ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3) | Autor: Ioanatugs

Link direct la acest mesaj

Va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare:
cap.1: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75321
cap.2: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76901
si ce trebuie facut pentru a nu ne pierde speranta, ca intr-o buna zi vom avea propriul nostru copil!! Sa dea Domnul sa avem cat mai multe reusite si exemple printre noi, sa invingem cat mai multe aceasta boala enigmatica si sa ne vedem fiecare cu cate un bebelus in brate!!


Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic.
Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.
Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.
Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii.
Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ:
Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei.
Dureri menstruale severe.
Dureri la defecatie (scaun).
Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei.
Dispareunie (dureri la contact sexual).
Infertilitate.
Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina).
Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.
Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara tratament inainte de a lua in consideratie tratamentul chirurgical.


MODELELE NOASTRE :Fete care au reusit sa ramana gravidute desi au avut endometrioza:
Amely operata laparoscopic(chist endometriozic+endometrioza in zona pelvina), a urmat un tratament naturist, un regim alimentar sanatos si in curand va fi mamica de
Alinaalex -"am avut si eu endometrioza, operata laparoscopic in decembrie 2004 la Timisoara - prof. Munteanu, iar acum am un baietzel!"
Sorina73-"si eu am suferit de endometrioza, am avut un chist endometriozic operat laparoscopic in sept. 2005. Din fericire ovarul mi-a ramas intreg, dar sansele de a avea un copil pe cale naturala mi s-a spus ca sunt destul de mici. Din fericire pt. noi in oct.2005, deci imediat dupa prima menstruatie, am ramas insarcinata, iar acum am o minune de fetita."
Elbi-"si eu am avut endometrioza descoperita cand incercam sa-l avem pe bebe nr. 2. dupa multe aventuri, caci si mie o somitate imi spusese ca as avea o tumora pe ovar si ca ar dori o interventie in camp deschis, am gasit pe altcinvea, am facut laparoscopie, apoi 6 luni cu danazol, a urmat o luna de refacere, iar luna urmatoare am ramas gravida si acum avem 2 baieti."
Tania2"-Numele meu este Tania, am 34 ani, am fost diagnosticata in decembrie 2004 cu endometrioza la ovarul stang.
Dupa ce am consultat mai multi medici am hotarat sa ma operez laparoscopic in 30 mai 2005. In iulie 2005 am ramas insarcinata, am nascut in aprilie 2006 si am cea mai minunta fetita, Bianca"
Tanti:"Eu am fost op clasic de chist endometriozic avea 6 cm pe un ovar(stang)iar pe celelalt erau punctulete mici nu stiu daca erau tot de endometrioza, dupa op. mi sa spus sa incerc 1 an de zile iar daca nu, dupa aceea sa incerc stimulare sau fiv, am incercat si am luat si ceva naturist nu stiu daca a ajutat dar dup 5 luni eu am ramas insarcinata, am luat mastodynon care contine vitex agnus castus."(acum deja a nascut Tanti)
Kim:"am descoperit endometrioza cand s-a nascut fetita mea prin cezariana. Cand incercam sa raman insarcinata am vazut o gramada de dr., toti au dat vina pe un "fibrom" (mare 7 cm- de fapt era chist!), am facut nenumarate ecografii, pana am dat de o dr. care sa ma incurajeze. Dupa vreo 9 luni de incercari si tratamente naturiste si homeopate, am ramas gravida, am avut o sarcina cu risc din cauza "fibromului", aveam dureri noaptea, ma rugam sa ajung pana la 37 de sapt. Sarcina s-a derulat f bine per ansamblu, am vrut chiar sa nasc natural. Pt o monitorizare mai sigura mi-a fost indusa nasterea, am avut un travaliu complet si lung in timpul caruia s-a spart "fibromul" si am intrat in cezariana de urgenta, acolo s-a vazut un chist (nicidecum fibrom) si endometrioza. Acum ea e de parere ca un alt bb ar fi cel mai bun tratament, daca nu, sa intru pe anticonceptionale cand nu mai alaptez."
Alexia27:"Sunt si eu o (fosta) posesoare de endometrioza. Eu de ex nu am avut prolactina marita niciodata si mi-a fost diagnosticata endometrioza de la 25 de ani (acum am 28) cand mi-am pierdut si un ovar din cauza ei. Nu am facut diphereline pentru ca nu am vrut sa mai pierd 6-7-8 luni pana la revenirea ciclului, si imediat dupa o interventie laparoscopica (in octombrie 2005) in care mi-a curatat din nou focarele de endo, am facut o ISA (in noiembrie) in urma careia am ramas ! Singurul tratament pe care l-am facut dupa laparo a fost o luna de homeopat, pe care l-am intrerupt cand am ramas. Deci, se poate, cu perseverenta si noroc, caci recunosc, sa raman fara tratament, doar cu ISA e si o chestie de noroc!"
Monica70:"Am facut laparo in febr. 2004 la Timisoara la dr.Munteanu,mart/apr/mai am luat dipheriline,ciclul mi-a revenit in iunie,in iulie am fost la control si a zis ca e ok totul. Tot atunci i-a iesit si sotzului analiza ok ,52 mil fatza de 1,2 - 10 mil. la inceputuri (dupa 3 luni de branca ursului,vit E forte si laptisor de matca).Din iulie 2004 pana in dec.2004 el a continuat cu branca ursului eu cu...diverse vitamine si auto-monitorizat ovulatia. Abia in 02.05.2005 am avut testul de sarcina pozitiv ,iar in 01.01.2006 am nascut natural."
