Intrebare pt. moderatorul Ale, sau desprecopii

Intrebare pt. moderatorul Ale, sau desprecopii | Autor: denisa73

Link direct la acest mesaj

Eu am facut un subiect la "asteptand un ingeras- "al doilea fivuletz",pe care m-i l-a inchis Ale, pe motivul ca se discuta in paralel la fiv.Vreau sa spun ca acolo la fiv sunt doar fete care incearca pt. primul copil,iar cele care au deja un copil si poate ca mai vor unul,nu mai scriu acolo.Eu asta am vrut sa readuc vechea generatie de mamici fivuleti,care majoritatea au reusit si care mai vor inca un copil,deci nu este acelasi lucru.Eu sunt singura care mai scriu acolo la fiv,avand un copilas si dorindu-mi al 2lea,asa ca am rugamintea de a-mi redeschide subiectul macar cateva zile.Multumesc anticipat!

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

numele moderatorului este Ale, da-i un PM si discutati problema

Freia si " target="_blank">Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Din pacate,pmul ei nu merge spune ca nu exista, iar pe email nu am primit nici un raspuns.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

PM-ul ei merge... eu i-am trimis un PM de curand.
Numele ei este Alé. Atentie la é


Eliana si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va primi mesajul tau cu siguranta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Denisa, am luat aceasta decizie pt ca intrebarea ta nu avea un continut tehnic special, diferit de ceea ce se discuta deja la FIV. Si mai mult decit atit, daca vreo fata se gindeste sa fac primul, al doilea, al cincilea FIV, tot la subiectul FIV scrie, indiferent daca le-a reusit vreunul sau nu.
De asemenea, titlul nu spunea nimic specific, multe fete au facut doua FIV-uri. Daca aveai probleme legate in mod direct de embrionii congelati, puteai sa-l denumesti in consecinta. Dar tu de fapt ai niste probleme firesti pt o femeie care face din nou FIV.

Sa-ti redau:

Autor: denisa73
Subiect: Al doilea fivuletz
Trimis la: 14/07/2006 12:48:16
Mesaj:

Scriu acest subiect pt. mamele care au deja unul sau mai multi copii obtinuti prin FIV(Et.cu embrioni congelati) si care isi mai doresc inca un bb tot prin aceasta metoda.Am facut 3 Fivuri(cu rezultat negativ) si un Et cu embrioni congelati(pe Cristian),iar la congelator mai am 6 embrioni.Imi e asa de dor de acei embrioni si as vrea sa-i pun prin septembrie, octombrie.Am asa de multe emotii ca si prima data.Eu inca il alaptez pe Cristian si trebuie sa-i opresc obligatoriu alaptarea iar in caz de esec voi suferi enorm si din aceasta cauza. Voi va ganditi sa mai aveti inca un bb tot prin aceasta metoda?Mai aveti curajul sa o luati de la capat si sa traiti aceleasi emotii? Eu am aceeasi frica si acelasi stres ca si prima data.Ma gandeam ca daca am unul imi va fi mai usor,dar se pare ca m-am inselat.Astept raspunsurile voastre si sper sa nu fiu singura care imi doresc nespus al doilea fivuletz.

Raspunsuri:
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: gabiu
Raspuns la: 14/07/2006 17:44:42
Mesaj:

Nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme din cauza alaptatului. E oricum trecut de varsta intarcatului. Are 1 an si 3 luni, nu?
Eu vreau FIV pt. primul bb, asa ca nu-ti pot raspunde la intrebari, dar oricum succes.

gabi
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: adelia alin
Raspuns la: 15/07/2006 09:16:38
Mesaj:

Buna dimineata tuturor!
Denisa,eu zic sa-ti faci curaj,mai ales ca stii exact ce inseamna un fiv sau un et.Iar acum avindu-l deja pe Cristian ,cu siguranta te poti detasa mult mai mult de partea "riscanta" a procedurii.Trebuie sa privesti limpede,stii ca sansele nu sint prea mari dar totusi exista,asa ca...privirea sus!Vei reusi cu siguranta!
Am intilnit o fata la Medsana de 37 de ani(am mai scris si la cap fiv despre ea),care are un baietel de 13 ani(sarcina naturala) si acum isi doreste un al doilea copil,dar pe care se pare ca nu-l poate obtine decit prin fiv.Si incearca.Ii era tare teama,pentru ca nu stia nimic despre procedura,dar era optimista.
Tu cu atit mai mult trebuie sa fii,mai ales ca un Et nu presupune atitea"operatiuni".
Si eu am 4 embrioni congelati,probabil ca daca voi reusi acum,peste un an ,doi voi merge sa-i folosesc pentru un al doilea bebelc,iar daca acum nu voi reusi cu siguranta in ei imi va fi salvarea.Eu ma rog ca acesti embrioni sa reziste la decongelare,nepierzind astfel speranta ca voi deveni totusi mamica...in aceasta viata!
Succes mult iti doresc!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: MickeyD
Raspuns la: 16/07/2006 22:09:47
Mesaj:

