Aterizeaza Veveritza!

Aterizeaza Veveritza! | Autor: July25

Link direct la acest mesaj




Iata cum astazi se implinesc fix 5 luni de cand am adus pe lume un pui de om.
Dupa o sarcina cu ceva probleme de care am tinut cu dintii pt.ca doream o fetita din tot sufletul, ma uit la minunea care se numeste acum Maria, inchid ochii si un zambet se iteste in coltul buzelor involuntar.Parca vad si acum.
Eram nervoasa, nerabdatoare in luna a 8 a si aveam un dor de duca... Noaptea visam numai munte, mare, autocar avion. Trebuia sa nasc pe 25 iulie si cu nervii facuti zdrente, imi iau sotul de mana si in loc sa astept sa se faca 3 iulie ca sa merg la controlul programat la cabinetul dr.Nayel, m-am dus pe 30 iunie intins la el la spital la CF2 sa il intreb daca pot pleca pt.cateva zile macar in afara Bucurestiului ( bine, visul meu ascuns era sa ma urc intr-un autocar cu directia Halkidiki, Paralia sau asa ceva dar ma resemnasem si cu Slanic Prahova la momentul respectiv)
Era intr-o vineri.Ma primeste amabil ( aveam emotii pt.ca nu il sunasem in prealabil ), ma pune la ecograf si ma suie pe masa. Mi-a ramas intrebarea in legatura cu concediul in gat cand a inceput sa mormaie.Pana atunci, la fiecare control,imi facuse si tuseu vaginal si spunea : col lung si inchis. Numai ca de data asta...colul se scurtase si incepuse sa se deschida.M-a anuntat ca el este in Bucuresti pe durata week-end-ului si ca il pot suna la orice ora iar daca totusi nu se intampla nimic sa vin luni sa ma internez. Am ramas cu gura deschisa Pai cum adica...sambata sau duminica eu nasc? Pai mai am aproape o luna...si eu vreau in concediu !
A trecut week-end-ul cu emotiile de rigoare, cu contractii dar pe care le minimalizam.Lasa ca le arat eu lor! Ce eu nasc cand vor ei? Luni ma prezint cu un aer razboinic si cu geanta in mana.Il intreb pe dr.cat are de gand sa ma tina in spital.Ma linisteste, imi face formele si ma baga intr-un salon.Dupa ce ma monitorizeaza si imi ia sange pt.analize ma cheama in cabinet, il cheama si pe seful sectiei si il pune sa ma consulte...sa isi dea cu parerea.
Cand il aud si pe acesta din urma..."da, da...maine...cezariana" mi-au venit piticii ( am uitat sa spun ca oricum faceam cezariana pt. ca sunt mioapa si cu toata dorinta mea de a naste natural ca prima oara nu a fost dr.de acord ) . Care mi-au trecut imediat ce au inceput contractiile. Si uite asa toata noaptea m-am luptat cu contractiile, rare ce-i drept si suportabile.Dimineata pac si dopul gelatinos.
M-am trezit ca mai aveam putin sa intru in sala de nasteri si nu stiam de ce fel de anestezie voi beneficia, nu apucasem sa vorbesc cu dr.anestezist si nici cu dr.Nayel sa il lase pe sotul meu sa asiste.
Pana la urma a venit doctorita anestezista la mine,mi-a vorbit foarte frumos mie dar pe colegii ei i-a facut albie de porci ( pt.ca ii sunt dragi!?...cel putin asa a spus ea in timpul operatiei cand ii dracuia de mama focului ) Oricum tipa a fost de nota 10 ca si dr.Nayel. Daca nu as fi fost asa emotionata si infricosata dupa cele 5-6 ori cat m-a intepat ca nu imi nimerea coloana si nervoasa ca asistenta, o copila,nu stia nici bine sa dezinfecreze locul inciziei de l-au luat nervii si pe dr. si a gonit-o de acolo apoi a venit asistenta sefa care a fost o dulceata de femeie, cu mine cel putin desi nu o cunosteam si nici nu i-am dat nimic, as fi ras cu lacrimi de bancurile pe care le auzeam in sala de operatii.
La ora 9 am intrat in sala, la 9 si 20 se nastea Maria si la ora 9,45 eram deja la reanimare.
Dar de unde pana unde...Veverita, nu? Pai, atunci cand eram gravida, treceam pe langa parc la Eroilor si am vazut o veverita.Una adevarata si pt.ca pana atunci ii spuneam...Cartoful...dupa dimensiunile pe care credea sotul meu ca o are la acea varsta a sarcinii, constatand ca cea mica era f.zvapaiata in burtica, semana mai degraba cu o vietate jucausa decat cu o leguma...si ce leguma!!! Iata ca asa i-a ramas numele...chiar si acum cand este botezata...tot ne mai scapa...si noua si rudelor.
Acum va las ca Veverita nu prea e cuminte...

