la nivel imunitar actioneaza), doua ture, mi-au disparut condiloamele, totul este foarte OK...

Nu stiu ce tulpini de HPV aveam, doctorita mea a considerat ca nu este nevoie sa-mi fac testul, posibil sa fi fost dintr-alea periculoase, pentru ca in aprilie imi iesise PAP II / III, cu celule modificate pe colul uterin... Acum, insa, la controlul de luna trecuta, totul a iesit cum nu se poate mai bine, doctorita a zis ca e curat si colul, si vaginul, nici urma de papiloame... Astept rezultatul celui de-al doilea test PAP...

Partenerul tau are HPV? Se manifesta? Ii apar si lui papiloame?

Detalii despre faimosul vaccin:

http://www.presspro-gineco.ro/article--Flash--Beneficii_suplimentare_ale_vaccinului_contra_HPV--4383.html

http://www.okey.ro/index.php/vaccin-contra-cancerului-de-col-uterin/2007/03/07/

http://www.seximus.ro/intrebari_its/vaccin_papilloma_virus_cancer_de_col.php

In acest din urma articol apare foarte clar ceva:

"Studiile au aratat ca administrarea vaccinului la femeile care au fost infectate cu unul sau mai multe tipuri de Human Papilloma Virus (HPV) inainte de vaccinare, protejeaza de afectiunile provocate de celelalte tipuri de Human Papilloma Virus (HPV), dar nu poate aduce schimbari in ceea ce priveste evolutia unei infectii deja prezente - vaccinul nu este eficient in cazul infectiilor deja existente, nu poate vindeca infectiile existente.
Cu toate ca vaccinul se adreseaza in primul rand femeilor, se recomanda ca si barbatii sa fie vaccinati."

Plus ca nu se stie pe ce perioada ofera imunitate... Si cand vad ca poate fi administrat si fetitelor de 9 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmb spune:

selene-bunny, multumesc pentru raspuns si pt link-uri; la cat m-am documentat eu, peste ultimul articol, de exemplu, nu am dat.

La mine HPV nu s-a manifestat prin condilomane, veruci, ci am avut doar o leziune pe col.
Partenerul meu in schimb a avut condiloame pe care le-a tratat la dr Dinca cu laserul...

Isoprinosine am luat si noi, dar nu am simtit ceva schimbat..mai mult chiar, dupa tratamentul cu isopronosine partenerul meu si-a facut testul HPV din nou si in loc de tulpina 16 a iesit tulpina 31, iar doctora de la Stefan Nicolau a zis ca e posibil ca din cauza isopronosinului, care este sintetic, virusul sa fii suferit o mutatie...

In continuare, chiar nu stim ce sa facem... suntem amundoi infectati, dar cu tulpini diferite...si mie, normal, mi-e frica sa nu ma procopsesc si cu ce are el...si abstinenta dureaza de ceva timp, dar cat sa o mai tinem asa :)
E foarte delicat...daca aveti vreun sfat , va multumesc anticipat

va pup :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

mmb, noi am tinut abstinenta fix cat am facut tratamentul, adica 7 zile...

Iubi meu a depasit perioada de incubatie si nu are nimic, nicio manifestare vizibila.

Am citit si eu despre indepartarea papiloamelor cu laserul, dar si despre faptul ca se pot reface chiar si asa...

Eu m-am si mirat cand am fost la control, pentru ca mai facusem controale si inainte, la alti medici, si niciunul nu-mi daduse de stire ca ar fi ceva probleme gen HPV.

Nu-ti ramane decat sa-ti fortifici organismul. Mi se pare ciudat ca iubi tau sa aiba alta tulpina de virus decat tine. Eu stiu ca atunci cand o persoana infecteaza alta persoana cu un virus, e vorba de aceeasi chestie, nu de chestii diferite. Chiar acum caut informatii despre mutatia virusului si nu gasesc nimic...

Noi nici nu ne-am pus problema de abstinenta, eu m-am dus la control fiindca vreau sa am un bebe, doctorita mi-a spus atunci sa aman sarcina cu cel putin o luna, ca e cu risc, inca nu am ramas insarcinata, planuiesc sa fac asta luna urmatoare... Oricum, doctorita mea a fost foarte multumita de cum se prezentau colul si interiorul vaginului meu...