Terbitza:"Trimise - 23/06/2006: Acum ceva timp v-am povestit de peripetiile mele legate de endometrioza. Dureri cumlite la menstruatie si prolactina care crestea necontrolat m-au determinat sa fac laparo cu dr T in iunie anul trecut, a descoperit f. multe focare de endometrioza, pe cel aflat pe ureterul stang nu l-a putut curata. Au urmat 3 injectii de diphereline si menstruatia mi-a revenit la aproape 7 luni de la ultima injectie. Apoi au urmat cateva luni de monitorizari si am hotarat sa incep stimulari.Intre timp prolactina revenise la normal. Dupa prima luna de stimulare(f puternica) cu clomifen si menogon am ramas insarcinata insa sarcina s-a pierdut imediat. Am facut pauza o luna, am schimbat doctorul si am facut o stimulare simpla cu clomifen, apoi pregnyl si duphaston. Nici nu imi faceam iluzii ca se poate intampla minunea insa....acum sunt insarcinata."
Mushulica_P:"Fetelor, am avut si eu endometrioza, nici nu stiam de fapt ce e asta si ca nu as putea ramine graviduta.Am zis ca dorim, am mers la medic sa ne asiguram ca totul e ok, si el zice: N-o sa puteti ... endometrioza... Dar n-o sa puteti acum, dupa tratament insa o sa fie tot ok! Jumatate de an am primit tratamentul prescris de dr. ... si ... la 2 luni dupa tratament am ramas insarcinata."
Anya: "In noiembrie 2001 am facut laparoscopia in urma careia s-a descoperit endometrioza. Suficient de mare ca sa nu poata fi "rezolvata" laparoscopic. Totusi trompele erau OK. Mentionez ca eram dupa 7 ani de incercari de a avea BB si dupa 5 inseminari artificiale fara rezultat. Am mai facut 2 inseminari =>7 si am trecut la etapa urmatoare FIV. In apr.2002 am facut FIV si nu am ramas insarcinata. Urma o luna de pauza si apoi embiotransferul cu embrionii ramasi la crio. In luna de pauza nu au mai venit rusii. Am zis ca m-am dereglat de la atatea tratamente... nici prin cap nu mi-a trecut ca era cu ochi. Cert e ca in ian.2003 a venit barza. Cand a facut puiul 1 an am lasat "la liber" pt al doilea. Si nimic timp de un an de zile. Incepusem sa ma gandesc iar la cei trei embrioni de la crio...si exact cand a implinit "cel mare" 2 ani a aparut si a doua liniuta. Asa ca in oct.2005 a mai venit o data barza."
Vivighe:"Eu am avut endometrioza foarte intinsa in tot peritoneul"...adik pe langa chisturile alea mari si grase care se vedeau la eco mai aveam si insule mici imprastiate peste tot in burta mea.Laparoscopia asta se intampla in martie 2004.Rezultatul biopsiei vine peste o luna juma' si zice ca n-am nimik...numai aia de la Pantelimon normal ca n-au recunoscut..."n-ai endometrioza...ia si tu 3 luni anticonceptionale".Iau si in noiembrie dau fuga iar la eco...chisturile mele...la fel de multe dar mai mari.De data asta n-am mai ajuns la Herghelegiu ca aveam cam mult de asteptat,dar am ajuns la Corina Neamtzu o doctoritza super.Si ea la fel...nici nu se apuca bine de treaba"endometrioza","domne', da chiar e atat de tipica imaginea asta de suntetzi asa convisa?","da domne',e ca la carte" Eram in baza de date...a comparat cele 2 eco...concluzia...eram mai grav ca inainte...dar hopaaaa..."uite ca ai avut ovulatzie" Intreb io"daca io as face un copil ar disparea chestiile astea","pai ia fa-l ,sa vedem,ramai?Chinuie-te vo' 6 luni si daca nu reusesti vino la mine si mai vedem"(tipa asta e endocrinolog)"Esti maritata","nu...da nu conteaza...ma marit" Din nou zis si facut...in mai 2005 ma maritam(noroc ca am avut cu cine),numai ca din noiembrie pana in mai trecusera deja 6 luni in care eu nu ma starduisem deloc sa fac copii.Eram in ultimul an de facultate,nu prea imi statea mintea la asa ceva.Nu foloseam nici un mijloc contraceptiv dar evitam perioada in care stiam io ca ar fi sa fie ovulatia(intre timp,dupa antibiotice 3 luni si anticonceptionale 3 luni mi se reglase ciclul al 33 de zile).Deci:-iunie-iulie...iau eu cu de la mine putere niste seleniu-o luna si niste zinc-o luna-citisem io undeva ca si lipsa de astea doua minerale ar fi incriminata in endometrioza asta.
-in august imi aduc io aminte ca nu m-am "straduit" deloc sa fac copii,mai ales ca incepusera unii si altii sa ma bata la cap sa incep sa ma caut iar pe la doctori ca nu mai e de stat.Si cum mie mi se cam urase,calculez io cand ar fi sa fie ziua cu pricina si....
-septembrie...imi intarzie ciclul vo 3 zile...zic "hai sa iau un test"...si ce credetzi iese pozitiv...si acum am o minune de fetita...iar endometrioza e toit acolo...asa ca nu va descurajati, ca se poate!"
Luna1:"Pe scurt povestea mea suna asa: aveam 19 ani cand am mers la doctor si mi-a spus ca am un chist imens pe un ovar si endometrioza si numai printr-o minune voi putea avea copii. Nu va spun ce am simtit, sa-i spui unei fete de 19 ani ca e condamnata la o viata fara copii, mai ales ca imi doream copii din totdeauna. Banuiesc ca stiti de fapt ce am simtit. Mi-a dat tratament pentru chist si mi-a spus ca daca scap de el prin tratament discutam si investigam si endometrioza. Dupa 3 luni de tratament am facut o criza de ovare, am ajuns la Urgenta, mi-au facut ecografie si mi-au spus ca acel chist a disparut. Am renuntat la protectie de comun acord cu partenerul meu, am devenit amandoi obsedati de copii si am asteptat. Medical nu am facut nimic in privinta asta. Apoi am avut ocazia sa intalnesc un chirurg care din vorba in vorba i-am spus problema mea si mi-a spus sa iau vitamina B (tot complexul de vitamine B) ca regleaza glandele. Nu pot sa va explic exact ce mi-a spus (era acum 6 ani). Eram deja disperata, nu ne protejam de 3 ani si eu nu ramaneam, cateodata nici nu mai stiam daca doresc un copil atunci, daca e momentul potrivit, sau e doar fructul oprit. Dar il doream nespus! Dupa ce am luat vitamine cam 2 luni s-a intamplat minunea. Nu stiu daca de la vitamine sau nu cert este ca am ramas insarcinata, am avut o sarcina fara probleme, si am acum o mandrete de baiat de 5 ani. Asta este povestea mea de succes.
Salomea proaspata