July25 posesoare de Maria (04.07.2006 ) si Andrei (30.11.1996)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

July sa-ti traiasca "veverita" sa fie sanatoasa si sa iti aduca numai bucurii!




Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

Multumesc mult,!
Sper sa ti se implineasca dorinta. De Craciun pun o vorba buna la Mosul pt.tine. Am pile la el. De fiecare data mi-a dat ce i-am cerut: prima data un baiat si apoi o fata.
Vorba unui prof de-al meu din facultate : Multa bafta la succes!

July25 posesoare de Maria (04.07.2006 ) si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Multumesc! Atunci,daca ai pile la Mosul,ma bazez pe tine!




Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Frumoasa poveste...Felicitari pentru veveritza..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by mexxa

Frumoasa poveste...Felicitari pentru veveritza..






Mexxa, povestea baietelului tau este emotionanta pana la lacrimi,fara exagerare! Sa va ajute Dumnezeu, sa fiti sanatosi,norocosi si intelepti.
De fapt,povestea Veveritei, cu unele deosebiri este asemanatoare cu a ingerasului tau. Doar ca acum, avand-o in brate am uitat toate relele. Si cele 3 sarcini pierdute intre nasterea lui Andrei si a Mariei, si faptul ca la 5 sapt.( de sarcina ) ovulul era desprins si aveam un hematom,ca la analize mi-au iesit transaminazele cu valori de 8-9 ori peste cele normale,de cele doua internari una de Craciun si una in februarie din cauza sangerarilor si a iminentei de avort si multele milioane de lei ( vechi ce-i drept ) date pe tratamente, analize,doctori si ecografii si chiar si de faptul ca la nastere a avut doar 2450 g si 46,5 cm si a stat in incubator 3 zile inainte sa o pot tine in brate.
Se pare ca avem de-a face cu o generatie de luptatori.Sa ne traiasca !!!


July25 posesoare de Maria (04.07.2006 ) si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Sa-ti traiasca veverita!
Am citit cu sufletul la gura povestea Mariei. Bine ca a fost Nayel. Mi-am adus aminte ca mi-ai citit povestea nasterii si erai ingrijorata. La mine n-a venit Nayel, dar a fost bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

Sa ne traiasca tuturor veveritele,ursuletii,piticotii si ingerasii !!! Si cine nu are sa dobandeasca cat mai repede pt.ca doar copiii sunt cei care ne lumineaza viata si dau un sens existentei noastre !!!
Si vorba omului ala...Shakespeare...'Totul e bine cand se termina cu bine.'
Multumesc mult calatoare ca ti-ai amintit de mine.

July25 posesoare de Maria (04.07.2006 ) si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Ei, cum sa nu-mi amintesc!
Mi-ai fost draga de la inceput, mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by calatoare

Ei, cum sa nu-mi amintesc!
Mi-ai fost draga de la inceput, mamica fericita!




1.000.000 de ...noi!

July25 posesoare de Maria (04.07.2006 ) si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput