Naturiste si homeopate (32)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

quote:
quote:Originally posted by chivutamonica

13 Iulie 2007
fetelor dragi,ia cititi voi aici si vede-ti ce indicatii ne spune aceasta doct.
Exista un remediu naturist pentru a ramane insarcinata?Am fost la ginecolog si nu am nici o problema insa nu raman.
Pentru fertilitate un amestec indicat ar fi urmatorul: lemn dulce- 20g , radacina de crusin 20g, salvie 30g, fenicul 15g, chimen 15g, cerentel radacina 25g, ienupar 10g, soc 20g, cretusca 20g, pelin 10g, angelica 15g, cate o cana dintr-un macerat la rece de 6 ore cu o lingurita amestec la cana, 3 cani pe zi.
Si laptisor de matca cu ginseng cate 1 fiola pe zi 5 saptamani; se face pauza 20 zile apoi se continua cu 1 fiola pe zi 10 zile pe luna.
Ar fi bine sa veniti si la cabinet, pentru o consultatie mai amanuntita. Sunati pentru o programare.

Dr. Craciun Otilia

chivuta



Cat de eficient este acest tratament naturist pt fertilitate nu stiu. Poate este, poate nu este ... chiar nu pot sa ma pronunt. Un lucru care mi-a sarit in ochi: lemnul dulce. Daca cumva persoana care ia acest tratament are endometrioza si nu stie e de rau. Lemnul dulce, tinctura de marar etc sunt interzise in endometrioza.


buna tuturor,
tocmai ma pregateam sa scriu ce tratament naturist am gasit pt endometrioza (inca nu l-am inceput) si am vazut mesajele de la chivuta si gudinde

acuma despre tinctura de marar nu stiu nimic

despre lemn dulce (licorice, in engleza) am vazut ca este unul din ingredientele dintr-o tinctura comercializata in sua special pt endomerioza...intrati aici:
http://www.herbalremedies.com/enfortin2oz.html

mai multe informatii despre lemn dulce = licorice am gasit in formula as
http://www.formula-as.ro/reviste_64566lemnul-dulce.html

sper ca nu am suparat pe nimeni, poate tinctiura numai din lemn dulce, singura nu face bine la endometrioza...nici eu nu stiu multe, sunt abia la inceput, tocmai diagnosticata cu endo la laparo si caut cu disperare alternative la chimicalele de medicamente care provoaca menopauza

numai bine,
uta_ciun



The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

rodicaosoian iti multumesc pu raspuns, si eu caut ceva homeopat cu toate ca eu cindva am faut tratament cu produse homeopatice si dr mia zis ca nu mai am...DE CE pu ca eu mai aveam ceva scurgeri albii si ea mia zis ca vezi daca se prelungesc vreo 10 zile asta ar insemna ca esti gravida...si eu de atunci le am si tot credeam ca sutn insarcinata in fiecare luna....ce chestii spun unii medici numai sa scape de tine...si acum cind mi-au aparut si mincarimi mia aparut in minte ca paote am ceva grav si am dat analizele si mia zis fara ca sa mi le ia ca am candidoza in stadie avansata...si acum astept rez de miercuri sa vad ce trata imi va prescrie......nici nu mai visezi ca as fi insarcinata!

Maria

http://tt.lilypie.com/wBpAp3.png

imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Maryan si Rodicasoianu eu stiu ca de la antibiotice si dc mancati dulce mult apare candidoza. Sora mea dupa nastere a ramas cu pofta pt dulce si manc dulceata in draci. Dr i-a spus de aceea nu scapa de candida.
Maryan tb sa se trateze si sotul tau nu numai tu. Tu poate ai scapat dar ti-a plasat sotul din nou boala. Eu de un an de zile folosesc preventiv ovule cu propolis Miprosept(de fapt sunt supozitoare dar pot si folosite si ca ovule) . Popolisul e un antibiotic natural pt f multe infectii mai este antiinflamator si cicatrizant. Puteti face spalaturi cu ceai de galbenele in care sa puneti o lingurita de tintura de propolis (se pune dupa ce s-a preparat ceaiul). Atentie! pateaza vasele si chilotzeii. Dc sunteti alergice la produse apicole sa nu folositi propolisul.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Multumesc gudinde pt informatii, imi pare rau de problemele tale eu iti urez succes si mai tarziu un bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor
Uite vin cu vesti, sambata am fost la dr. endocrinolog cu rezultatul si mi-a spus ca tre. sa fac tomografie computerizata la parhon sa vada de unde provine prolactina mare. Dr a spus ca poate sa-mi de-a si tratament dar sa vada mai intai de unde provine prolactina eu avand val de 43 si val normala este 18ng/ml si celelalte DH pt ziua 14 sunt bune.A-ti mai facut careva din voi o tomografie computerizata.
Surpriza mea cea mare a fost ca progesteronul a fost ok val 9.4 fata de anul trecut car a fost de 0.58ng/ml dar am urmat 3 luni cu utrogestan 2/zi, dr. a spus ca e foarte bine ca am ovulat. Eu am baut ceai de napraznic 3 cani pe zi si laptisor de matca 3 zi pana in ziua a 16 cand mi s-a pozitivat testul de ovulatie.

multumesc

http://tt.lilypie.com/CFXSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Miki multumesc pu sfaturi, eu nu folosesc dulciurile delok...nustiu daca voi gasi tinctura de propolis, eu am acasa propolis natural si ziceam sa aflu reteta cum se face ca sa am si io natural de casa si uite asa sta in frigider de ceva timp(un an si ceva)si acum ma gindesc ca mi-ar fi prins bine sa il fi facut...ca la noi nu cred ca voi gasi asa ceva dar Miprosept nu am stiut ca este...combinata cu propolis, o sa incerc pe la farmacii dar nu este contra indicat in sarcina?

Maria

http://tt.lilypie.com/wBpAp3.png

imi doresc un bebe si il iubesc foarte mult de pe acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor multumesc pt gandurile bune si randurile scrise. Trec printr-o perioada un pic mai dificila dar o sa-mi revin. Lacrimile, suferinta, durerea, lupta, puterea de a reveni si a gasi in tine resursele sa mergi mai departe fac parte din viata tuturor aspirantelor. Va pe toate fara exceptie si o sa reusim si noi sa ne vedem visele implinite!

gabrielarusu mi se pare ca dr a facut f bine ca te-a trimis sa faci tomografia. Incearca sa afle cauza prolactinei marite. Cel mai usor ar fi fost sa scrie dostinex pe o reteta; dar nu si cel mai inteligent.

uta_ciun lemnul dulce este estrogenic. Din acest motiv am zis ca nu e bun in endometrioza. Ma duc sa caut unde am postat regimul cu care Amely a ramas si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Am revenit ...

E vorba de o dieta pe care a urmat-o Amely dupa ce i-a fost descoperita endometrioza si apoi a ramas insarcinata (a refuzat sa faca diphereline), o sa-ti copiez aici ceea ce a scris ea referitor la dieta respectiva si desigur este si un link pe care-l poti accesa:

"scriu in rezumat info gasite pe : http://www.endo-resolved.com/diet.html

Scopul dietei este de a scade nivelul estrogenilor, a asigura un echilibru hormonal, a controla durerea (crampele), a creste energia persoanei.

1) Crampele menstruale se datoreaza prostaglandinelor sintetizate in corp. Exista 2 tipuri de prostaglandine: bune si rele.
a) Pt a scadea niv. celor rele sunt interzise (sau se consuma cu moderatie): grasimi saturate, unt, untura, organe
b) Pt a creste niv. celor bune: se creste aportul acizilor grasi omega3care se gasesc in: evening primrose, seminte si ulei de in, sofranas.

2) Pt controlul estrogenului:
- 25 g/ zi de fibre: grine, orez brun, fasole, legume, fructe;
- 1-2 portii/zi de brocoli, varza, gulii, boabe mustar
INTERZISA SOIA

3) Pt. sist. hormonal:
fasole,varza, conopida, nuci, seminte, telina si morcovi, usturoi, mere, patrunjel

4) Pt. intarirea sistem. imunitar:
fasole, linte,ceapa, usturoi, germeni, seminte, morcovi, iaurt viu;

5) Vitamine: Mg, Zn, Ca, Fe, B, C, A, E + Seleniu

DE EVITAT: Fainoase
Lactate (cu exceptia iaurtului viu)
Oua
Carne
Prajeli, margarina
Zahar (inclusiv mierea)
Ciocolata
Cafea
Alcool
Soia
Carnea si ouale duc la cresterea prostaglandinelor 'rele' cu efect inflamator

De aici nu-ti ramine decit sa ai imaginatie si vointa....Cred ca e mai usor s-o iei incet:
-eu am eliminat de tot laptele, cu brinza e mai greu, in schimb maninc mult Bifidus/Prodlacta
- maninc carne (numai alba) cind nu am ce minca sau sunt in vizita. In posturile mari nu am pus gura pe ea.
- am inlocuit zaharul cu mierea (nu pot chiar deloc), in cantitate mica. In schimb rar o mai dau prin prajituri
- nu mai maninc deloc soia
- eram dependenta de ciocolata si acum poate mai scap vreo tableta rar
- nu beau cafea, alcool
- imi fac sucuri de telina, morcov, mar
- Sunt departe de ce scrie la carte, dar ti-am dat ex. sa o iei treptat. Si eu sunt f. slaba, dar nu am slabit mai mult de 1 kg. nici in posturi!

