Legarea (pensarea) trompelor

Legarea (pensarea) trompelor | Autor: Danna_36

Link direct la acest mesaj

Am cautat pe aici subiecte mai vechi despre legarea trompelor si am gasit cateva, majoritatea din 2003.Se povestea acolo ca in strainatate exista si o posibilitate de a lega trompele astfel incat operatia sa fie reversibila.Se numesta "pensarea trompelor".(In mod normal, operatia clasica, de legare, e ireversibila).
In fine, au trecut 2 ani de atunci, stie cineva, a ajuns si in RO metoda reversibila? Daca da, unde se face, cam cat costa, se poate face si inafara operatiilor cezariene, etc, etc.
Eu am 2 copii si...o varsta.Nu mai vreau altii dar parca nici ceva ireversibil nu-mi vine sa fac...

(De cunoscut cunosc toate metodele contraceptive, inclusiv vasectomia, dar acum ma intereseaza ceea ce am intrebat mai sus...)


Vizitati bazarul de la umanitare.Puteti astfel cumpara lucruri frumoase si ieftine si in acelasi timp sa ajutati un copil in suferinta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Din cate stiu eu in Romania nu se face pensarea trompelor numai prin operatie.Eu am avut doua cezariene si mi-a legat trompele automat cu aceasta operatie,pt. a nu mai ramane gravida.Desi mi-as mai dori un copil,dar exista riscul de a mi se rupe uterul,riscul de avort.Alti copii nu mai pot avea .Am auzit totusi ca nu este o metoda ireversibila,m-as putea opera, (tot in strainatate )si sa revin la normal,daca imi doresc inca un copil.
Deci,pensarea trompelor se poate face doar in strainatate.In cativa ani si la noi.
Sanatate multa,

Mergi la inceput