povestea povestilor sau nasterea lui Vladis

povestea povestilor sau nasterea lui Vladis | Autor: lilina

Link direct la acest mesaj

Totul a inceput si a decurs atat de repede....ca uneori ma gandesc daca s-a intamplat cu adevarat
Fericitul eveniment s-a intamplat la o zi dupa ce am "colindat" targul Baby-expo din septembrie 2006.
Bineinteles ca am mers 2 zile la rand, ca una nu mi-a ajuns....trebuia sa exagerez...ca de obicei....
...ma rog, sa continui povestea
Dupa cum spunea, am "colindat" 2 zile dupa lucruri pt.bebe impreuna cu prietena mea Mada. I-am luat lui bb cam tot ce se putea: carucior, auto-baby, patut, cremutze si hainutze pt.spital....diverse alte lucruri...
Dupa a doua zi de cumparaturi, ma duc pe la o prietena in vizita, in ideea ca "mult nu mai am si se sisteaza si cu vizitele". Ma rog, mai aveam 3 saptamani...cine ar fi crezut ca o sa nasc mai devreme.
Doctorita mea era si ea gravida si urma sa nasca la 3 saptamani dupa mine asa ca saptamana urmatoare urma sa incep sa merg la dr.care trebuia sa ma opereze.
Vineri, 22 sept....trec pe la prietena asta a mea...mancam ceva...stam de vorba si asteptam sa treaca sotul (Alex) sa ma ia....
Vine cu intarziere...dar cu planuri mari....sa ne plimbam noaptea prin oras ca sa vada daca oamenii lui sunt postati la lucru....
In fine...dupa ce ma zglatie in periplul lui prin oras, timp in care eu ma foiam pe scaun ca aveam contractii NEdureroase !!! nimic nou sau dubios...ajungem acasa pe la 11 noaptea si ne pregatim de culcare
Bineineles ca ma manank undeva sa ma uit la tv si ma opresc pe Antena 1, la o emisiune cu faze amuzante filmate de oameni si trimise pt.concurs...Eu, fun al emisiunilor de gen, ma opresc sa urmaresc filmuletele; si uite asa ma trezesc razand atat de tare ca simteam ca mor...
La un moment dat simt o contractie puternica dar de data asta DUREROASA...am simtit ca mor de durere; dupa care un moment de relaxare si ma simt uda .... Cand pun mana intre picioare, constat ca sunt fleashk.
Ma sperii si ma duc repede la baie .... pijamaua era deja uda rau....Incep sa tremur...ma gandesc ca nu se poate...e devreme...mai am 3 saptamani si trebuie sa nasc prin cezariana (probleme cu colul).
Repet - dr.mea era gravida si ea (in 34 de saptamani) si nu mai lucra....saptamana urmatoare trebuia sa ma vad cu noul dr.care ma prelua.
Ma duc la baie si Alex imi zice sa o sun pe dr. Eu incep sa tremur si sa ma rastesc la el...ca nu pot sa o sun...ca nu-i stiu numarul de telefon....tampita de mine ma panicasem...
Dar Alex o suna, ii spune ca noi credem ca mi s-a rupt apa. Ea ii spune ca poate am facut pipi pe mine.....Da, zic eu, vreo 2 litri.....
Ne recomanda sa mergem la spital la camera de garda, sa ma vada un dr.si apoi sa o sunam iar. Era deja ora 1 noaptea.
Ma duc la baie sa fac dus si cand ma uit la mine...constat ca "I'm a river" Cand ii vad fatza lui Alex care se uita crucis la "arteziana" mea, ma panichez si mai tare si incep sa plang.
O sun pe prietena mea Cristina, cadru medical ....sa vina cu noi, asa cum era planul stabilit.
Constatam ca nu avem bani in casa. Repet: 2 zile am cumparat multe chestii pt.bebe de la baby-expo, am platit tona de facturi si am mai imprumutat si un prieten . O sun pe mama si ii spun ca trec pe la ea sa-mi dea niste bani ca ma duc sa nasc. Noroc ca sta f.aproape de noi.
Pe drumul spre spital aveam contractii la 3-4 minute si dureau neiculitaaaa.
Ajungem la spital, ne ducem la camera de garda unde era un dr.tanar. Bogdan . Ma consulta si constata ca ma membranele rupte si dilatatie 2. O sunam pe dr., care il suna pe dr.care urma sa ma preia.
Incepe sa-mi scrie foaia si ma internez. De panicata ce eram, nici nu realizez ca stau cu spatele la el.
Dr.vine in aproximativ o ora si uite asa ajung in sala de operatii la ora 4 fara ceva. Restul evenimentelor imi sunt intiparite in minte cu oarece intreruperi si sunt greu de exprimat in cuvinte. Nasterea a decurs normal. Nu au fost probleme si nu am simtit durere (cezariana cu rahi-anestezie).
Dr.Badiu era tare haios....tinea sa-mi comunice tot ce se intampla intr-un mod cat mai haios."Vad o ureche de bebe" si "Ce faci silfido ? De ce oftezi ?" sunt cateva expresii pe care mi le amintesc.
La 4 si 2 minute, pe 23 septembrie 2006 apare si Vlad-Alexandru, cel mai frumos si haios copilas de pe Pamant.
Toata sarcina m-am intrebat "Oare ce mutra are bebele meu !? Oare cum o sa arate !?" Dar cand l-am vazut am realizat ca nu-mi doream sa fie altfel. Arata perfect. Ca un inger care a venit pe Pamant sa-mi implineasca viata.



Lilina si Vlad - Alexandru (23.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

V-am admirat si eu pozele,Vladutz chiar ca este un mic ingerash
FELICITARI,sa fie sanatos si mereu voios
Cu drag,

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

He, he.. Lilina..daca nu te plimbam io 2 zile dupa mine la Baby Expo, mai vedeai tu frumusete de baiat asa devreme????
Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va umple vietile de fericire!
Un special de la Mirunica, sa puna mana sa pape, sa creasca mare ca trebuie sa iasa la joaca in parc.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 10 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sa va traiasca !! E un ingeras dulce .

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

sa va traisca, sa va aduca numai bucurii!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Felicitari Lilina si pupici lui Vlad.Sa creasca mare,sanatos si sa va umple viata de fericire.

Roxana de Diana-Rahela(8.05.2002) & Sarah-Rebecca (18.09.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Lilina felicitari pentru poveste, dar in primul rand pentru puisorul tau Vlad-Alexandru. Sa aveti parte de o viata frumosa si plina de bucurii!

mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)


pozici cu minunea noastra mica

Mergi la inceput