Stelute de ianuarie-februarie 2007 (32)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Buna fetelor,

Marina - si Eva linge tot ce prinde. Asa ca eu cand ii arat ceva intai il bag in gura la lins si deja s-a invatat, intinde boticul si scoate limba ca un catelush. Chiar asa ii zice taica-su - catelush. Asa fac ei cunostiinta cu lucrurile: "hm, zice, chestia asta cu gust de plastic o fi mama sau papushika Julia?"

Cristiana70 - dulcic rau dalmatianul si are niste ochisori de ti se rupe inima. Si Eva doarme pe o parte mai nou, si am observat ca doarme mai bine (adica mai mult).

Cora - si eu ca si Mediterana cred ca trebuie sa gasesti ajutor. Ai incercat tot ce este omeneste posibil! E clar ca sufera, suferi si tu si uite ca pierzi laptele. Te pup si sper sa se rezolve cat mai repede.

Fetelor, eu as dori sa fac azi dupa ora 14,00 un turneu sa adun pachetele pt Emanuel ca plec din Buc sambata sau duminica si as vrea sa i le dau. Nu cred ca reusesc sa trec pe la toata lumea, as lua cadita de la Catalina si laptele si pampersii de la Maryela. Daca mai are cineva lucruri de stricta necesitate, va rog sa-mi spuneti. O sa iau nr de tel din lista comuna, asa ca daca vedeti un nr necunoscut, eu sunt..



Laura si Eva
11.ian.2007
poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Neata fetitele

Dana, am mai pus un filmulet, dar cred ca ti-a scapat printre lamentatiile mele...Uite il pun din nou www.youtube.com/watch?v=m0o-AwwcE8E" target="_blank">aici.Mai pune si tu o data pozele cu tine, ca le-am ratat, pls!

Marina, multumim frumos! Am facut atunci vreo 7 filmulete, tot se balanganea, se juca cu mingea si cu picioarele, am murit de ras! Dar de stat acuma sta doar in fund, am lasat-o in balansoar si sta in fund in el, da cu capul de manerul ala din fata pe care se tin jucariile. Mi-e frica ca o sa se dezechilibreze si o sa cada cu totul. Si asa a depasit deja greutatea admisa pentru el, ca ci-ca e bun pana la 9 kile si ea are 9,1 (in ultima luna a crescut doar 100g, dar cred ca s-a mai lungit). Asa ca o tin mai mult in scaunul de masa care are si pozitie mai lasata pe spate pentru cand e obosita si inca 2 pozitii.

Nadia, pe aia cu varicela te ajut eu s-o 'mangai'!

Sraluca,Catalina

Aelita despre avion, noi folosim Wizzair, mergi direct pe site si costa cel mai putin dintre toate, platesti cu cardul si printezi la imprimanta foaia pe care ti-o trimit, gata beletu'! Sa nu uiti pasaportul si foaia cand mergi, atata.

Criss venim si in Iasi, si as vrea sa ne intalnim, daca ai chef, dar vara viitoare! Socrii mei sunt din Iasi si noi am stat in Iasi o perioada.

la fete

Ivona si Ella 12 ianuarie 2007

Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

raluca am si jucarie din aia pt dentitie dar nu o prea intereseaza.

laura si noi ii spunem uneori emmei ca e un catel, mai ales dimineata cand mergem la ea si ne vede scoate limbutza si face exact ca un catel care se bucura de ceva. hai mai cum sa se gandeasca daca esti tu sau papusha! eu plec pe la 1 de acasa, merg la dr, asa ca nu putem sa ne vedem, dar mai sunt zile sau poate chiar ajung eu pana acolo si le dau. mai vb.

ivona dar e grasunica nu gluma. emmi nu a atins 7 kg si mie imi pare bine. sta si ea in fundic dar numai cateva secunde si nu mereu, doar daca e odihnita.

Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamizzi spune:

AELITA am citit povestea voastra. eu admir mult pe toti cei care se descurca singuri! asta e important ...ca te uiti in urma dupa ani de zile si esti mandra de toate alegerile pe care le-ai facut si de tot ce ai realizat.

pupici tuturor mamicilor ambitioase, din tara, din afara, de peste tot! un pahar de ceva ar fi bun sa ne betzivanim asa de fericire . alegeti , din care serviti

LIUDA - ti-ai gasit de imbracat?

