in sarcina previa se face musai cezariana?

in sarcina previa se face musai cezariana? | Autor: lorex

Link direct la acest mesaj

Am o prietena internata de ceva timp, are mari probleme, a avut de la inceput, sangerari, dureri...Am inteles de la ea ca va naste natural ca asa i-a spus medicul, eu sunt ingrijorata, stiam ca in cazuri ca acestea se face obligatoriu cezariana, voi ce stiti despre asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

si eu la fel stiam dar cine stie!doctorul e singurul care decide cum naste amica ta!nastere usoara si sa-i aibe DD in paza pana la sfarsit!

octy12,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Eu am praevia (totala) si indicatie FARA DISCUTIE de cezariana...Chit ca sper in continuare sa se ridice (pana la 32 de saptamani nu se poate pune diagnostic irefutabil de praevia) dar din pozitia in care era a mea, tranzitia placentara este mult prea importanta ca sa nu puna in pericol fatul. SAu pe mine.



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si eu la fel stiam, practic placenta praevia blocheaza colul, deci bebe oricum nu are pe unde iesi.
Cu siguranta insa dr ei stie mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

placenta praevia e motiv medical pentru cezariana.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

sangerarile si durerile nu indica neaparat o previa. Mai ales sangerarile din primul trimestru.
Daca e vorba (totusi)de previa, e posibil ca doctorul sa spere ca pana la sfarsitul sarcinii NU VA MAI FI previa, si de aceea sa indice nasterea naturala ca posibila. Este suficient ca placenta sa se "ridice" 5 cm de la col ca nasterea sa fie absolut in siguranta.Marea majoritate a cazurilor de placenta previa se rezolva d ela sine pana in 28-32 de saptamani, dupa aceea, mai greu.
daca prietena ta are previa si are sarcina peste 32 de saptamani, sa mai ceara opinia unui doctor de urgenta.
Este pacat sa piarda un copil sau sa isi puna viatza in pericol aiurea.
Si eu am avut previa marginala pana in 28 de saptamani, hemoragii, stat la pat etc. Dar cezariana am facut-o...din cauza ochilor, caci la 32 de saptamani placenta se ridicase.
Magda cu Nichita - 9 mai 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri!
Amica mea are mai putin de 30 de saptamani, se chinuie sa-l mai tina inauntru pana cand va fi bine pentru copil sa se nasca si mi-a spus ca s-a intors cu capul in jos, motiv pentru care poate naste natural!
E mai bine oare sa ceara nastere prin cezariana ca sa fie sigura ca totul va fi ok?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:


Daca are placenta praevia se vede la echo si atunci trebuie sa faca obligatoriu cezariana.Daca placenta nu astupa colul poate naste normal fara nici un risc,daca nu apar alte complicatii.Parerea medicului care a urmarit-o conteaza foarte mult.Cezariana este mai sigura dar refacerea este putin mai grea dupa.Succes si nastere usoara!

Roxana + Diana (8.05.2002)+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Eu am avut placenta praevia la prima sarcina.Placenta praevia e de mai multe tipuri,asa cum sa scris si mai sus daca placenta acopera total colul este imposibil sa nasti natural.In cazul meu a acoperit partial colul dar copilul sa blocat in col,a durat nasterea mai mult dar a fost ok.
Acum a doua sarcina este pozitionata deasemenea foarte jos dar nu am sangerari sau asa ceva.........
In cazul prietenei tale,daca a avut sangerari si eu spun sa ceara inca o parere.....asta daca nu are incredere in dr. ei.
Concluzia : Se poate naste natural cu praevia........dar nu cu praevia totala.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Roxi 29+ si Rares 9. april.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si eu am avut placenta praevia (fara alte complicatii) si nasterea a fost clara de la bun inceput: cezariana.
Numai bine mamicii!

aime si Vladimir

Mergi la inceput