.......si lista va continua cu siguranta!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Fetelor, eu incept serios sa ma gandesc la FIV. Cred ca dupa ce termin tratamentul (si sper sa nu imi intarzie prea mult CM-ul) o sa incept pregatirile pentru vitro.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Mult succes Ariana. Abia astept sa aud ca esti
Mai mult muncesc Ioanatugs. In rest... Am fost la un alt dr (eram la T) si mi-a zis ca daca Dipherelline nu mi-a ajutat ar fi cazul sa-mi procur ceva mai puternic din strainatate. Am uitat in secunda 2 cum se numeste ca am ramas socata. Sa fac un tratament si mai tare???? Nu cred... Am rugat-o sa-mi faca o monitorizare, sa vad daca se sparg foliculii sau se inchisteaza in continuare, ca dupa Dipherelline. Nu a vrut, dar mi-a dat o dozare de progesteron in ziua 14. Din pacate mi-a iesit f mic - 0.58.
Prefer sa cred ca nu ovulasem inca (desi in ziua 10 aveam un folicul de 19x19mm)... Cu ocazia analizei mi-am tinut si un grafic (pe fertilityfriend) si m-am trezit ca nu-mi vine cm. Azi sunt in ziua 31 si nimic... E clar ca trebuie sa ma duc din nou la dr sa vad ce se intampla, ce e cu dereglarea asta... ca alte ganduri nu sunt in situatia sa-mi fac...

Cam atat despre mine. Bafta multa fetele.
Va pe toate


...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Fetelor, ma primiti si pe mine in grupul vostru?
Cred ca am nevoie sa fiu printre fete care ma inteleg.
Am tot sperat ca o sa fie bine, o sa se intimple o minune dar simt ca ma lasa puterile si sperantele.
la toata lumea.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor,
Incep din nou prin urarea mea de: "un nou capitol plin de gravidute sa avem!!"
Danutza_c bine ai venit printre noi! Te primim cu siguranta, oricine are probleme si vrea sa le discute cu noi e binevenita! Asta facem si noi, discutam problemele noastre si incercam sa gasim solutii pentru a ne implini visul cel mare - bebe!! Tu ce probeleme ai si ce investigatii ai facut pina acum???
Sabineta mi-ar place sa cred ca nu ti-a venit CM-ul din alte motive, mai frumoase, un bebe, ceva??? Cine stie??? Deci acum ai un alt medic si nu a vrut sa-ti faca o monitorizare??? Nu inteleg de ce sa nu-ti faca???
Ariana1 e bine sa te gandesti sa faci ceva imediat cum termini tratamentul, dar de ce nu incerci mai intai cu inseminari, pentru ca sansele de reusita sunt cam aceleasi si daca tu ai o trompita buna, ai sanse! FIV-ul, eu personal, il vad ca pe ultima solutie si sansele de reusita nu sunt mai mari decat la inseminari, sunt tot pe acolo! Nu incerc sa-ti schimb ideea ta, nici sa te influentez in vreun fel, doar i-mi dau cu parerea, oricum e alegerea ta. I-ti doresc sa faci cea mai buna alegere si sa-ti implinesi visul cat mai repepde!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Ioanatugs, iti multumesc de primire. Of, povestea mea cu periplul de analiza si mers pe la doctori a inceput cam acum 2 ani si jumate cind am avut un avort spontan dar pentru ca nu am avut nici nu test de urina pozitiv nu m-a crezut nimeni ca am fost insarcinata. Am inceput insa sa fac analize, echografii si atunci am descoperit ca aveam 3 mici firbroame de care nu stiam nimic iar cele 2 chiste de ovar pe care le stiam de ani de zile erau chiste hematice si mi s-a spus ca probabil am endomertioza. Sigur am facut operatie, deschisa nu laparo si diagn de endoemtrioza a fost confirmat, au scos firboamele si mi-au spus ca nu am alta solutie decit fiv.
M-am incapatinat si am sperat ca o sa ramin natural dupa operatie dar dupa vre-o 10 luni in care nu s-a itnimplat nimic am hotarit sa facem fiv. Am venit in tara in toamna trecuta si am facut 2 incercari, nereusite din pacate.
Si acuma, dupa operatie am un fsh mare, peste 20 si a fost si peste 30 si asta e numai urmarea operatiei - cind au scos chistele de pe ovare au scos si ceva mai mult din ovare si m-au bagat in premenopauza indusa chirurgical. Cu fsh-ul asta asa de mare cei de aici nu mai fac stimulare si cind am intrebat ce sa fac mi-au spus ca asta e, pot sa adopt! Am crezut ca vad negru si noroc ca eram la telefon ca daca eram fata-n-fata nu stiu ce as fi facut!

Cam asta e povestea mea, pe foarte scurt. Acuma am inceput un trat nat
cam de o luna cu Maca, Vitex si zmeur. Am incercat sa iau tinct de propolis si am facut alergie acuma am citeva pastile pe care vreau sa le incerc poate nu sunt alergica la pastile. Nu stiu ce as putea lua altceva ca si trat nat pentru endometrioza.

Si mai sper, chiar daca ar putea parea o prostie avind in vedere cam 43. Vai, nici nu-mi vine sa cred cind vad scris citi ani sunt!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Tare mult mi-ar placea sa fie cum spui tu Ioanatugs, dar tu si multe fete de aici stiu ca in cazul meu ar fi de-a dreptul o minune la care nici nu-mi permit sa ma gandesc acum.
Mai ales in conditiile in care dupa 2 luni de napraznic si cretisoara mi-a iesit progesteronul 0.58 in ziua 14...