MESSA succes acolo la treburi ! vad ca esti super ocupata zilele astea.


sa va povestesc. am fost la clinica de alaptat si thea are 6.200 kg si 64 cm. cam 500 de g. ia acum pe luna. e ok.
despre DIVERSIFICAREA BEBEILOR ALAPTATI a zis asa... poti sa incepi cu ce vrei. dar cerealele sunt usor acceptate de bebei, nu provoaca alergii, face kk bine, deci se recomanda de inceput. dimineata. DUPA MASA DE LAPTE. deci sa nu ii fie foame. MASA DE CEREALE, (mai tarziu legume, fructe) NU INLOCUIESTE MASA DE LAPTE!!! deci dupa ce a supt , imediat , sau la o ora, juma de ora cand vreau, sa ii dau acolo oleaca de orez din ala , ca oricum nu papa mult la inceput. apoi asa in fiecare dimineata pana se obisnuieste si inghite si ii place. apoi cu timpul o sa vrea bebe mai multa mancarica, si mai putin lapte. si cand vrea asa ii dau apoi prima data mancarea si apoi laptele cand , DACA si CAT VREA. dar asta dupa ceva timp. pana atunci mancare DUPA lapte.
cam asta, m-a interesat mai mult partea de inceput. cum , cand si ce sa fac... ca dupa aia vedem noi. eu ma gandesc cum sa fac pentru ca thea nu are ore fixe de masa.... acu la 3 ore, mai incolo la 4, cum vrea ea... nu stiu. noaptea se trezeste odata, de 2 ori de cele mai multe ori.

ANIS - mai demult ai zis ca ingrid a dormit prima data toata noaptea fara sa pape la 5 luni!!! si ma gandeam... doamneeeee, pan la 5 luni ce ma fac,.... e uite ca trecura alea 5, ne apropiem de 6 si thea tot halpaie la lapte noaptea cu o foame si o pofta de nu o are ziua... asa ca nu ma mai gandesc ca renunta prea curand la masa asta de lapte noaptea.
zi-ne si noua te rog ANIS , ingrid avea program fix cand ai inceput cu mancarea? sau nu ai tinut cont de mesele de lapte? ca ai zis tu mai demult ca i-ai dat prima masa , aia de 13:30.... da ea manca asa mereu laptele la ora aia? i-ai dat inainte sau dupa lapte? ca thea nu are ore fixe in fiecare zi... acu e la 12, acu e la 2...

va rog eu care ati mai alaptat si ati facut bine ce ati facut sa ziceti aici cum ati facut! noi mai avem pana pe 2 iulie , cand face thea 6 luni, o sa fim in romania atunci. incepem atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

neataaaa


am intrat si eu sa salut fetele si bebeii,ca sunt cu examene ,stiti voi...
raspund din ce am citit pe aici

in primul rand ii urez insanatosire grabnica lui david,pui mic!de fiecare data cand ma uit la pozele lui imi e tare simpatic si drag,e asa micut si fragil(sau asa mi se pare )si are ochisorii tare blajini.
e drept ca asa imi imaginam ca va arata si baietelul meu ,daca era sa am baietel,pt ca sotul meu e blond cu ochi albastri si nu stiu de ce aveam senzatia ca bb fa vi un baietel care sa semene cu el.


lorevaccinul de cumparat costa intre 250-300 ron.La 4 luni se face infanrix IPV ,eu am dat 280 ron pe el.stiu ca va e greu dar merita sa faceti efortul.stiu cum e cu banii,si noi stam cam rau la capitolul asta(avem putin peste un salariu mediu pe economie,cam asa).am noroc ca ma mai ajuta ai mei,desi tocmai situatia asta ma face sa fiu si mai mahnita cateodata,in loc sa ii ajut eu pe ei deja...tot ei ma ajuta pe mine.

criss m-am uitat la aparatul ala,si eu am probleme cu spatele.ziceai ca ai improvizat si ma intrebam cu ce,ca singurul lucru care imi vine in minte e masa de calcat.oare daca pun barbaciunea sa ma tina de picioare cu capul in jos ,merge?(nu ca ar si reusi sa faca asta...)

marina si fi-mea face ca un caine,chiar ma sperie.si ea tot asa,dimineata cu limba scoasa,se "gudura" ,si nu mai spun ca in somn scanceste exact cum scancesc cateii cand viseaza .cine are catelandru stie despre ce vorbesc.la inceput m-am speriat ca stiam ca eu nu mai am caine in casa (a decis maica-mea sa exileze bietul animal...)si nu intelegeam de unde vine,dar era adriana...