Nasterea pe cale naturala in cazul femeilor infectate cu HPV este problematica, pentru ca fatul se poate naste cu papilomatoza respiratorie (papiloame pe caile respiratorii), astm si avea probleme cu imunitatea toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Hello all! Din nefericire, ma incadrez si eu in categoria persoanelor infectate cu HPV.
La varsta de 21 de ani mi s-a descoperit o rana pe col, apoi in urma investigatiilor am aflat ca am HPV +16 (am efectual testul la Medsana). Am facut ERAD, apoi colposcopie si mi s-a spus ca arata ok colul. In tot acest timp nu am luat vreun medicament care sa imi intareasca sistemul imunitar, pentru ca nu mi s-a recomandat, desi trebuia. Acum, la varsta de 29 de ani, am repetat testul HPV si mi-a iesit bineinteles din nou pozitiv, de data aceasta cu tulpinile 31 si posibil 54 (test HPV efectual la Medlife). Acum vreau sa fac testul din nou, la o alta clinica, sa fiu sigura ce tulpini am. Ce s-a intamplat cu tulpina 16? S-o fi transformat in 31? Si ce rezultat e asta? Posibil 54?! Nu m-a lamurit. Oricum, e clar: inca am HPV. Din pacate nu a trecut de la sine in 2, 3 ani asa cum ma asteptam...
Anul trecut mi-a iesit Paptestul CIN II.
De asemenea, ma chinuie o candidoza tot de la varsta de 21 de ani, desi am luat toate tratamentele posibile. Am fost la o gramada de doctori, insa fara niciun rezultat. Nu am alte boli.
Acum merg la d-na doctor Margaritescu Mihaela si mi-a recomandat Antifungigrama la Medlife. Sper sa se rezolve.
Mi-e teama ca am HPV de cam multisor (8 ani) si sper sa se vindece mai repede si sa nu apara complicatii, pentru ca am citit ca in vreo 5-10 ani de la infectare cu o tulpina cu risc oncogen crescut, e posibil sa degenereze in cancer? Doamne fereste!
Tot citind pe forum, am constatat ca singura solutie este sa imi fortific organismul, asa ca mi-am facut propria schema care sper sa functioneze. Am de gand sa tin acest tratament naturist vreo 6, 7 luni, dupa care sa repet testul HPV.
Iata ce iau:
-antioxidant de la Walmark (1/zi)
-ulei de catina 20 picaturi x 3/zi
-Imunostim 1 x 3/zi
-polen (in stare naturala) – o lingura dim. pe stomacul gol
-extract de samburi de struguri
-aloe vera
-spirulina 1 x 3/zi
-tinctura de propolis 30 picaturi x 3/zi

O sa revin cu vesti bune, sper. De-abia acum am inceput sa imi imunizez organismul. Sper din tot sufletul ca acest tratament sa dea rezultate.

Puuup, sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dima spune:

Eellyia, si eu am avut probleme asemanatoare cu ale tale: HPV si o candidoza de care nu mai scapam. Am fost la milti doctori, dar nici unuia nu i-a dat prin cap sa-mi faca si o colposcopie cu vizualizarea si a peretilor vaginului. Am facut eu, din proprie initiativa, o colposcopie, si am aflat ca motivul candidozei mele recurente (ma chinuia de 3 ani) era un condilom aflat pe peretele vaginului. L-am tratat cu Aldara si acum sint un om normal. Am mai ramas cu niste condiloame in exterior, probabil trebuie sa-mi intaresc sistemul imunitar ca sa scap de ele, insa de candidoza am reusit sa scap. Aldara e o crema pe care mi-am procurat-o din afara tarii ca la noi nu se mai importa insa exista si alte metode de a scapa de condiloame, asa ca iti doresc succes si fa-ti si o colposcopie ca acolo se vede cel mai bine starea colului si a vaginului.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Multumesc, Dima!
Incerc pe cat posibil sa am un stil de viata mai bun: de 8 luni am renuntat la anticonceptionale, de aproape 4 luni am renuntat la fumat, m-am apucat de sport (aerobic) si incerc sa mananc mai sanatos, beau numai apa plata, etc.
Vineri as dori sa merg la doctorita mea sa imi faca o colposcopie si sa vad eventual ce sfaturi imi da.
Numai bine si va tin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmb spune:

Draga Eellyia,

multa bafta!
Am o intrebare insa: nu spui nimic de partenerul tau - si-a facut si el teste?

Mergi la inceput