Parturi - denumire stiintifica

Parturi - denumire stiintifica | Autor: Leah

Link direct la acest mesaj

Dragilor,

Ajutati-ma ca disper. Cum se spune stiitific la "a trage partzuri"? Traduc o carte despre sarcina si nastere si se mentioneaza fenomenul asta la copii si nu stiu cum s atraduc, am un lapsus teribil, de fapt nici macar nu stiu daca exista o denumire stiintifica. Pentru ragaieli, exista termenul "a eructa", dar pt partzuri? Ajutati-ma sa traduc cumva sa sune bine, sa nu spun ca bebelusul trage parturi pentru a elimina aerul din stomac....

Leah

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Flatulenta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo as spune gaze residuale eliminate de om. iti dai seama ca nu este chiar aer...si cercetatorii astia au avut atita timp sa vada ce compusi chimici contin basinile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Flatulenta vine de la "a flata"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

da,da dupa ce "flatezi " pe cineva in acest mod ,cade lat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

E asa cum a spus Eliza. Da cum spui " cand copilul flatuleaza " ..nu cred ca stie toata lumea , dar invata.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Initial creeata de Leah

Dragilor,

Ajutati-ma ca disper. Cum se spune stiitific la "a trage partzuri"? Traduc o carte despre sarcina si nastere si se mentioneaza fenomenul asta la copii si nu stiu cum s atraduc, am un lapsus teribil, de fapt nici macar nu stiu daca exista o denumire stiintifica. Pentru ragaieli, exista termenul "a eructa", dar pt partzuri? Ajutati-ma sa traduc cumva sa sune bine, sa nu spun ca bebelusul trage parturi pentru a elimina aerul din stomac....

Leah


Dar in limba din care traduci, cum se spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

A avea gaze la o presiune mai mare decit presiunea atmosferica...ca asa gaze au toti in burta..doar nu ai vacuum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cine sta sa citeasca carti despre noi-nascuti o sa caute in dictionar ce inseamna flatulenta daca nu pricepe din context.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by Clover

Cine sta sa citeasca carti despre noi-nascuti o sa caute in dictionar ce inseamna flatulenta daca nu pricepe din context.



Da, cred ca ai dreptate. De fapt, e clar ca orice mama trebuie sa aiba DEX-ul sub brat.

12+
David (18.11.04), pilotul "avid"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:


Multumesc pentru raspunsuri, traduc din limba engleza, acolo zice ceva de genul "don't worry if splotches of milk come out with winding".
Am gasit verbul "a flatula" in DEX cu explicatia "A elimina gazele din intestine prin anus", deci e ok pentru ce imi trebuie mie.

Multumesc mult,

Leah

Mergi la inceput