ce vaccin pt 2 luni

ce vaccin pt 2 luni | Autor: buburuza

Link direct la acest mesaj

Am inteles ca cel gratuit n-ar fi prea bun si as vrea sa cumpar unul cu efecte secundare minime pt fetita mea de 2 luni. Voi ce-ati folosit si cum s-au simit copiii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vaccinul gratuit este fabricat tot de o companie farmaceutica multinationala, la fel ca si cel cumparat, si este importat. reactiile adverse sunt exact aceleasi iar rata de incidenta identica pentru majoritatea formelor.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Daca il cumperi,fetita ta va scapa doar cu o intepatura,in loc de 2 intepaturi cate se fac la vaccinul dat de stat.Mie una nu mi s-a parut un motiv intemeiat.Diferente mai mari erau inainte cand vaccinul antipoliomielitic oferit de stat era oral si apareau de multe ori probleme.Acum este inclus si el in cel injectabil.Daca il cumperi pe primul trebuie sa le cumperi pe toate si am inteles ca te ajung destul de scump,cam 1000 ron in primul an,nu sunt sigura,dar asa am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catod spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza

Am inteles ca cel gratuit n-ar fi prea bun si as vrea sa cumpar unul cu efecte secundare minime pt fetita mea de 2 luni. Voi ce-ati folosit si cum s-au simit copiii?


Bun gasit!

M-am uitat acum pe carnetul de vaccinari ale baietelului meu si vad ca la 2 luni, se face infanrix ipv-hib!!
este cel care se cumpara...
Nu a avut reactii adverse; in ziua vaccinului, nu plimbare, nu baie.
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu drag!!

Sanatate si o zi senina!!


_

mami si minunea Mihnea


_

"Nu merge in spatele meu,s-ar putea sa nu conduc.Nu merge in fata mea,s-ar putea sa nu te urmez.Mergi langa mine si fii prietenul meu" ( Albert Camus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui catod

Bun gasit!

M-am uitat acum pe carnetul de vaccinari ale baietelului meu si vad ca la 2 luni, se face infanrix ipv-hib!! este cel care se cumpara...
Nu a avut reactii adverse; in ziua vaccinului, nu plimbare, nu baie.
Daca mai ai intrebari, iti raspund cu drag!!

Sanatate si o zi senina!!


_

mami si minunea Mihnea


_

"Nu merge in spatele meu,s-ar putea sa nu conduc.Nu merge in fata mea,s-ar putea sa nu te urmez.Mergi langa mine si fii prietenul meu" ( Albert Camus)




Total gresit!
La 2 si la 6 luni se poate face Infanrix hexa, ca alternativa la vaccinul oferit de stat. Ipv-hib se face la 4 luni si la 1 an (aici alaturi de ROR)!
Noi am fost nevoiti sa le cumparam si pana la urma a fost mai bine asa. N-a avut absolut nici o reactie adversa.

_


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Mai adaug ca in ziua vaccinului activitatea se va desfasura ca in orice alta zi. Se poate iesi la plimbare, cu bebe imbracat adecvat si protejat in carut, se poate face si baie, daca sunt conditii optime pentru asa ceva (camera incalzita corespunzator, imbracaminte adecvata). Faza cu baia si plimbarea se recomanda in trecut, din nu stiu ce motive. Noi am facut si baita (atunci inca o faceam in camera) si ne-am si plimbat cateva ore, iar la o saptamana am avut botezul. Este recomandat ca bebe sa nu intre in contact cu prea multa lume, mai ales acum in perioada virozelor, cateva zile inainte si dupa vaccin, nu sa nu iasa afara sau sa faca baie.

Mergi la inceput