ralu ce te invidiez ca iesi acolo pe plaja cu bobi si bila...hihi,ti-am zis ca am petrecut vreo 11 vacante de vara in locul ala unde acum s-au construit blocuri ,ce frumoase erau verile in anii aia...eh...

a atins si fi-mea 6,700 Kg!!!...a luat 700 g intr-o luna,asta dupa ce am bagat fulgi in ea si am diversificat-o de nu s-a vazut!pana la etapa asta nu lua mai mult de 350-400 g pe luna,cu toate ca manca 5-6 mese consistente.acum o urmaresc,sa vad cum evolueaza,ca nu vreau sa se faca nici obeza.





Adriana Maria *iubita lu' mami si tati * //11 ianuarie 2007//*//pozele noastre
www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank">filmulete cu fetita mica in burtica //www.desprecopii.com/info.asp?id=1080" target="_blank">Nasterea unei stele//

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamizzi spune:

sa va zic ce desteapta am fost ieri... am pus salteaua patului jos, la thea in camera. ca era tot pe nivelul de sus si in curand trebuia mutata ca se zvarcoleste acum pe toate partile. eee.... dupa amiaza a dormit ea acolo bine mersi, s-a uitat cam ciudat sa vada cum de e asa de jos, caruselul era la un kilometru distanta de ea, cand de obicei ii statea in nas. vine noaptea, 10 jumate... ora de somn. bai frate cum o puneam in pat cum incepeau urlete... dormea pe mine de obosita ce era , cand sa o pun in patut parca se speria si tresarea si se zvarcolea sa o iau de acolo... sia sa vreo ora ... pana m-am gandit sa ii pun nivelul de sus la loc. si a adormit pe loc ... mai ce ma fac eu cu ea ca ii e frica de pat jos... ca nu poate sa doarma de tot acolo....
voi ce ati facut cu patutul??


ALINUK - super poezia cu sterge praful! am copiat-o aici ...a s traduce-o in engleza si le-o bag in posta astora de pe aici... aici e mare rau disperarea cu curatenia... sunt femeile astea obsedate de orice ... freaca asta din afat mea scarile casei in fiecare zi!!!! si maine e la fel praf pe ele. plus spalat geamuri la cateva zile. este o tara obsedata de curatenie, de casele lor, de bibelouri si cristale afisate in sufrageria pe care nu o folosesc , sa nu faca mizerie.
ma duc la socrii si nu am voie sa pun nimic pe masa din bucatarie!!! adica un pahar cu apa sau orice, ca fac urme!! imi zice, nu atinge masa ca am curatat-o. e de marmura nagra cred si e ruita in draci... pai daca nu pui paharul pe masa la bucatarie, unde sa il pui???

o prietena de-a noastra e insarcinata in luna 6. si spala pe jos scarile si gresia la casa cu 2 etaje odata la 2 zile pentru ca merge ea cu sosete albe si a vazut ca se aduna praf pe ele, deci e mizerie in casa... in loc sa stea locului cu burta la gura, ea freaca pe jos in genunchi!!! ca cu mopul nu se ia...

aici cand esti invitat la masa seara, la cina mananca lumea,apoi femeia se retrage la bucatarie sa spele toate vasele, cratitele, sa spele gresia si mobila, cuptorul si masa, si absolut tot din bucatarie... cu invitatii toti acolo... doamne, adica chemi oameni la tine acasa si tu te apuci de smotruit. da-le in colo de vase ca le speli dupa ce pleaca lumea. eu le las naiba pana a doua zi, ma distrez, ma relaxez si eu cu lumea, beau si mananc si stau sa mi se aseze....

cand spala vase aici lumea umple chiuveta cu apa si detergent de vase, si spala acolo toate vasele, cratitele , pahare, deci tot in jegul ala de se strage, resturi de mancare , toate la un loc. sa nu consume apa. aici lumea nu clateste vasele!!! nimeni!!!!! le pun asa sapunite afara si apoi le iau cu prosopul la sters! deci se sterge spuma de pe ele, nu se clateste ca se consuma apa. eu toata viata mea am stiut ca detergentul trebuie clatit in draci , sa sclipeasca paharul , sa se auda scartait.... in fine, aici se face altfel...
deci dupa ce ai spalat toate vasele sa te apuci sa le stergi pe toate in parte ca sa le bagi la loc.... e clar lipsa de ocupatie mare ...

sper sa nu jugnesc p careva cand povetesc de pe aici, da mie treburile astea mi se par ciudate...m-am luat cu vorba de la poezia cu praful...

mai fetelor, curatenia cica se pastreaza, nu se face. la mine nu stiu , nu merge regula asta ca oricat m-as tine eu de pastrat parca tot fuge de noi

va pup, o zi minunata tuturor!

diana si thea
www.dropshots.com/dianamizzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

GABI numai cu Bobi ca Bila mai nou baga soamne de pe la 6 si il trezesc la un momenta dat sa manance de noapte si baga in continuare. Nu stiu ce are, de la caldura probabil. Oricum ziua nu prea doarme asa ca doaaarmeee noaptea. Bine si la 5-6 dim imi prezinta kk la control

sraluca Mihai Alexandru 25.12.2006
Poze cu Bila
poze de la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

neata, azi mai tarziu ca a dormit fie-mea pana la 9 (de la 7 cu masa in pat)! S-a revansat pentru eri ca m-a umplut de nervi aseara ca e si sormea la mine si cred ca a prins hoata ca sant mai multe maini in casa asa ca a marait de m-a disperat!

Cristiana70 - sa stii ca mie nu imi placeau casele, din copilarie am prins oroare la ele, ca eu in vacanta incuiam apartamentul si plecam haimana, pe cand prietenele mele erau arestate la domiciliu (fiind parintii la munca) avand grija de gaini, closti, pio, caini si porci... De atunci nu imi placea, apoi am fost mult plecata nu stateam acasa, asa ca imi convenea apartamentul, pe cand de cand am nascut ma macina ideea cu o casa mica (un 3 dormitoare, living si bucatarie) ca ma streseaza ba unu cu bormasina, ba baba de alaturi care face mancare numai la 3-4 noaptea... deci ma sufoc, plus soarele ce bate in casa de la 8 la 14 ziua!!!
Fetita am vazut pozele cu David - ochii aia arata cat de necajit este... Doamne ce expresie de copil necajit rau de tot!!! Mor de mila! Auzi da ai voie sa-i faci baie cu varicele? ca eu nu stiu, ma gandesc ca poate de la apa si mai multe ii iese, dar pe alta parte poate ii mai scoate din spasmul ala de mancarime!!! Of poate scapati mai repede !!!

Ivona - vai ce m-ai suparat!!!! Ce film!!! De ce fata sta fetita ta in fund si a mea nu???? eu sant disperata s-o vad in fundulet asa!!! Si ea nu poate, dar voi santeti superbe!!!

Dianamizzi da fata am gasit de imbracat, cu mare greu si cu multi bani... ca aici numai magazine cu haine sport gasesti frate iar un costum pentru o ocazie doar la magazine de firma care au niste scoruri....

Eli - asta noapte chiar ma gandeam la tine, tot cu soacra-ta !!! Da-i fata sa citeasca ce ai scris tu prima data despre ea, cum ai descris viata voastra... sa simta si ea cat de mult o apreciezi.... cat o lauzi... fata daca aveam eu asa ajutor....

Aelita - maica-mea e plecata de ani de zile. Stau in Portugalia cu taica-meu!!! maica-mea are vreo 5 surori, care au copiii mari plecati prin tarile calde si care le trimit ajutoare banesti... si tot la maica-mea suna ca sa le impromute! Maica-mea de 8 martie de craciun de paste le trimite la toti cate 100 de euroi asa de pomana (si crede-ma ca mie nu mi-a dat odata de paste craciun sau 8 martie - ca stie ca nu dau eu inainte cu 100 de euroi, dar de surori le este mila) ... anul asta a zis ca e ultima data!!! De draci, ca ea le trimite bani si ei toti cu 5 mobile in casa si nu i-au dat odata un mesaj cu "la multi ani ca e 8 martie" !!! ultima data a sunat o sora (cea mai necajita) ca vrea 1000 de euroi impromut la care maica-mea a intrebat "cand mii intorci? " , raspuns formidail "dar vrei sa-i mai dau inapoi?" maica-mea a intrat in crize... pai eu nu imi vad copiii cu anul ca sa muncesc aici sa adun cat mai sant in puteri ca sa va dau voua ca voi vreti masina noua (ca pentru asta cerea)... Sa stii ca la toti li se pare ca in strainatate banul vine degeaba, nu isi dau seama cat trebuie sa muncesti cate sacrificii faci...
Alta sora are un sot care este o leguma, adica diabetic, cu dializa de 3 ori pe saptamana (la 120 km de satul lor) - adica bani de benzina la greu, ochi infectat de la diabet si scos, nu vede, abia merge, mananca si mai rau decat Diana mea!!! Nu cred ca o mai duce mult, au 3 copiii nici unul aranjati, o suna pe mama sa le dea 2000 de euro, ca s-a gandit el ca ar trebui o masina mai buna, ca aia veche e rabla si il dor oasele pana la dializa.... nu se gandeste ca el om nu se mai face niciodata, il tot mentin artificial in viata, nu se gandeste ca sant plini de datorii, ca maine moare si ii lasa in kk pana la gat, ca copii sant toti pe drumuri... el vrea masina mai buna! Maica-mea a intrebat - cine imi da banii inapoi? la care raspunsul - "el" adica trebuia sa inteleaga ca nu mai vede banii in veci. El de unde? ca nu munceste, nici nu traieste macar!!! nu le-a dat, s-au suparat, ei nu inteleg ca acesti bani ei ii muncesc acolo, nu vin pe degeaba, ce sa mai ...