Dragele mele.
Eu am facut un FIV+ICSI iar acum avem o fetita de aproape 8 luni. O minune de copil. Ne dorim 3 copii iar cum sotul meu are azoospermie unica posibilitate este sa facem inca o asemenea procedura. Vom incerca totusi candva vara viitoare, sa imi trag si eu sufletul :)
Emotii cred ca o sa fie ca si prima data indiferent de cate incercari ai mai avut.
Noi nu am putut congela nimic asa ca vom reface acelasi drum pas cu pas. Optimist insa. Eu si atunci am crezut cu toata fiinta mea ca o sa fie bine. Sansele sunt egale. Asta stim. Asa ca fruntea sus si cu incredere.

MickeyD
--------------------------------------------------------------------------------

Iar la subiectu FIV scrii (unde, btw ai deschis un capitol nou fara sa copiezi listuta cu informatii utile, motiv numa' bun sa ma traga o fata de urechi ca nu avem, noi, moderatorii, grija perpetuarii listei la capitolele nou deschise ):

Este primul capitol pe care il deschid si sper ca toate fetele sa reusesca obtinerea unui bb cat mai curand.Cred ca in septembrie, octombrie ma alatur si eu voua,mai am embrioni congelati(6 la nr) si vreau sa vaf Et,desi poate ziceti ca ce mai caut eu daca am deja un bb,insa sa stiti ca imi doresc la fel de mult ca prima data si traiesc aceleasi emotii.Va pupic pe toate si va doresc numai rezultate pozitive.

In concluzie, am considerat ca vei primi mai multe raspunsuri, atit tehnice cit si de suport emotional, la subiectul cu state vechi in domeniu, unde fetele sunt "rodate" deja si avem deja un capitol dedicat subiectului FIV.



Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Draga Al?, daca tie tie se pare acelasi lucru cu a avea un copil fivulet si a nu avea,cred ca te inseli.Eu nu m-am referit la al 2 fiv,eu am facut 4,ci la al 2 copil.E cu totul altceva.Vroiam sa reunesc mamele care au facut fiv reusit,pe care tu din pacate nu le lasi si spun asta fiindca ele nu mai scriu.Acolo la fiv sunt fete tare dragute,care incearca primul bb si nu pot intelege cum de vor al doilea bb.Eu la titlu am spus al doilea fivuletz(referindu-ma la al 2-lea copil) si nu la al 2 lea ,al 9lea fiv.Vroiam sa vad poate ca unele au facut al 2lea copil tot prin fiv si daca au trait aceleasi emotii.
Eu am spus la fiv, ca fac ET si nu ca vreau ca cele care au facut deja un copil sa intre si sa spuna ca vor pe-al doilea.Deci nu este alelasi lucru.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Atitudinea ta este cu totul deosebita.

Subiectul cu pricina ramine inchis.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

denisa data viitoare o sa il inchid eu. Poate ca faptul ca am un copil obtinut doar prin inseminare ma va ridica putintel in okii tai. Mesajul tau e de-a dreptul jignitor la adresa lui Ale. Faptul ca nu are un copil obtinut prin fiv nu o face mai putin capabila de a intelege sentimente, la fel cum s-a hotarat ca ce e de fiv se discuta la subiectul cu fiv.
Si daca nu ma insel mai exista si un alt subiect cu mamici iar aspirante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Draga Marina,i-am cerut scuze in particular,dar am uitat sa-i cer si aici.S-a rezolvat problema,asa ca nu trebuie sa faci atata caz.Si nu am vrut sa jicnesc pe nimeni nici macar pe ea. Vroiam sa reunesc mamele fivuleti,dar se pare ca daca vroiau o faceau ele pana acum, asa cum bine zice Ale.O sa le scriu Pm,la cele pe care imi mai aduc aminte si se rezolva.
Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput