Povestea nasterii mele

Povestea nasterii mele | Autor: micaalsa

Link direct la acest mesaj

De mult vroiam sa postez si eu povestea venirii pe lume a puiului meu drag si o fac acum, dupa 4 luni si 2 saptamani ... nu-mi vine sa cred ca a trecut deja atata timp.

DPN-ul meu era pe 10 aprilie, ulterior dr. mi l-a schimbat pe 2 aprilie dar se pare ca Iulia n-a avut rabdare si minunea s-a intamplat pe 23 martie. Pe 22 martie la 7 dimineata mi s-a rupt apa si am dat fuguta in Cluj la clinica. Dupa control dr. mi-a zis ca mi-s fisurate membranele, moasa o tinea sus si tare ca nu-i adevarat, ca nu-i fisura de membrane, ca pot sa ma intorc acasa ca n-o sa nasc. Bine ca dr. a avut mai mult cap si mi-a zis nici sa nu ma gandesc sa parasesc clinica. Dureri nu aveam mai deloc asa ca m-am rugat de dr. sa ma lase sa merg prin oras ... efectiv nu aveam stare sa stau acolo si sa astept. Mi-au dat ei ceva pastiluta sa-mi provoace travaliul si dupa aceea am plecat la cumparaturi prin Cluj.Dupa vreo 3 ore de plimbaturi m-am intors la clinica sa vedem cum sta treaba ... ajunsa acolo, dilatatie 0, nu va spun ce panica m-a apucat pt. ca dr. mi-a zis ca-n 24 de ore bebele trebuie sa iasa, ca nu pot sta mai mult cu membranele fisurate, ca altfel e caz de cezariana ... asa ceva nu-mi doream. Buuun ... mai imi da inca o pastiluta si ne-am hotarat sa stam sa asteptam in clinica. Vreau sa zic ca s-a facut ora 8 seara si eu nimic ... Dr. si moasa stateau langa mine si nu le venea sa creada ca dupa 2 pastile eu nu dadeam nici un semn de inceput de travaliu. Asa ca, de nervi si plictiseala m-am luat iarasi la colindat Clujul, asta cu greu pentru ca nu au vrut sa ma lase sa ies, sa nu patesc ceva ... dar ai cu cine sa te pui
Mi-au mai dat o pastiluta (era a treia) si la drum
Dupa vreo ora de stat prin oras parca incepusera ceva dureri asa ca am hotarat, mai mult fortata de sotul meu, sa ma intorc la clinica. Asa ca de pe la ora 9.30 am inceput si eu sa simt ce-i ala travaliu, bineinteles ca durerile erau foarte suportabile, chiar ca la ciclu ... eram tot un zambet
Pe la 11.30 mi-au facut inca un control, ma gandeam eu ca sigur am macar 4 sau 5 dilatatie si ma gandeam ca daca asa-s durerile nasterii eu fac 10 copii. Cand am auzit moasa ca-mi zice ca-s dilatata 1 am crezut ca ma omor, nu-mi venea sa cred ca evolueaza asa incet mai ales ca durerile incepusera sa-mi fie destul de mari. Cand ma gandeam cat mai am de suportat, dr. mi-a zis ca probabil pe dimineata o sa nasc ... imi venea sa o iau razna. Si de-aici a inceput show-ul, dureri groaznice, contractiile-mi veneau una dupa alta, era cand aveam 15 secunde pauza intre ele ... in orice caz, daca aveau geam la sala de travaliu sigur ma aruncam
Nu-mi dadusera inca nici un calmant, dr. zicea ca macar 3 sau 4 trebuie sa am dilatatie ca sa-mi poata da ceva, altfel riscam sa-mi opreasca travaliul, eu ma gandeam ca daca durerile-s asa mari la dilatatie 1 sigur la 3 sau 4 o sa fiu moarta. Asa ca, dupa o juma de ora de la ultima urcatura pe masa de consultatii cu dilatatie 1, ma mai caruta inca odata sus si stupoare, dilatatie maxima . Erau toti socati pe-acolo, nu-si puteau explica cum ma dilatasem complet in doar jumatate de ora. In 10 minute a sosit toata echipa si in 15 min Iulia mea urla din toate puterile. A urmat broderia, destul de sofisticata pentru ca bebita mea, cand s-a hotarat sa iasa nu a mai tinut cont de nimic, si-a facut loc cu forta si cu puterea. Eu care ma plangeam la dr. ca-mi trebuie anestezie epidurala, ca nu suport durerea, am nascut fara un algocalmin macar. Eram , nu-mi venea sa cred ca totul s-a sfarsit cu bine, ca Iulia-i sanatoasa ... e un sentiment unic si pentru care merita totul. Eu nu stiu ce sa zic, cred totusi ca fiecare travaliu e altfel, ca nu te poti lua nici macar dupa teorie si ca mama natura stie ea ce face. Eu pot zice ca am avut un travaliu de 3 ore, din care ultima jumatate de ora a fost cu dureri groaznice dar suportabile. Dupa ce am nascut i-am si zis doctorului ca ne vedem la anul sau cel tarziu peste 2 ani ... asta daca nu nasc pe drum intre Alba si Cluj .
Asa ca joi la ora 12.50 am nascut si duminica ne-au lasat acasa, normal trebuia sa venim sambata dar Iulia facuse un pic de icter si a trebuit tinuta la fototerapie 24 ore. Acum suntem bine, incercam sa ne invatam cu toanele fiecareia, papam bine si dormim si mai bine.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Anamaria sa-ti traiasca micuta Iulia si bravo pentru curajul tau de a te plimba prin oras in timp ce te pregateai sa nasti. Dar ce te faceai daca bebelina nu mai avea rabdae si nasteai pe la Teatrul National ?

Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si Maria(21.09.2005)

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze
bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

******************************************

Nulla dies sine linea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Ohooo ... sa nasc pe la Teatrul National n-ar fi fost mare lucru, ce zici de Cetatuie? Nu stiu daca cunosti Clujul, dar asta e o cruce undeva pe un deal, se vede aproape tot Clujul de acolo, si pana ajungi sus trebuie sa urci multe, multe trepte . Eu si pe-acolo m-am plimbat. Eu zic ca un pic o iei razna in momentele alea, ca nu mai judeci chiar bine .
Mai in gluma, mai in serios, moasa i-a spus sotului meu sa mearga la ea sa-i dea niste lectii de mosit ca data viitoare sigur nu mai apuc sa ajung la clinica. Oricum, daca ar fi sa nasc asa usor si la urmatoarele sarcini (sper sa ma lase Rh-ul ) si eu vreau 3 copilasi ca si tine.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Intradevar, ce mult curaj ai avut! Dar daca nasti asa usor, apoi si eu sunt gata sa iau Constanta la picior. Cred insa ca ma voi limita doar sa urc si sa cobor scarile spitalului. Dar pana atunci mai e...
M-am uitat si pe poze. E scumpa foc, bebelina ta, si mi se pare ca are o personalitate... Sa va traiasca!

Mihaela 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

mihacarm, eu iti doresc o nastere usoara si rapida cum a fost a mea si un bebe sanatos. Eu cred ca miscarea conteaza foarte mult intr-o sarcina si eu m-am plimbarit la greu. Era iarna, ma infofoleam in 'nspe mii de cojoace si o luam la talpasita prin oras.
Iulia are intr-adevar personalitate chiar daca are doar 5 luni ... ne pregatim nervii pentru ce urmeaza cand va fi mai marisoara .

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa-ti traiasca fetita si sa iti aduca bucurii!
Daca are personalitate pregateste-te pt ca si eu am doua bombe cu ceas acasa insa viata mea e mai frumoasa ca oricand.


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 9+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Felicitari pt nastere si bebelina frumoasa si sanatoasa.
Tare ma bucur cand vad o mamica multumita de momentul nasterii, e o mare incurajare

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Foarte draguta povestioara Anamaria!
Sa va creasca Iulia mare si cuminte si sa va bucure intotdeauna!

Mariana 13+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Mersi mult Mariana, iti doresc si tie o sarcina si o nastere usoara. Eu te-am admirat tot timpul pentru curajul de a face un bebe asa repede si pentru modul in care reuseai tot timpul sa te imparti intre DC, copii si gospodarie.
impreuna, pai tie trebuie sa-ti multumesc pentru incurajarile si sfaturile din perioada mea cu burtika. Am facut o alegere nemaipomenita apeland la dr. Nanu si mergand la clinica lui si aici si tu ai avut un rol imens.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Anamaria ma bucur ca ti-au prins bine sfaturile mele si ca ai fost multumita. Poate ne intalnim acolo pt urmatorul bebe:)

Fla (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

chiar asa, cine stie ... Eu daca mai ajung la clinica . Tu pe cand planuiesti urmatorul bebe? Daca ar fi Iulia mea mai cumintica eu as fi graviduta acum, tare-mi doresc inca un bebe, dar asa nu cred ca as face fata. Tare zgubilitica e a mea .

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput