CERCLAJ, in ce consta, urmari, recomandari

CERCLAJ, in ce consta, urmari, recomandari | Autor: microbu

Link direct la acest mesaj

Mi s-a recomandat repaus la pat 2sapt, timp in care daca nu se inchide colul mi se face cerclaj.
In ce consta practic aceasta operatie? Ce urmari are? Ce recomandati dupa un cerclaj? Se continua cu repaus la pat sau se reia viata normala?
Sper ca nu va stresez cu atatea intrebari, dar sunt f ingrijorata.



Sandra 20+

poze burtica
poze bebe
multe poze frumoase

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

draga mea, m-am documentat nitel si am inteles ca cerclaj se face in sapt 18-22.uneori se poate face si la cald(nu ma intreba ce inseamna ca nu stiu. probabil in luna mai mare).intai se recomanda repaus la pat 1-2 sapt.apoi, daca e deschis mai tare ca ultima oara se face cerclaj.bineinteles repaus la pat cat cuprinde.
stai cumintica si nu te speria.Tot ce trebuie sa faci acum e sa stai cat mai mult in pat ca sa nu dai voie lui bb sa exercite nici o presiune asupra colului.
ce medicam. sa iei...nu ma pricep.asta, de fapt, numai medicul iti poate prescrie.
Pupice
Dana17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

nu ti-am spus in ce consta.pur si simplu se cos marginile colului.Se face un pic de anestezie locala.Dureaza putin.
Hai, capul sus !
Dana17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu tocmai mi l-am scos, am 37 sapt.

Se face sub anestezie generala, dureaza 10 min, practic iti leaga colul cu un fir. Eu l-am facut la 23 sapt, si dupa asta am stat ff mult in pat, pt ca si simteam ca nu sunt in stare sa continui in ritmul obisnuit. In primele 2-3 luni am iesit numai odata pe sapt, si atunci putin. Am avut sarcina foarte jos, si ma si durea colul.
Dar acum sunt ok si astept bebele.

Cred ca cel mai bine o sa iti spuna medicul tau ce si cum. Eu am avut voie sa ies dupa o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Eu l-am facut in sapt 16, nu am avut restrictii dupa ,decat fara sex.L-am scos inainte sa nasc cu vreo 3 z.
Daca ti s-a recomandat sa-l faci ,fa-l nu mai sta pe ganduri.E o masura in plus de protectie.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Si eu am avut cerclaj din saptamana 22 si firul mi-a fost scos in saptamana 37...acum astept sa vina bebele. Daca medicul iti indica sa faci acest cerclaj, sfatul meu este sa il asculti, pentru ca vei fi si tu si bebele in siguranta. Anestezia generala care ti se va face nu afecteaza bebele si te vei trezi foarte repede. Eu am stat o noapte in spital pentru a se asigura medicul ca nu sunt probleme. Cat timp am avut cerclajul am facut tratament cu gynipral. Dupa ce am iesit din spital am avut cancediu medical 2 saptamani si mi s-a recomandat sa stau in pat, iar apoi am mai fost la serviciu pana in saptamana 31 cand am intrat in prenatal.Controalele medicale au fost mai dese, iar restrictiile cele mai mari erau sa nu stau in picioare, sa nu ridic si sa nu fac efort. Si am respectat toate aceastea, fara a sta tot timpul in pat...am fost si la plimbare(dar insotita de cineva). Depinde de organismul fiecaruia.
Mult curaj si sanatate.

Cocutica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Si mie mi s-a facut cerclaj in saptamana 21. Practic, mi-a facut anestezie, m-a adormit apoi din ce stiu mi-a cusut colul care era deschis. Cand m-am trezit eram in salon. Am avut ceva dureri in seara respectiva. Singura restrictie pe care am avut-o a fost la sex, in rest totul a fost normal. Vreau sa iti spun ca am fost la servici pana ieri, am mers pe jos, am urcat scari, fara nici o restrictie si nu m-am simtit rau. Dr mi-a spus ca imi face cerclaj pentru a avea o viata normala pana nasc. Daca nu imi facea trebuia sa stau in pat.
Nu stiu cum este cand ti-l desface fiindca eu abia luni ma internez pt asta.
Cand mi-a facut cerclajul am stat in spital 2-3ore.

Deci, curaj ca este ceva normal.

Monica 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am avut cerclaj profilactic facut la 22 sapt, colul era inchis dar bebelina statea cu piciorusele pe el si lovea puternic si incepuse sa se scurteze. Restrictii la mine au fost: fara , baie in cada si stat numai in pat, asta pana s-a intors bebelina cu capul in jos, adica la 35 sapt si pericolul a disparut. De mers cu masina mergeam dar cu scaunul lasat pe spate. In rest n-am avut probleme. Operatia e super usoara, se face cu anestezie generala, dureaza 15-20 min, dupa care ramai o zi in spital ptr supraveghere. O sa-ti dea cel mai probabil tratament ptr evitarea contractiilor ( Gynipral, No-spa ).
de desfacut se desface la 37-38 sapt si apoi depinde doar de bebe cand nasti. Eu am nascut dupa 10 zile. Nu doare cand il desface si se face fara anestezie.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, daca respecti ce-ti spune doctorul o sa fie bine.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI LA 5 LUNI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA
VARSTA MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mie mi s-a recomandat cerclaj pentru ca aveam colul scurtat 2,8- 3,2cm. Nu am facut si mi-am schimbat si doctorul (nu din motivul cu cerclajul). Ideea e ca a doua doctorita (de la Giulesti) mi-a spus ca astea sunt lungimile unui col normal si sa stau linistita ca nu e nici o problema. Si asa a si fost pt ca am nascut la termen.

Dar inteleg ca la tine problema e ca e colul deschis... Ai incredere in medicul tau!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Cerclajul e o operatie usoara, se face in caz de col scurtat sau deschis, cu anestezie generala sau epidurala(cea epidurala influenteaza mai putin bb). Dupa, se evita efortul fizic, statul in picioare prelungit, iar viata ta va fi relativ normala, adica poti relua activitatile zilnice, evident trebuie sa te odihnesti cit mai mult, deasemenea si viata sexuala poate fi reluata, insa mai cu delicatetze, ca altfel pune dr. semnul de "interzis" si e nasol. Cerclajul se scoate in sapt 37-38 si functie de situatia de atunci, dr. vor recomanda cezariana sau te lasa sa-ti vina sorocul normal. Daca e caz de cezariana, nu e nici o probl. pt. bb, este perfect format si nu are nevoie de injectii pt. maturarea plaminilor sau alte chestii. Eu am nascut bebitza la 38 de sapt, chiar cind mi-a scos cerclajul pt. ca aveam o usoara singerare si dr. i-a fost frica sa ma trimita acasa asa, avind in vedere ca aveam si un minz de 4 ani care facea numai pozne. Stai linistita ca o sa fie bine si odihneste-te cit mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri si incurajari.
M-am mai linistit acum ca stiu toate aceste detalii.
Astept sa vad ce va fi peste 10 zile ce va zice medicul si voi alege cea mai buna si sanatoasa varianta pt bebitza mea scumpa. Si bineinteles ca nu voi refuza cerclajul daca spuneti ca am sansa sa duc o viata normala in continuare. E urat si plictisitor insa sa te simti neajutorata si sa stai in pat mereu...
Va pup si va multumesc inca o data.


Sandra 20+

poze burtica
poze bebe
multe poze frumoase

Mergi la inceput