PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Buna Veronica,

M-ar interesa pentru moment Tortul de visine si iaurt dar nu sunt sigura ca gasesc foi de gelatina, nu pot sa folosesc si gelatina cristale?

Cantitatile pentru Rafinata sunt pentru ce forma? De ex. as vrea sa folosesc o forma de 26 cm in diametru?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Deseara voi avea timp si va voi oferi inca cateva surprize culinare. O zi buna tuturor. Ppupici tuturor doamnelor si bebe-ilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Myha, prajitura Rafinata am facut-o intr-o tava dreptunghiulara de dimensiunea 30/22 cm.

Cu gelatina nu stiu ce sa zic, eu am folosit foite si nu granule.
eu zic sa faci "Fortareata visinilor".
Nu te mai incurci cu gelatina. iti trebuie numai pentru ornare.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura de mere cu glazura-reteta luata din revista practic


Ai nevoie de:
-1/2 kg mere
- 200 g faina
-200 g zahar
- 150 ml ulei
- 1 lingura amoniac
- coaja de la 1 lamaie
- alte esente

cum procedezi:

cureti merele, le dai prin razatoare si apoi le amesteci cu zaharul, uleiul si faina. adaugi amoniacul, coaja de la lamaie si enetele, amesteci foarte binr si pui totul intr-o tava pe care o dai la cuptor.Cat timp se coace se face faci glazura din 100 g margarina, 12 linguri zahara, 1 lingura apa, 3 linguri cacao.
Cum procedezi: pui toate ingredientelel intr-un bol pe foc si le lasi pana se topeste zaharul. Scoti tava cu prajitura si torni glazura peste ea. O lasi sa se intareasca si apoi o tai cu un cutit inmuiat in apa calda.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Placinta cu branza - luata din revista practic

-1 pachet foi placinta
-700-800 gr. branza de vaci proaspata
-6 oua
-300 gr. zahar
-stafide (cat te lasa sufletul), zahar vanilat, coaja de lamaie si portocala rasa
-ulei sau grasime pentru uns foile
Se unge tava. (eu am tava mare si pun doua foi la inceput ca sa ramana margini pentru a acoperi, oricum va trebuie o tava inalta cam de 10 cm)
Branza se face in felul urmator: se amesteca branza cu stafidele si cu galbenusurile, se pun toate mirodeniile. Albusurile se bat spuma ca pentru bezea si se incorporeaza in branza.
Deci pun 2 foi de placinta in tava , apoi un rand de branza, dar branza nu se tinde se pune cu lingura gramajoara langa gramajoara. Se pune asa incontinuare pana se termina compozitia, iar deasupra se termina cu foaie de placinta. Se taie in patrate placinta. Si se pune la cuptor pana se coace.
Siropul:
300 grame zahar cu 250 gr. apa se pun pe foc. Cand clocoteste este gata.

PRAJITURA CU STRUGURI

Cantitati pentru o tava mai mica decat cea de la aragaz.
Aluat:
-120 g margarina sau unt
-250 g zahar
-2 oua
-1/2 lamaie
-150 g smantana
-1 lingurita rasa de bicarbonat de sodiu
-300 g faina
-boabe de struguri

Se freaca margarina f.bine cu zaharul,se adauga ouale (pe rand),apoi smantana,coaja si zeama de lamaie,apoi faina amestecata cu bicarbonatul.
Se pune aluatul in tava unsa si tapetata cu faina,deasupra se pun boabe de struguri.
Se coace aprox.35-40 min(proba cu scobitoarea).Rece,se pudreaza cu zahar farin.
Eu am dublat cantitatile si am facut-o in tava mare de la aragaz.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TGIF spune:

Hildergard, am si eu o intrebare despre retzeta Televizor. Foaia maro cum o intizi pe tava? Nu am facut niciodata felul asta de foi si nu ma prea pricep. Deabea astept s-oncerc pentru fam. Vreau s-ai las pe toti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tgif, sincer am pus cu lingura crema pe tava si am intins-o tot cu lingura ajutata de degete.

bafta!

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

buna seara,

nicole am facut salamul "minune".
Deci parerea mea e ca untul nu mai e nevoie pentru ca se leaga de la cartof. se poate pune si unt normal.
prima compozitie se intinde pe folie cu mana apasandu-se cu degetele spre exterior. mainile se umezesc sa nu se lipeasca de degete.
a doua compozitie se intinde tot pe folie trasparenta si dupa aceea le suprapunem,adica pleosc una peste alta compozitiile trebuie sa fie de aceeasi dimensiune, aprox. egale. apoi normal rulam
io n-am avut celofan.
maine pun poza daca a iesit ca lumea poza.






de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ieri n-am putu pune poza ca n-a mers forumul.
pun azi

SALAM DE CASTANE FARA CASTANE (RETETA DE LA NICOLE 6792)AICI

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

UITE UN CHEC SUPER BUN DE SARBATORI.
EU L-AM FACUT PANA ACUM DE 4 ORI.
IL FAC SI LA CRACIUN SI PUN ATUNCI POZE


CHEC FANTEZIE (luat din revista Practic)

Ingrediente:

100 g coaja de citrice glasata si tocata
1 lingurita ghimbir macinat
30 g caise uscate si tocate
150 g stafide
1 sticluta esenta rom
4 oua
250 g margarina Rama vanilie
230 g zahar
1 varf cutit nuscoara
1 praf sare
coaja rasa de la o lamaie
250 g faina
2 linguri praf de copt
2 linguri zahar pudra
1 praf de copt


Preparare:
-coaja de citrice glasata, caisele si stafidele se lasa sa se marineze in rom, intr-un vas acoperit timp de 60 minute
-se incinge cuptorul.
-Se prepara ouale. Se bate margarina cu zahar, galbenusuri, mirodenii, sare si coaja de la lamaie. Se inglobeaza faina amestecata cu praf de copt urmata de fructele marinate cu tot cu rom. In final se inglobeaza albusul batut spuma.
-Aluatul se coace intr-o forma de chec in care s-a hartie cerata cca 50 minute.
-Se lasa sa se raceasca complet pe un gratar de bucatarie. Se pudreaza cu zahar si se orneaza cu fructe confiate.


super bun garantat!
poza aici



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput