paralizia plexului brahial

paralizia plexului brahial | Autor: corneliamac

Link direct la acest mesaj

Salut,
As vrea sa intreb daca stie cineva ceva despre aceasta trauma (paralizia plexului brahial sau Erb's palsy), sau daca imi poate recomanda cinevaun medic neurolog pentru copii.
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariana31 spune:

Leziunea plexului brahial la nou nascut
Aceste leziuni sunt datorate tractiunii asupra plexului brahial in timpul nasterii. Mecanizmul obisnuit este tulburarea (tractionarea) membrelor superioare intr-o parte de cap si gat si intinzand radacinele nervoase care exista pe spina cervicala. Nasterea este cel mai des este indelungata sau traumatica si cand copilul e mare
In timpul prezentatiei cefalice dupa nastere cu capul iesit se poate dezvolta un umar distocic, rezultand intr-o leziune de tractiune inadvertita a plexului brahial. Majoritatea leziunilor plexului brahial apar in acest mod. Intr-o prezentare scurta problema pare sa fie mai curand disproportiei cefalo-pelvice cu trctiune asupra corpului copilului in incercarea de a naste capul. Imbunatatirea supravegherii obstetrice a redus prevalenta leziunilor plexului brahial in acest secol de la 1,56 la 0.38 la 1000 de nou nascuti, dar nu s-au facut schimbari semnificative in ultimul deceniu
Leziunile sunt grupate in trei tipuri:

*
Paralizia Erb, leziune C5-C6 cu denervare la deltoid, supraspinat, biceps si brahioradial.
*
Klumpke, leziunea C8-T1, denervarea portiunulor intrinsece ale mainii, flexor a incheeturii mainii si degetelor si simpatetic (sindromul Horner), asociat de obicei cu hiperabductia umerilor si bratelor.
*
Erb-Duchenne-Klupke, sau o leziune combinata care implica intregul brat paralizia difragmei poate fi asteptata la acele leziuni care sunt destul de ridicate pentru a afecta radacina nervului C4.

Copilul tine bratele larg de partea toracelui, intregul brat este rotit spre interior la umar, cu extensie la cot, cu pronatia bratului, si flexie la incheietura mainii (pozitie de tip cap de ospatar). Reflexul Moro este diminuat pe partea afectata. Daca leziunea este de tipul T1 (Klumpke) incheietura si flexorii degetelor sunt afectati cu o deformare a mainii in forma de gheara. Edemul e localizat in zona umarului si fosei supraclaviculare, clavicula poate fi fracturata. Initial acolo va fi un sir lung de miscari pasive, dar nu va fi detectata nici o miscare activa in zona denervata.
Diagnosticul diferential include fractura claviculei sau a humerusului proximal, care are ca rezultat de obicei o limitare a miscarii pasive datorata durerii si crepitantei. Aparitia la membrele superioare la copii este asemanatoare cu arthrogryposis, dar la arthrogryposis miscarea pasiva a articulatiei este limitata si de obicei sunt implicate membrele superioare si inferioare. Paralizia Erb poate fi confundata cu o leziune a soinei cervicale si ambele pot coexista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamac spune:

Multumesc frumos. As fi vrut sa stiu daca i s-a intamplat cuiva aceasta trauma si cum s-a recuperat copilasul. Eventual daca imi poate recomanda cineva un medic bun sau un centru de recuperare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Buna.
E vorba de copilasul tau? Unde ai nascut esti din Bucuresti?
Baietelul meu a avut aceasta trauma dina cauza nasterii. Acum are 2 ani si o luna si inca nu e recuperat complet. Noi mergem la Budimex face masaj si gimnastica, pana la 1 an a facut zilnic apoi mai rar 2-3 zile pe saptamana. Daca vrei sa imi mai pui intrebari te rog sa o faci, e groaznic ce se intampla din cauza unor doctori.
La ce manuta are copilul, David are la stanga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamac spune:

Salut,

Da, este vorba de fetita mea. Are 3 luni si are paralizie a plexului brahial de tip Erb (Erb's palsy). Baietelul tau de care tip are? Fetita mea putea sa miste doar degetele la nastere. Acum misca un pic si manuta. Poate sa o duca pe piept, din pozitia culcat pe spate si o ridica la 90 grade tot din culcat pe spate. Facem fizioterapie din saptamana a-3a. Primele 2 luni am facut o data pe saptamana iar acum facem de 2 ori. Iar acasa facem exercitii in fiecare zi. Fizioterapia consta in exercitii de mentinere a incheieturilor si de intarire a muschilor, precum si de trimitere de impulsuri catre creier prin stimularea nervului. Un exemplu de exercitiu este stand in sezut, sprijinita pe mana stanga (cea cu probleme).
Voi ce fel de gimnastica faceti? De la ce varsta ati inceput gimnastica? Cand si-a putut misca prima data mana? Spuneai ca nu si-a revenit inca total. Ce miscari nu poate sa faca?
La ce medic neurolog mergeti?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by corneliamac

Multumesc frumos. As fi vrut sa stiu daca i s-a intamplat cuiva aceasta trauma si cum s-a recuperat copilasul. Eventual daca imi poate recomanda cineva un medic bun sau un centru de recuperare.


Cornelia


eu vreau numai sa te incurajez;m-am nascut cu aceasta problema si pot sa-ti spun ca nu am ramas cu sechele;acum sa-ti spun cum am fost tratata este f.greu pt.ca este mult,mult...timp de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamac spune:

quote:

eu vreau numai sa te incurajez;m-am nascut cu aceasta problema si pot sa-ti spun ca nu am ramas cu sechele;acum sa-ti spun cum am fost tratata este f.greu pt.ca este mult,mult...timp de atunci.



Multumesc pentru incurajare. Nu poti totusi sa intrebi pe cineva care te-a ajutat in recuperare. Banuiesc ca tu erai bebe si nu iti amintesti mare lucru.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

daca te ajuta cu ceva pot sa-ti spun ca in 1951 nu se putea face mult;cred, ca medic, ca practic nu s-a facut mare lucru,vitamine si cam atat;am vrut doar sa te incurajez pt. ca eu in locul tau as fi f. speriata,si eu, sunt perfect normala;sa ma vezi cum car sacosele din piata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Scuze ca raspund cu intarziere n-am mai avut timp de calc.
Nu stiu sa-ti spun ce tip de paralazie a fost nici n-am stiut ca e de mai multe feluri, David n-a miscat mana deloc , nici degetele.
A avut mana in ghips o saptamana de cand am ajuns acasa din materninatate si de la 3 saptamani a inceput gimnastica. I-am dat pana la 1 an Infant formula (un complex de vitamine B-uri) .
Spuneam ca nu e refacut 100% pt ca nu rasuceste mana cu fata in sus supinatie cred ca ii zice, adica o rasuceste doar pe jumate de ex sa bata din palme poate. Nu stiu daca ai inteles ceva din explicatiile mele. In rest face de toate cu mana are putere ridica greutati (sticle de apa) se catara peste tot prin parcuri se poate tine de bara se urca pe spaliere, tot ce face un copil de varsta lui.
Daca vrei da-mi o adresa de mail sa-ti trimit un filmulet cum arata cand s-a nascut si cum este acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamac spune:

Salut,
Multumesc mult mult pentru raspuns. Adresa mea de mail este n_e_l_yy@yahoo.com
Ce fel de gimnastica ati facut/faceti? As vrea sa fac o comparatie, sa vad daca ce facem noi este bine. Fetitei mele nu i s-au recomandat vitamine.
Astept mail :) si inca o data multumesc mult

quote:
Originally posted by mstroie

Scuze ca raspund cu intarziere n-am mai avut timp de calc.
Nu stiu sa-ti spun ce tip de paralazie a fost nici n-am stiut ca e de mai multe feluri, David n-a miscat mana deloc , nici degetele.
A avut mana in ghips o saptamana de cand am ajuns acasa din materninatate si de la 3 saptamani a inceput gimnastica. I-am dat pana la 1 an Infant formula (un complex de vitamine B-uri) .
Spuneam ca nu e refacut 100% pt ca nu rasuceste mana cu fata in sus supinatie cred ca ii zice, adica o rasuceste doar pe jumate de ex sa bata din palme poate. Nu stiu daca ai inteles ceva din explicatiile mele. In rest face de toate cu mana are putere ridica greutati (sticle de apa) se catara peste tot prin parcuri se poate tine de bara se urca pe spaliere, tot ce face un copil de varsta lui.
Daca vrei da-mi o adresa de mail sa-ti trimit un filmulet cum arata cand s-a nascut si cum este acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliamac spune:

Multumesc frumos pentru raspuns. Ma ajuta foarte mult. Intr-adevar suntem foarte speriati. Acum suntem mai linistiti un pic, pentru ca a inceput sa miste manuta. Dar pana acum am fost foarte foarte ingrijorati. O sa mergem peste 2 saptamani la Bucuresti la medic. Avem un medic care ne monitorizeaza dar nu prea face nimic. Face un examen de rutina ca sa vada daca are reflexe si cam atat. Zice doar sa continuam fizioterapia, dar nu face nici o recomandare referitoare la exercitiile sau metodele pe care sa le aplicam. Vrem sa gasim un neurolog bun pentru copii. Inca suntem in cautari.
Numai bine

quote:
Originally posted by b.nica

daca te ajuta cu ceva pot sa-ti spun ca in 1951 nu se putea face mult;cred, ca medic, ca practic nu s-a facut mare lucru,vitamine si cam atat;am vrut doar sa te incurajez pt. ca eu in locul tau as fi f. speriata,si eu, sunt perfect normala;sa ma vezi cum car sacosele din piata!



Mergi la inceput