MAMICI DE ITALIA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Revin!!!!

Presentimentul meu matern a dat gres ... si tocmai am aflat ca sunt fericita posesoare a unei burtici roz. Nu-i bai ... sanatoasa sa fie !!! Si se pare ca este pt. ca toate masuratorile sunt in norma, are toate alea, toate organele ... e bine si activa junioara noastra !!!!

Acu' problema mare cu numele ... ca avem multe pe lista si sa vedem ce alegem ...

Petronela

puiutul mult dorit !!!!



Felicitari pt. fetita!!!!!!!!! Lasa ca vei avea ajutor in casa.

p.s.
Ale, deocamdata este liber




****
www.romania-italia.net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

HAI, PETRONELA!!!! CU FETITA !
SA DEA DOMNUL SA FIE TOTUL BINE!!

DE-AS AVEA SI EU O FETITA AICI IN BURICA!!!!!
cat despre nume imi permiti sa-ti spun cam ce as alege eu:
ELENA--Dal greco “hèle”, splendore del sole
MARIA-che significava appunto amata da Dio.
SARA--Dall’ebraico “sarah”, principessa
GIOVANNA --Dio è misericordioso
LUCIA--Dal latino “lux”, luce
LUISA- GIULIA
STEFANIA--Dal greco “stéphanos”, corona, simbolo di vittoria in epoca classica e del martirio in epoca cristiana.
ANNA--Annabella, Anita
Deriva dall’ebraico “Hannah”, la benefica, la grazia di Dio.
BEATRICE--Viene dal latino e il suo significato è “colei che rende beati”.
JESSICA, "Dio è la mia forza".
ISABELLA "Dio è la pienezza”
IRIS-- significava arcobaleno
ILARIA-- allegro, sereno,
GRAZIA-- latino “gratia”, bellezza, avvenenza, ma anche in senso religioso, riconoscenza a Dio
GLORIA-- osanna a Dio, sia in senso profano come fama, onore.
LETIZIA- Dal latino “laetus”, che non significava solo allegro, contento, soddisfatto, ma anche favorevole, propizio, ben augurale, e quando riferito alla natura, rigoglioso e fertile.
OLIVIA- Simbolicamente significa portatore di pace e clemenza
MONICA-- unico, solitario.
NADIA- speranza.
RAFFAELLA-- Dio ha guarito
REBECCA-- Beckie corda, rete, quindi simbolicamente colei che lega gli uomini.
RENATA latino “rinatus”, rinato, traduzione del greco “anastàsios” da cui deriva il nome Anastasia.
VERONICA-- portatrice di vittoria
VIVIANA—vivere,vivo, vitale
v-am inebunit, nu?eu una nu stiu ce i-as pune.. poate MIRABELA

STEFANIA+15Cred in puterea lui Dumnezeu! nu am de ce sa fiu stresata...
nu vreau sa stiu sexul lui bb, vreau doar sa stiu ca e bine


foto cu burtici

nu am fost niciodata un manechin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

greu este cu alegerea numelui .... noi l-am ales pe ultima suta de metri ... am stampat liste intregi cu nume ... si cand mergeam la pescuit, tati pescuia ... iar eu stateam pe malul apei si citeam lista ... insa ne-am oprit doar la A ...

****
www.romania-italia.net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

dana, stefi - multumesc frumos !!!!

Da, nu-i nici o problema ca s-a schimbat scenariul ... junioara noastra tot o sa fie cea mai frumoasa, cea mai inteligenta, cea mai inteleapta, cea mai si cea mai etc. (zise cioara despre puiul ei) ...

Ok, dana, macar un ginerica cu numele de Ale sa am ....

stefi - merci pt. lista cu nume si semnificatia ... problema e ca avem prea multe preferite ... nu stim ce sa alegem ... lista noastra ar fi (cam in ordinea preferintelor cat de cat) Cristina, Silvia, Alexandra/Alessandra, Elisa, Lidia ... mai vedem, mai studiem ... am timp inca vreo 20 de sapt. . Vrem un nume care sa fie valabil si aici si in RO fara sa se schimbe accentul. Ca asa imi placeau Elena, Claudia, Sofia da' la noi se pronunta diferit. Si un nume care ne place fff mult dar nu este aici e Raluca. Un lucru stim sigur ... nu va ramane fara nume .

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

neatza fetelorrr
Noi tot 2 in 1 :D...creshtem si iar creshtem..

Nu mai shtiu cine mi.a zis de epidurala dar raspund.Nu vreau epidurala si nici nu am facut nici o analiza pentru ea.Eventual poate or sa imi bage alte calmante pe vena...shtiu eu.
La voi totul bine??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Petronela felicitari ptr printesa sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii si Dumnezeu si Maica Domnului sa o fereasca de orice rau si sa fie mereu alaturi de ea,iar in ceea ce priveste numele o sa il puneti voi si sint convinsa asa cum ai spus si tu ca fara nume nu ramine si mai multi tale.
Mamii dar Ale al tau tot nu sa decis sa vina pe lume?inseamna ca ii place tare la mamii lui acolo este smecher baietelul

Mirela 15+

90%www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

petronela sa iti traiask printesica

Mikuta se pare k ale al meu trage de timp...cine shtie ce ashteapta=))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

quote:
Originally posted by mamii
Nu mai shtiu cine mi.a zis de epidurala dar raspund.Nu vreau epidurala si nici nu am facut nici o analiza pentru ea.Eventual poate or sa imi bage alte calmante pe vena...shtiu eu.
La voi totul bine??



eu imi facusem analizele pt. epidurala, am platit si consulatia privata (cu mutua dispinibilitatea era dupa data de nastere ) .... insa oricum epidurala nu este obligatorie ... si pe deasupra cum am nascut intr-un spital universitar, daca nasteam in cursul saptamanii putea sa mi-o faca studentii (cica indrumati de profesori) ... sau la sfarsitul saptamanii singurul medic de garda .... care era de negasit ... privatul costa peste 1000 €/epidurala.

pana la urma au hotarat sa-mi faca epidurala, doar ca dilatatia era prea mare ... asa ca am nascut natural.

din cate am auzit, de la fetele care au nascut cu epidurala, nu a fost mare diferenta ... epidurala isi facuse deja efectul si ele nu au nascut ...deci nimeni nu-ti garanteaza nimic ...

****
www.romania-italia.net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKUTA4 spune:

Fetelor deci sa inteleg ca daca nu iti faci analizele expre ptr epidurala nu iti face?Eu ma gindeam ca atunci te intreaba pe loc ca si cu cezariana,dar se pare ca nu este asa de simplu.
la toate fetele

Mirela 16+

90%www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/99871.birthdue.png" target="_blank">SARA-MARIA

DARUL DE LA DUMNEZEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Ciao fetele!


Petro felicitari pt fetita!....sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!
Din lista ta eu as alege Cristina Elisa (Cristina ma cheama pe mine asa ca are prioritate )...
Despre epidurala,eu n-am spus ca trebuie sa faci cursul pre parto,ci sa mergi la cursul (incontro) depre epidurala,unde vine un anestezist si-ti explica in ce consta...stiu ca e obligatoriu pt ca la sfirsit iti va da el un chestionar de completat cu care te prezinti la visita antalgica...
Mikuta nu iubita,nu functioneaza ca cezariana...pt ca nu oricine poate face epidurala....si nu risca niciun medic s-o faca fara a avea analizele care-i dau ok-ul...de exemplu daca ai probleme cu coagularea singelui,scolioza avansata,cicatrice in zona coloanei,acnee pe spate sau suferi de obezitate,nu poti face epidurala...
Mamii hai cu Aleee
Slimatei,Dana

Noi sintem destul de bine azi...ieri m-au chinuit durerile de spate si azi noapte n-am dormit bine,dar in rest ok....
Maine merg la anlize...sper sa iasa bine...dar tare cred ca paste o cura cu Fe...

Pupici si o seara cit mai placuta

Picca 29+ cu Matteo


Mergi la inceput