nasterea lui Anais

nasterea lui Anais | Autor: andreea-ana

Link direct la acest mesaj

Cred ca m-am asezat de "n" ori la computer sa va povestesc despre anais si tot de atitea ori a intervenit ceva care sa ma intrerupa.Deci, totul a inceput in joia mare inante de Pasti...A fost o zi destul de agitata, dupa ce am facut niste cumparaturi am venit acasa( impreuna cu o prietena) sa facem oua rosii. Am cam stat mult in picioare ziua aceea si seara m-am simtit destul de obosita, insa tot nu puteam dormi, asa ca am mai stat un pica la computer pana cand am simtit niste dureri de burta , usoare ce-i adevarat, dar incepusem sa ma nelinistesc. Mi-am spus in sinea mea ca nu-i nimic si probabil ca ar fi timpul sa ma culc. Pe la 3 dimineata ma trezesc ca eram cam uda..., ma duc la baie, incpusem eu sa realizez ce se intimpla insa nu prea imi venea sa cred, mi se parea prea repede ca sa vina deja Anais, asa ca m-am dus inapoi in pat dupa ce m-am schimbat, gandindu-ma ca poate este doar o inchipuire....normal ca nu a fost asa, cred ca ma speriasem prea tare si refuzam sa cred ce avea sa urmeze. Nu am mai putut dormi am inceput sa umblu prin casa sa urc scari sa ies pe hol...contractiile erau foarte usoare si neregulate...asa ca pe la ora 7 dimineata am dat telefon la doctorita mea si la spital. Doctoritei i-am lasat mesaj iar la spital mi s-a spus sa iau legatura mai intii cu doctorita si totul este in functie de ce va hotari ea. Asa ca am stat si am asteptat sa ma sune docotita inapoi, pina pe la ora 10 am, intre timp s-a trezit si sotul meu, care presupun ca a fost la fel de surprins ca si mine cand a aflat ca in cateva ore va fi tatic...Ma suna doctorita in final, imi spune ca nu-i musai sa vin la spital daca nu am contractii din 5 in 5 minute si care sa dureze un minut...asta stiam si eu insa eram ingrijorata din cauza apei care mi se rupsese de ceva timp si aveam si eu un fix sa nu treaca 24 de ore si eu sa nu nasc,asa ca am dus munca de lamurire si am plecat la spital sa ma controleze. Cred ca de panica imediat ce am ajuns la spital si m-au pus la monitor am inceput sa am contractii din 6 in 6 minute...iar dupa ce m-a vazut doctorita mi-a spus ca nu mai plec nicaieri sa stau in spital si sa incep sa ma plimb pentru ca nu eram dilatata decat un centimetru. Asa ca sotul meu a plecat acsa sa-mi aduca ce mai im trebuia si eu am inceput sa masor coridoarele in lung si in lat..da, deci asta se intimpla pe la ora 11 am. Contractiile erau suportabile, insa pe la ora 3 pm cand eu inca masuram holurile in lung si in lat devenisera "cam dureroase" si mai dese cam din 3 in 3 minute.Dupa ce a venit asistenta si m-a controlat sa vada daca m-am mai dilatat...eram numai 1.5cm. Stiam ca nu imi vor face epidurala decat daca sant 2-3 cm dilatata...asa ca pina m-am dilatat eu un pic m-au zapacit cu demerol (un analgezic) care a fost apa de ploaie. Pe la ora 18pm cand au vazut ei ca ma mai dilatasem un pic eram cam 2.5 cm mi-au dat in sfarsit epidurala si imediat dupa aceea perfuzie cu pitocina (oxitocina sintetica) ca sa ma dilat mai repede. A fost ceva mai bine nu mai simteam durerea chiar asa de rau... insa am facut febra si aveam niste frisoane de zgaltaiam patul, si atunci mi-au dat si o doza de ampicilina.In sfarsit ca sa nu ma mai lungesc prea mult...pe la ora 12 noaptea eram dilatata 10 cm si dupa ce am impins cam doua ore ( sotul meu a stat tot timpul cu mine acolo, ceea ce m-a ajutat foarte mult, si as putea spune ca am nascut cu el si cu asistenta), a venit doctorul (caci doctorita mea plecase) si m-a intrebat daca vreau un pic de ajutor.Eram in stare sa accept orice numai sa nasc o data ca nu mai puteam si uite asa pina la urma, Anais a iesit la ora 3.05 am la 24 de ore dupa ce m-i s-a rupt apa, ajutata de vacuum, nu foarte placut, dar eram fericita ca s-a terminat odata si puteam sa o vad. Era o mogaldeata mica cu o gramada de par si capul un pic tuguiat din cauza vacuumului, dar era asa de dragalasa.A trebuit sa stea la reanimare imediat dupa ce s-a nascut pentru ca avea febra. A doua zi mi-au adus-o in camera zicand ca totul este bine dar trebuie facute niste analize sa vada din ce cauza a facut febra, si uite asa la analize i-au descoperit o infectie si a stat 48 de ore in perfuzii cu antibiotice, am fost tare necajita pentru ca stiam ca asta s-a intimplat din cauza ca eu am stat prea mult cu apa rupta dar ce puteam face....Dupa 48 de ore i-au facut din nou analize totul a fost bine insa au mai tinut-o in spital 2 zile sa vada cum se alimenteaza pentru ca ea foarte mult primise in perfuzii asa ca in final am ajuns acsa miercuri pe 30 aprilie seara la ora 11. Tare mult ne-am bucurat sa fim la noi acasa, in patul nostru, prima seara a dormit cu noi in pat. Este o scumpa creste pe zi ce trece, si imi este tare draga. S-a nascut cu 3530kg si 53 cm. Sper ca nu v-am plictisit, m-am intins cam mult ce-i drept. Va pup andreea si bb Anais

Andreea si bb Anais

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna..e o poveste frumoasa de tot si bebelusa ta are un nume atat de frumos...sa fiti fericiti si sa fie o copiluta frumoasa,desteapta si sanatoasa si cuminte si sa ne spui mai multe despre ea..inteleg ca s.a nascut in Vinerea Mare..se zice ca acesti copii sunt norocosi ,la fei ca cei nascuti dumininca..asa e baietelul meu.Sa fie adevarat si sa ne bucuram de ei mereu,sunt minuni de la Dumnezeu.Acum pisoiul meu are 5 luni si sunt total in cap dupa el:):):),nu e ziua suficient de lunga sa am timp sa.l pup pe saturate:)
Pupici pentru fetita si multa,multa sanatate si sa auzim de bine.
ancuta si bb Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Sa va traiasca lungana, mai Andreea, mai ! :) Si sa-i pui in vedere ca si-a facut planul la infectii pe cincinalul asta, asa ca sa faca bine sa n-o mai sperie pe mami cu de-astea..
Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Sa iti traiasca fetita si voi sa fiti fericiti. Si sa va lase sa dormiti noaptea macar din cand in cand, ca tare e greu.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga andreea-ana - ne-a placut mult povestea ta - am vrea sa o publicam pe prima pagina la Destine. Te rugam sa ne trimiti la info@desprecopii o poza cu intreaga familie.

iti multumim,
cu prietenie,
desprecopii.com

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Sa va traiasca, Andreea! Anais, sa ai parte numai de fericire si sanatate!
si ,
Claudia si Alex(4 ani si 4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Sa va traiasca, sa creasca mare, deshteapta shi frumoasa, shi sa va aduca numai bucurii.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Andreea, sa-ti traiasca fetita, sa creasca mare si sa-ti aduca multe bucurii!!!
Anais... ce nume frumos!

Angi si gemenii
"Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

hmmmm...Anais Anais, le-ai dat un pic de bataie lu' mami si tati, dar bine ai venit, tu sa fii sanatoasa si sa-i bucuri pe parinti. Tu cum te mai simti Andreea? Ti-ai intrat bine in rolul de mamica? Poate cand ti-o mai creste un pic Anais, ne si vedem daca ai timp si chef. Va pup,

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Va multumesc mult pentru urari, santeti niste dragute. sper ca de acum incolo sa fie totul bine si Anais sa creasac mare si sanatoasa.Va pup

Andreea si bb Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:



Q (Gabriela si BB Dinu)

Mergi la inceput