Am incercat pe cat posibil sa evit alimentele daunatoare: conservantii, grasimile, e-urile, alcoolul, dulciurile (in special ciocolata, care imi place atat de mult).

M-am axat mult pe legume si fructe proaspete. In special pe: varza, broccoli, conopida, ceapa, usturoi, morcovi, telina, fasole pastai si boabe... Primavara verdeturi la greu, apanac, urzici, leurda, am facut efectiv cura de verdeturi. Si celelalte sunt foarte bune, dar astea in mod special.

Carne: de evitat carnea de porc, carnea grasa in general. Incearca mai mult peste oceanic, contine omega 3 si e ff bun (somon, sardine, ton, cod, merluciu..)

Lactate: NUMAI iaurt viu (Prodlacta - Bifidus) din pacate orice alte lactate/branzeturi sunt interzise, chiar si ouale. asta chiar ca a fost greu. Eu insa am substituit ouale de gaina cu cele de prepelita, renumite pt. proprietatile lor terapeutice, si mi s-au parut chiar mai gustoase. dar nici cu alea n-am exagerat...
Iaurtul il manacam (si acum mananc) dimineata cu fulgi de ovaz, sunt ff sanatosi si contin fibre. Plus o banana/mar/alte fructe.

Fibre: paine integrala, cu cat mai multe fibre, fulgi de ovaz. de evitat alte fainoase.

Naturiste: Mastodynon, Maca (pt. endometru), extract din mladite de zmeur.

Imunitate: ulei de primula capsule, extract din suc de orz verde, omega 3, ulei de in (flax seed oil) - capsule gelatinoase, 2/zi DS.

Vitamine si minerale: vit. E (dar cu pauze), vit. C + minerale: seleniu (1 cp. dim. inainte de masa), zinc (1 cp. seara, dupa masa), complex de vit. B, magneziu, calciu (ultimele 2 doar din cand in cand)

Am scris ce am facut eu, nu inseamna ca fix asa trebuie, ca nu-i batut in cuie, dar poate sa dea o idee cam ce ar trebui respectat.

A, si sa nu uit, am luat vreo 2 luni produse apicole: apilarnil, propolis, laptisor de matca (cu asta nu tb exagerat!), iar in loc de dulciuri - cate o lingurita de miere naturala.

Totul am gasit la plafar."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna, gudinde multumesc.
Anul trecu m luat 4 pastile de dostinex 1/sapt. si nu am mai refacut prolactina sa vad cum stau, tot anul trecut am stopat si alte investigatii de la bebe datorita stresului prin care treceam (facultate la serv eram f. stresata, gandul ca nu mai vine bebe etc) acum am decis sa lupt iarasi si sotul meu la fel m-a asigurat ca daca fac un bebe i-l vom face si pe al doilea. Si sa va mai spun ca am 2 surori care sunt insarcinate de cate ori ma duc in vizita i-mi vine sa urlu si i-mi pun intrebarea de ce doamne tocmai eu care nu am pacatuit niciodata ( un prot i-mi spunea ca cel mai mare pacat la femeie este avortul si curvasaria). Deja sunt iarasi cu moralul la pamant , ma intalnesc cu prieteni si ma intreba cand avem de gand sa facem copii, stiti cat de mult ne afecteaza, evitam sa mai iesim cu ei prin oras.
multumesc sanatate multa.


http://tt.lilypie.com/CFXSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutza23 spune:

am si eu o intrebare
sotul meu ia branca ursului de 3 ori pe zi si a zis ca intr-o zi l-a intepat inima. mi-e si frica sa ii mai dau. acum ia de 2 ori pe zi.
medicul mi-a zis sa ia 10 zile dar eu ma gandeam sa ia mai multe dar acum ma gandesc sa ii dau doar 10 zile.
voi ce ziceti?
ati mai patit asa ceva?

http://tt.lilypie.com/FAbYp3.png- ianuarie 2006

Mergi la inceput