hai ca m-am intins cu durerea celor din strainatate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

Dianamizii
maica-mea in portugalia munceste la o familie cu 2 copiii unul de 2 ani altu de 7 luni.... si aia traiesc exact cum descrii tu, vase spalate , neclatite, poate sterse doar, poate.... cica cand a venit la ei in casa copilul de 3 luni era spalat doar odata pe saptamana, masaj - niciodata, atata facea masa - schimba de 2 ori pampersul si ii dadea lapte... in rest era un gras de la nemiscat, stat singur in pat si cu niste solzi in cap... a crescut parul peste acei solzi de se chinuie maica-mea de mila si acum sa-l scape de ei... uneori cica ii vine sa moara de mila la copil, mereu nespalat, masaj zero, nici nu sta macar in fund la 7 luni si ceva, se chinuie maica-mea sa-i scoata solzii care sant deja ca piatra... In schimb masa la maniciura, pedichiura, masaj, cumparaturi, coafura, tigari si prietene la barfa toata ziua, iar maica-mea se duce la ei doar 3 ore pe zi dar nu pentru a se ocupa de copiii, dar mai sta uneori mai mult de mila baietelului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Fetelor, va pup pe toate ca va ganditi la noi, cred ca ne apropiem de momentul de varf al bolii, ar fi si cazul. I-am pus la cici, dupa ce a mancat un Eferalgan, ca simteam ca arde, nu l-am mai chinuit cu termometrul, simt destul de bine la buze, cand il sarut pe cap. A mancat bine, acum i-am dat si o doza de ceai Baby Drink, sa aiba lichide in el sa tinem febra sub control. Alarma e cand depaseste 39,4 grade, sper sa nu ajungem acolo. Doctorita mi-a spus ieri ca faza cu febra tine cam trei zile, azi e a doua.

DIANA, se vede ca sunteti inruditi cu italienii, si italiencele-s nebune cu curatenia. Auzi, sa stai cu burta la gura in patru labe sa speli dusumeaua. Eu astept o zi minunata in care sa-mi spal geamurile, ca de la Pasti n-au fost spalate, dar acum nu ma misc o secunda de langa David.

Cat despre spalat vasele si clatit, eu am trait o experienta asemanatoare in Elvetia, acum vreo zece ani, m-au invitat niste prieteni de-ai lui tata, pai acolo se tragea apa la toaleta nu dupa fiecare pipi, ci dupa vreo patru-cinci! Eu am crezut ca intru in pamant de rusine, si n-am fost in stare sa respect ritualul familiei, plus ca faceam dush in fiecare zi!

LIUDA, eu intotdeuna am tanjit dupa casa, si ceea pe care o avem acum e ceva care semana cu casele bunicilor mei. Avem doua dormitoare, un living, doua bai si o bucatarie, camara si pivnita. Si e suficient pentru noi. Poate ca o sa mai facem candva o mansarda, ca n-o sa ma primeasca David la nesfarsit cu el in camera cand sforaie tati ! Cat despre pui, porci si alte alea, nici nu prea mai e voie. Mie imi ajung doi dulai si porumbeii.

RALUCA, eu abia astept sa inceapa David sa-i traga pe Bonnie si pe Ringo de blana si de coada, deocamdata doar se uita la ei.



cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput