FIV 2

FIV 2 | Autor: Pia

Link direct la acest mesaj

Fetelor am deschis un nou subiect, pt.ca celalalt incarca f.greu, sper ca nu va suparati
Va pupic si va astept.

Gabitooooooo petrecere frumoasa, odihna placuta si aveti grija de voi.
Te asteptam Marti

Pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Buna miscare, Pia! Oricum, asa cum ziceam, incepem un nou capitol, cu forte noi...
Vorbim maine.
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Exact Karula, incepe un alt capitol in viata noastra.
Tu cat de curand vei intra in "saptamanile de foc" si tine mine ca nu accept decat un rezultat POZITIV.
Sunt aici si o astept pe Ilinuca, draga de ea sa ne povesteasca ce si cum.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Tocmai inainte sa citesc mesajul tau ii spuneam sotului meu ca am asa un presentiment ca o sa fac ET inainte de 4 iunie. Ti-am zis ca data nu e batuta-n cuie, depinde de greci. Am o stare de usor disconfort fizic, ceea ce-mi da si o "jena" psihica, dar sper sa fie doar o pasa trecatoare. Acum incep si grijile cu decongelarea... sa fie embrionii rezistenti...
Sper ca Ileana totusi sa reuseasca sa intre pe net de acasa, ca are de citit o gramada pe vechiul subiect.
Tu iti mai iei concediu?
Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Disconfortul este normal Karula, de daca am putea face abstractie, sa nu ne mai gandim ar fi f.bine, dar din pacate nu se poate. Lasa ca ai sa vezi ca totul va fi f.bine, embrionii vor rezista toti cu siguranta, trebuie sa te gandesti ca slava domnului ai de unde face 2-3 incercari, desi eu sper si-ti doresc din tot sufletul ca prima incercare sa fie reusita.
Sper ca Ileana sa poata intra azi, daca nu saptamana viitoare citeste ea.
Eu Luni n-o sa fiu la servici ca merg cu tati la dr.
In concendiu o sa intru in luna august, sper sa ajung o saptamana la mare si la munte. Am nevoie de o iesire cat mai lunga, sa uit de tot si toate.
O sa fiu alaturi de tine pana atunci, traind alaturi de tine fiecare moment important din viata ta. Trebuie sa-mi dai speranta (cu o reusita) de a merge mai departe in hotararea pe care am luat-o.
Te pupic dulce si fi increzatoare si optimista. Sunt sigura ca peste o luna sarbatorim aici marele eveniment din viata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Salut gagici,(cu toate ca ...ati ras de salut)

Nu stiam cu ce o sa incep dupa atata timp si patanii...dar am inceput sa citesc ce ati scris voi in lipsa si deja am obosit...
Multe multumiri ca v-a fost gandul si sufletul atat de mult alaturi de mine. Va sunt recunoscatoare...cine stie poate gandurile voastre m-au tinut in viata, pt. ca trebuie sa recunosc eu nu am mai avut nici acelasi elan nici aceeasi dorinta ca anul trecut....
Oricum vad ca pe subiectul nostru a revenit putin speranta si optimismul...Ma bucur Pia ca te prezinti ata de bine...Este adevarat SPERANTA moare ultima...si cam asta avem noi Speranta si Dorinta.
Oricum, acum in afara de faptul ca ieri mi-a fost mai rau si am si resangerat pe toate caile si orificiile ( sunt ca motanul Tom cand bea apa) trebuie sa recunosc ca am o recuperare rapida si buna.
IMI ESTE FRICA, imi este f. frica sa nu se refaca ceva din infectie, sau sa nu fac una noua.
De ieri am niste dureri interioare si am si sangerat si sunt efectiv crispata...Nu stiu ce sa fac...nu stiu cum sa o iau...intr-un fel poate se topesc din firele cu care s-a cusut uterul....altfel...Daca este vre-o problema?
A..dar am batut destul campii cu ce simt acum...oricum, senzatia de frica pe care o am este permanenta zi si noapte simt frica ca pe un nod in gat...
Dar sa trec eu la ce am avut...O sa va scriu pe scurt ce am avut pana la urma( ca s-a dovedit a fi complicatia complicatiilor ) si pe urma o sa tot spicuiesc din intamplari....ca sincera sa fiu nu prea stiu cum sa le expun pe toate in aceeasi poveste...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Bine ai venit Ileana, fruntea sus ca totul va fi bine.
N-am ras Ilenuta de salut, doar ca ne-a placut mult si ti-am simtit lipsa aici.
Spune-ne ce ai avut si care este diagnosticul acum, ce sanse ai pt.a face bebe pe cale naturala fara a ajunge la FIV....eu cred ca 100%.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

DIAGNOSTIC SI OPERATIA ( Doar dpdv Prof. ANCAR-eu pacient)

Diagnosticul parea clar. Luni cand am fost la internare, i-am rearatat omului dosarul, m-a consultat si m-a internat cu diagnosticul stabilit: uter pseudo bicorn ( adica pe dinafara normal , dar in interior cu un sept care da senzatia de 2 cavitati)si Neosactosalpinx (inflamatie a trompei uterine , in cazul meu cu retinere de lichide si nflamarea trompelor, undeva aproape de 2 cm pe diametru).
Ma interneza, marti discut cu doctorul. Mergem la el in birou eu si sotul meu. Ne rezolvam problema morala si ii comunica sotului meu ca pe la 11 poate sa vina sa-i spuna ce "mi-a operat si ce a rezultat".
SANSE EXPUSE DE Prof. ANCAR ( conform diagnostic si HSG): se reface uterul fara nici o problema, chiar daca pe urma ramane putin mai mic si se incearca o reinterventie pe trompe, cu sanse minime, deoarece este cea de a 2-a operatie intr-un an si nu stie daca se poate reface nucoasa trompelor si ...nu a vrut sa-mi dea nici macar 1 % sansa de reusita. Dar imi spune ca a mai avut 4-5 cazuri dea lungul vietii pe care le-a rezolvat....
Miercuri cobor la 2 la renimare...stau pe un pat vre-o 2 ore imi pun alea o perfuzie...ajung in sala de operatie..anestezista cunoscuta cu care discutasem cu o zi inainte si plusasem, o asintenta la care-i pasez un plic ...injectii sonde rahat....si salut ca s-a rupt filmul....
OMUL a fost stapan si si-a etalat maiestria.
M-au retrezit cu binecunoscutele palme....m-au readus in reanimare....m-au trantit intr-un pat cu o groapa in el....
Nu stiu cat a trecut...eram moarto-ametita dar l-am auzit pe Ancar dand ordine la asintente pe langa mine....

Inserez in poveste episodul Prof. Ancar-al meu sot
Se face 11, se face 11,30...sotul meu tocise holul...( oricum dimineata inainte de operatie avea o fata disperata)...
La 11,45 il vede pe OM...pe el....Prof. Ancar era inca in soc ...prima lui intrebare: " Doamnei nu-i venea uneori sa se urce pe pereti?"
Si incepe sa descrie:
Pe toata operatia veche in interiorul meu,ciorchine pe aparatul genital, (in exteriorul acestui), partea dinspre spate ( a trompelor si uterului)...aveam plin de puroi...
Verdict: A refacut uterul...era ce mai usoara treaba, a curatat la greu tot ce a vazut pe acolo infectat si a incercat refacerea trompelor.
Cu uterul nu considera sa fie vre-o problema. Cu trompa stanga este f. sceptic din cauza ca era imbracata in puroi ( nu mi-a zis ca nu am nici o sansa,dar nu mi-a zis nici ca este terminata!!!), iar cea dreapta are mai multe sanse.
Nu stiu ce sa inmultesc cu mai multe sanse, dar oricum nu trebuie sa inmultesc un ZERO.
ERA DESTUL DE SPERIAT DE INFECTIA CARE A FOST . A insistat ca a curatat f. bine, dar nu stie ce si cum...A trimis oricum la laborator la studiu acea cultura de puroi.
Rezultatul definitiv si irevocabil nu o sa-l putem alfa decat dupa 8-9 luni, cand hotaraste el, la HSG.
ORICUM, UN AN NU AM NICI MACAR VOIE SA MA GANDESC SA RAMAN INSARCINATA, prin nici o metoda. Daca HSG este bun..dupa un an, incercam 2-3 luni si pe urma ma pot gandi la FIV.
Asta a fost miercuri cu al meu sot si Prof. Ancar....
In acest timp, eu Moarto-lesinata intr-un pat de reanimare...

Joi-revin la povestea Prof. Ancar- eu pacient
Il asteptam ca pe Dumnezeu...apare destul de tarziu...da ordine la alea...inca o perfuzie...ser cu vitamine...sa-mi faca Hemoleucograma....si fata de mine isi exprima iar nedumerirea..."nu ma durea?" Ba da...dar daca nu iesea nicaieri chestia asta...nu prea aveam putere sa-i povestesc cum trecusem 2 luni prin chinurile chinului , slabisem 9 Kg,albisem jumatate de par din cap si mi-au crescut dioptriile cu 3 numere....Pt. el pare o chestie incredibila ceea ce a gasit in mine....Imi spune inca o data ce infectie a fost...ca ordin de marime isi arata pumnul ..imi schimba el personal pansamentul plin de sange .....citesc pe fata lui revolta si furia...( cred ca fata de idiotul care ma operase inaine)...nu pare a intelege cum de a fost unul atat de dobitoc.....
Imi spune si mie ceea ce i-a comunicat sotului meu, din gura lui faza cu trompele suna cu sanse mai mici....imi spune de cea stanga ca sansele sunt f. mici....dar nu-mi zice ca-i ratat totul...Profesorul este un nedatator de false sperante....ce-mi trebuie ...nu l-am avut pe ala anul trecut care-mi zicea ca totul este rezolvat eu eram fericita si uite in ce cacat eram....
Profesorul imi spune ca din cauza infectie m-a tinut mai mult in operatie ,m-a anesteziat mai mult ( de aia borasc atat...gandesc eu)....am piedut f. mult sange si de iaa sunt slabita....ca lui i-a luat f. mult timp sa ma curete f. bine....Cat de mult insista asupra infectiei (gandesc eu...oare?).
Si vine intr-un fel confirmarea gandurilor mele...nu-mi spune pe litere, dar imi da de inteles ca puteam sa mor in orice clipa!!!
Ma paraseste...si s-a spulberat si atentia asintentelor fata de mine pe ziua respectiva....
Vineri
Inainte de a intra in operatii vizita lui...
Imi repeta de infectie...urla la ale sa-mi mai dea Fortral o zi...mai cere o perfuzie si dupa sa ma mute alea jos la coplata...
El intra in operatii...eu mai sufar ceva acolo si ma muta...
Adorm....se dechide usa....Profesorul cu asistentele...era ca Billy din Aly McBill.....alea nu aveau pansament de care vroia el...o trimite pe Carmen asistenta lui sa aduca de care vrea el....imi pune pansamentul....parca ma capseaza...acelasi pansament il am si astazi...ieri a dat putin sangele prin el, dar nu-mi vine sa las pe nimeni sa umble....
Sambata
Apare singur la o ora ciudata ...10-11...in camasa de blugi...ce smecher este...ma intreaba e sanatate....Imi iese porumbelul: "Domnu' Profesor, mi-a frica sa va zic cat e bine ma simt...." Rade si pleaca...intr-adevar OMUL poate sa fie multumit de el....indiferent de ce o sa fie si ce iese la HSG de peste 8-9 luni...eu sunt mai mult decat Multumita si Recunoscatoare fata de el....
El are ceea ce-i lipseste Sistemului Sanitar Romanesc pe langa cunostinte profesionale si talent....are OMENIE.
Luni si marti rutina...le-a dat asistentelor ordine, doctorului din coplata ce reteta sa-mi faca si am plecat....
Luni pe 19 trebuie sa merg sa-mi scota firele...El personal...pt. majoritatea a fost o surpriza....eu tin ca la ochii din cap la pansamentul pus de el si ii tot lipesc colturile....astept cu nerabdare ziua de luni...

Am descris operatia numai dpdv Prof. Ancar-pacient...pt. ca nimic din rahatul sistemului, comportamentul altora si gandurile mele sa nu umbreasca "opera" si comportamentul OMULUI....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Gagici,

Sunt lesinata, ca m-am urnit pana la al meu sot la servici...daca pot si maine...daca nu marti, ca luni cred ca o sa fiu nenorocita dupa drum.
Este groaznic...gropile si hopurile ma termina de durere...
Multam inca o data pt. sustinere ....
Curaj gagici...sincer am vazut ca se poate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Bine ai revenit. acum trebuie sa plec de la servici si nu am apucat decat sa vad ca ai venit. Citesc luni ce ti s-a intamplat.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Offfff Ileana draga mea prin ce ai putut trece, bine ca ai ajuns la dr.Ancar la timp, nici nu vreau sa ma gandesc la ce se putea intampla cu o asa infectie acolo. Chiar daca anul acesta nu-i nici o sansa de bebe, stai linistita si fi increzatoare ca tot raul este spre bine. Tot ce conteaza acum este ca tu sa te refaci cat mai repede si cu ajutorul lui D-zeu si dr.Ancar (sa-i dea dumnezeu santate) o sa ai si un bebic anul viitor.
Ileana multa sanatate si refacere grabnica.
Te asteptam marti daca poti, daca nu nu-i bai ne povestesti alta data.
te pupic dulce si ai grija de tine

Mergi la inceput