Mult succes danutza_c si bine ai venit printre noi. Prietena unei colege de serv a incercat vreo 10 fivuri in state si canada, iar acum doi ani, dupa cazul Adriana Iliescu, a venit sa incerce si in tara, la Giulesti. Avea 37 de ani, i-a reusit din prima, are o fetita superba. Dupa doar vreo 6 luni de la nastere a mai facut un fiv si acum este insarcinata cu gemeni. Nu dispera, speranta si credinta sunt tot ce ne poate ajuta in astfel de situatii.


...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Ai dreptate Ioanatugs cand spui ca FIV este ultima solutie dar imi este frica de endometrioza asta; eu, la o saptamana de la operatie inca mai simt dureri peste tot in burta si mai ales cand urinez, asa aveam si inainte dar acum parca sunt mai intense; imi este frica ca T. nu m-a curatat bine si imi mai este teama ca nu va avea efect tratamentul, de aceea nu vreau sa pierd timpul mai ales ca nu stiu cat de mult imi va intarzia CM dupa diferelin. Nu vreau ca boala asta sa mi se extinda prea repede. Vad ca la Giulesti au fost ceva reusite in privinta FIV-ului, am o prietena care din ianuarie va face FIV tot acolo la Marinescu si cred ca si eu voi opta tot pentru spitalul asta.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Buna fetelor,
Am o intrebare la voi, poate ati auzit sau ati fost in situatia mea. Pe langa endometrioza, doctorul a mai gasit un fibrom de 2/2 cm dar nu mi l-a scos. Nu stiu de ce pentru ca am apucat sa vorbesc pe indelete cu el. Am auzit de cazuri cand au fost scoase aceste fibroame.
Voi stiti ceva?

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li69 spune:

ioanatugs,eu atit stiu ca septilin e pt. sistemul imunitar,darcum endometrioza pare strins legata de sist.im. ...eu as incerca,dar dupa vreo 3 luni ,ca acum iau mastodynon...si nu vreau sa le amestec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Sabineta minuni s-au mai vazut, iar daca tu ai avut ovulatie, orice e posibil, asa ca eu raman la parera mea ca "e cu ochisori". Deci prin ce zi mai esti???
Danutza_c i-mi pare rau cand ca ai atatea probleme si tu. Dar eu nu inteleg de ce sa nu-ti faca stimulare, nici un medic?? Daca mai ai ovare, chiar si micsorate cum spui tu, eu stiu ca sunt sanse sa mai ai un bebe. Eu in locul tau mi-as schimba medicul, si as gasi unul mai increzator, care sa-mi dea sperante si sa gaseasca alte solutii. Pentru ca nu mai suntem in secolul trecut, unde infertilitatea era vazuta ca o boala ce nu poate fi vindecata. Acum exista atatea tratamente si metode noi incat nu pot sa cred ca nu mai sunt solutii deloc. Despre procedura GIFT ai auzit??? Daca ai cel putin o trompita buna, aceasta procedura ar fi o sansa pentru multe cupluri ce nu pot avea un copil. De curand am auzit de ea si inca ma documentez, nu stiu inca persoane care sa fi facut, dar am auzit ca sansele de obtinere a unei sarcini e mult mai mare, de peste 50%. Tu ai auzit de ea??? Nu te mai gandi la varsta ta, pentru ca-ti provoci singura o trauma in plus, gandeste-te doar ca vrei un bebe si considera-te tanara. Pentru ca atata timp cat esti inca ala varsta procreerii, ai menstruatie, sanse mai sunt. Da, e adevarat ca sansele sunt mai mici decat la 20 ani, sau chiar la 30 ani, dar sa stii ca sunt multe reusite si la peste 40 ani, asa ca trebuie sa crezi si in sansa ta. Numai cu optimism ne vom atinge telul, crede-ma!!!
Li69 din cate am auzit eu se pot combina cele doua, in general e bine sa combini doua sau mai multe medicamente naturiste, se completeaza cumva si dau mai bune rezultate. Mult succes i-ti doresc!!
Ariana1 nu mai fi asa de speriata de ceea ce simti acum, e normal, pentru ca organismul tau inca nu s-a refacut complet. La o spatamana de la operatie, chiar si doua, e normal sa te mai doara din cand in cand cate ceva pe acolo. Cat despre endometrioza, nu se reface ea asa de repede, in cateva zile, nici chiar cateva luni. Eu de ex. am 5 luni de la operatie si vreau sa cred ca endometrioza nu s-a refacut si nici nu se va mai reface asa de usor. Asa sper!!! Cat despre fibrom, eu chiar nu stiu ce sa-ti spun.





Mergi la inceput