Prima stea a constelatiei mele- Caroline Iulia

Prima stea a constelatiei mele- Caroline Iulia | Autor: dia_codat

Link direct la acest mesaj

Imi propun de foarte mult timp sa imi scriu experienta primei mele nasteri dar nu am apucat pina acum. Si uite ca au trecut deja 4 ani de atunci. Patru ani de impliniri, realizari si bucurii impreuna cu printesa noastra Caroline si cu surioara ei ce va sa vina doi ani mai tirziu.

Dar sa nu ma lungesc si sa va povestesc experienta nasterii Carolinei.

Duminica, 14 iulie 2002. Ora 4 dimineata. Ma trezesc cu o durere de burta, durere ce o asimilam cu durerea din timpul cicului. Ma intorc de pe o parte pe alta, ma foiesc din ce in ce mai mult si nu mai pot sa dorm .
7h. Plec sa o trezesc pe mama. Eram acasa doar cu parintii mei care sosise de citeva zile la noi ca sa asiste la venirea pe lume a primului lor nepotel (de atunci si pina acum au aparut alti 4) . Sotul plecase simbata dimineata la Toulouse in interes de serviciu doar pentru doua zile. La plecare mi-a spus : Las ca duminica seara sunt inapoi, ca doar nu nasti tu in astea doua zile !
Deci, o trezesc pe mama si ii spun : Hai sa mergem la spital ca ma doare burta De fapt durerea era provocata de contractii dar eu de unde era sa stiu ? Mama, mai stresata decit mine intr-un minut e gata de plecare si ne indreptam spre spital .Sunt rugata sa astept in sala de asteptare. Nici o problema astept, atita timp cit fetita nu se grabeste eu de ce m-as grabi ? Trec vreo 10 minute si sunt chemata « la verificat ». Incep sa ma dezbrac si las o balta de apa in jurul meu. Mi se rupsese apa inainte de a ma urca in pat ! Mi se da verdictul : nasteti azi. Azi dar cind?? Papa apuca sa ne vada ? Iau telefonul si imi sun sotul. Lasa lucrul, ia primul tren spre casa si vin-o ca nasc ! Nu, nu se poate sa nu fi aici, o sa asteptam. O sa fie fetita ascultatoare o sa il astepte pe papa .Ca doar si pina acum a ascultat de mamica cind a rugat-o sa se nasca pe 14 iulie si nu pe 17 cind avea termnul ! Acum de ce nu ar asculta ?

Trec in sala de nasteri. Sunt legata la aparate si stau. Stau si stresez. Inca ma despart 300 de km de sot. Oare o sa ajunga la timp ?
Contractiile sunt din ce in ce mai puternice. E duminica, e ziua lor nationala si e cam pustiu prin spital. In sfirsit pe la 10h apare si anestezista. Imi face peridurala. Dar efectul se lasa asteptat. Privesc aparatul care imi arata puterea contractiilor. 80, 90. String cu miinile de marginea patului si astept sa treaca. Doare, dar e suportabil.
12h. In sfirsit sunt amortita. Nu mai simt nici o durere. Sunt fericita si imi astept sotul, trebuie sa ajunga. Contractiile au ajuns deja la 110,120. Ma gindesc ca la puterea asta ar trebui sa fie dureroase.Ce bine ca nu simt nimic !
Ora 13. Mama inmineaza stafeta sotului. Nu e lasata decit o singura persoana cu mine in sala de nastere. Pleaca sa pazeasca holul in asteptarea bebelui ce va sa vina. Stam , glumim, rindem, povestim. Asteptam miracolul.
Sunt verificata din jumatate in jumatate de ora . Ora 15.30 . Gata, colul a ajuns la 10cm va pregatim de nastere. E chemat doctorul, ma aseaza in pozitie de nastere, si ma invita sa imping. Dar eu nu simt nimic. Oare imping ?Se pare ca da fiindca sunt felicitata dupa prima impingere iar la a doua simt cum iese din mine minunea. Ma golesc, o senzatie de gol ce nu poate fi descrisa. Dar golul s-a reumplut. De data aceasta in bratele mele. O privesc si pling, pling si o privesc. Sunt mama! Dar nu realizez inca.
Sotul pleaca sa dea vestea: A nascut, a nascut, e atit de frumoasa!! El care spunea intr-una ca orice copil nou nascut e uritel, ca stie ca si al lui va fi la fel citeva zile dupa nastere o vedea deja frumoasa.

Patru ani s-u scurs deja de atunci. Din fetita cu parul negru (la o luna, 3 luni, 6 luni)a devenit fetita cu parul blond.Dar a ramas la fel de frumoasa ca si in prima zi


Dia mami de Caroline Iulia (14 iulie 2002) si Stephanie Daria (9 martie 2004)

... noi ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Dia sa-ti traiasca minunea blonda si cu ochi de inger.tare frumoasa fetita ai. Apropo nu ne-o arati si pe cea mica?Caci banuiesc ca e la fel de frumoasa ca surioara ei. Sa va traiasca si sa va bucure viata.

Liliana

Poze cu maimutica mea

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Editez, caci am vazut si printesa a mica.Si ea tot frumoasa este.
Pupici dulci la frumusetile tale.

Liliana

Poze cu maimutica mea

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Felicitari pentru doua fetite superbe!
Si asteptam si povestea nasterii Stephaniei!

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

doamne cat sunt de frumoase...
sa.ti traiasca ingerashii si sa ramana la fel de dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Dia, mi-a placut povestea ta. Caroline arata ca o gogoshica la nastere. E frumoasa foc !


Sibylle saptamāna 28
Pozele mele Poze noi

Mergi la inceput