nascut de revelion

nascut de revelion | Autor: calatoare

Link direct la acest mesaj

Iata povestea baiatului meu, Andrei, nascut de revelion:

Revelion 2004-2005. Bairam in 10 oameni, petrecere facuta la noi acasa. Stat pana la 7 dimineata, dansat toata noaptea, papica multa, tort, artificii, filmat, iesit tot fara cusur. La cumpana dintre ani, ma apuca melancolia si ma intreb oare anul 2005 ce-mi rezerva? de Revelion unde o sa ma aflu? unde o sa-l petrec, cum o sa fie?copil nu-mi doream inca, desi ma gandeam ca in august 2005 o sa fac 30 de ani. E, mai am timp, sunt tanara, am altele de facut. Copilul imi rapeste tot timpul, nu-l vreau inca, poate peste vreo 3-4 ani. Hm ca sa vezi cum se impletesc toate atat de bine, in luna mai imi fac testul si aflu ca sunt insarcinata, eram la limita, nu credeam c-o sa raman. Ma amuzam teribil cu testul in mana si-mi spuneam: e, uite ce surpriza, bravo Doamne, mi-ai facut-o! E, acu-i acu unde ma duc, cum aleg doctorul, ce fac....CE FAC? Intrasem in panica. O colega imi recomanda o doctora la spitalul Filantropia. Ma duc la ea impreuna cu sotul meu sa vedem ce-mi spune.
Intru pe usa spitalului si mi se ridica parul din cap. Imi zic: Doamne ce oribil spital, ce naiba caut eu aici? In fine, vine doctora, imi face ecografie, imi confirma ca sunt insarcinata si plec. Am fost atat de fericita, am plans de bucurie, am simitit in trup o caldura atat de placuta, imi venea sa cant si sa dansez in fata spitalului, sa vada toata lumea ce fericita sunt si sa strig in gura mare: SUNT INSARCINATA, VOI AVEA UN COPIL.
Zilele au trecut relativ usor, sarcina a fost fara probleme majore. De mica mi-am dorit sa am un baietel, nu stiu de ce dar nu concepeam ca voi fi mama de fata. Prin a 13 a saptamana merg impreuna cu sotul meu la dr. Iosup, iar pe drum, cu multa emotie incercam sa ma resemnez ca daca o sa fie fetita o sa o iubesc si pe ea. Cand dr. Iosup a zis: si cum vreti sa-l cheme, am sarit in sus de fericire, era sa-i dobor ecograful performant. M-am simitit implinita. Si pentru ca nu am fost multumita de doctora de la Filantropia, era prea repezita si nu se concentra deloc asupra unei paciente, vrand sa rezolve cat mai multe gravidute odata si gratie acestui site descoperit de nasa mea, am ajuns pe mainile dr. Nayel, un om cumsecade, tare calm si binevoitor. Pe 20 decembrie, am avut ultima consultatie, iar Nayel imi spune: cred ca o sa nasti anul asta, ai dilatatie 1. Plec buimacita si ma tot intrebam, parca ma tampisem: cum adica dilatatie 1? Ce tre sa fac? O sa nasc anul asta? E, se inseala, nu mai fac nici un efort, stau in pat linistita, io tre sa nasc intre 24 si 28 ianuarie. Incep sa dau telefoane tre sa vad unde-mi fac revelionul caci la restaurant nu ma pot duce, e prea mult fum, eu m-am lasat de fumat de cum am aflat vestea c-o sa am un bebe, cum sa stau eu toata noaptea pe un scaun si-n fum de tigara? Nu, tre sa caut pe cineva care vrea sa vina la noi acasa, asa ca anul trecut. N-am gasit pe nimeni, toti fac la restaurant, toti fumeaza, toti vor sa danseze. Ii spun sotului: lasa omu`meu, ca stai cu sotia si baiatul tau acasa, prepar si eu oarece, cumparam un tort, un cozonac, punem muzica si ne distram in trei. Trece Craciunul, se apropie Anul Nou. Pe data de 30 dec. pierd dopul, dar nu imi dadeam seama ca tre sa nasc, parca visam, nu aveam nici o reactie. Pe la pranz incep sa am pierderi de apa. Hopa, stai ca nu-i a buna, ma trezesc dintr-o data, cred ca nasc.....pai si de revelion nu stau acasa? Eu vreau acasa, imi era gandul numai la tort si cozonac. Imi sun sotul si pe la ora 18 ma duc la spital, la CFR2. Nu mai fusesem pana atunci acolo, toate vizitele la Nayel s-au consumat la cabinetul particular. O, arata bine sectia asta, imi place, e curat, uf ce noroc am, am nimerit tare bine. De garda dr.Margaritescu, ma consulta si-mi spune ca am dilatatie 3, ma trece pe aparate, eu contractii zero. Asistenta ma tot intreba daca simt vreo contractie dar eu nimic. Eu ma gandeam cum sa refuz sa raman in spital caci trebuia ca revelionul sa-l petrec acasa cu tort si cozanac pe masa, facusem deja o obsesie din asta. Dupa vreo ora imi spune ca pot pleca si ca s-ar putea sa nasc pe 1 sau 2 ian. si sa stau linistita in pat pentru ca o sa conteze si o zi in plus daca baiatul o sa stea in burtica mea pentru ca oricum voi naste un prematur. Plec bucuroasa si ma culc linistita si multumita ca trec de 2005 fara sa nasc. 31 decembrie 2005, ora 6 dimineata. Ma trezesc ca-mi curge ceva si ca nu pot controla chestia asta. Ooooo, dar mai am un pic si ud tot patul. Ma ridic si-mi dau seama ca mi s-a rupt bine apa. Dar ce mult curge....... Ma asez pe marginea patului imi trezesc sotul si-i spun ca pana la ora 12 eu o sa nasc. Eram un pic dezamagita, e 31 decembrie, e revelionul....cozonacul meu.....tortul meu.......
Nici ca m-am grabit mi-am facut dus, am baut o cafeluta, prima cafea dupa 8 luni de zile, mi-am aranjat parul, m-am rujat, m-am fardat deh, sa ma vada baiatul asa, cu cearcane si nerujata?
Pe la ora 9:30 plec spre spital stand cu telefonul in mana si sun cu disperare la Nayel. Nu-mi raspunde nici la primul apel nici la al 20 lea. Sotul meu conducea mult prea incet si de emotii a luat toate gropile posibile. Incepusem sa am contractii dar erau suportabile, insa cand lua cate o groapa imi venea sa musc din volan. Nayel imi spusese ca-l sun atunci cand cred ca a venit momentul sau daca ajung la spital si nu-i alarma falsa sa-l sun eu sau asistentele. Ajung la spital, dau tot de dr. Margaritescu care draga de ea trebuia sa plece acasa, iesise din garda. Cand ma vede imi zambeste, si ma intreaba daca mi-am sunat doctorul. Ii spun ca nu-mi raspunde, suna si ea de n ori, Nayel nu-i de gasit si pace, apoi ma consulta si-mi spune ca am dilatatie 5 si ca o sa nasc in 2 ore. Ma simt usurata. E, hai ca 2 ore nu-i mult, ce bine scap repede. Vine doamna moasa, o femeie inalta si impunatoare, ma trece pe aparat, iar pe la ora 11 deja simteam ca-mi ies ochii din cap la o contractie. Urlu ca eu vreau epidurala dar dr. si moasa imi spun ca eu in 10 minute nasc si ca n-are rost sa-mi faca epidurala dar eu insist si zic: da faceti-mi odata epidurala aia ca eu nu mai pot, eu nu mai vreau sau faceti-mi cezariana dati-mi un drog ceva ca EU NU MAI POOOOOT. Incepusem sa bat campii rau. La un moment dat, doctora imi spune sa o privesc si sa-i urmez instructiunile ca o sa fie bine si nici n-o sa mai simt durerea asa de tare. Incerc sa ma adun un pic dar vine o contractie care iar ma da peste cap si tip ca vreau ceva sa nu ma mai doara, ca de ce doare asa de tare si de ce nu iese bebe? Incep sa ma linistesc si vreau sa ma plimb un pic, contractiile parca au vrut sa-mi dea pace 3 minute. Incep sa ma plimb pe culoarul maternitatii si toata lumea ( dr si asistente) care trecea imi atingea burtica si spuneau ca o sa nasc in juma de ora. La ora 12:15 ma urca pe masa si vad cum in 2 minute se umple camera cu tot personalul sectiei. Era o asa aglomeratie acolo, dar totate erau atat de dragute si toate ma incurajau. Dr. imi spune ca atunci cand simt ca vine contractia sa spun si sa imping. Trece un minut de relaxare cand....pazea....vine contractia si tip cat pot de tare: VINEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!
Dr. zice: IMPINGEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!! Uite-l, il vad, hai ca acum il tii in brate, la urmatoarea contractie impingi cat poti de tare. Ma relaxez un pic si simt.....VINEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!! Dr. si celelalte asistente: VINE? IMPINGEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!! TAREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! Nu mai puteam ma simteam ingrozitor de obosita, dar nu apuc sa-mi trag sufletul si strig: VINEEEEEEEEE!!!! SI A VENIT la 12:30 DA, A VENIT pe lume un baiat vanjos de 3100 si 49 cm si este baiatul meu, comoara mea, viata mea, fiinta pentru care vreau sa traiesc. De cum l-am vazut am simtit ca il am de cand lumea, ca viata fara el nu mi-o pot concepe si ca-i multumesc lui Dumnezeu ca este sanatos si i-am spus cu un suras in coltul gurii: ma bucur ca mi-ai facut-o. Mai vreau, mai vreau un baietel....sau poate o fetita?
La cumpana dintre ani imi aduc aminte de intrebarile pe care mi le-am pus cu un an in urma. M-am simtit atat de fericita si de implinita.... afara se aud artificiile iar eu pe patul de spital, alaturi de alte 3 doamne soptesc cu emotie ......... SUNT MAMA!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Sa fiti fericiti impreuna si sa aveti parte numai de impliniri si bucurii!
Bine ai venit pe lume, Andrei!



P.S. Sa nu fii suparata, de Revelionul viitor sigur vei manca tort si cozonac . Numai bine va doresc!


Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Frumos ai povestit! SA-TI TRAIASCA BAIATUL, SA FIE SANATOS, NOROCOS SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII! SA FITI FERICITI TOTI TREI! SI SA MAI AVETI ALT COPILAS CAND VA DORITI VOI SI O NASTERE TOT ATAT DE RAPIDA SI USOARA!

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
Ticker Mark Victor
Pozici cu gradina mea zoologica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

vai ce frumos ai povestit sa fiti cu totii sanatosi si sa cresteti mari !

miti 28s+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Frumoasa experienta, e musai inca un bebe
pai la cat a fost de usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

calatoare, sa iti traiasca baietzelul, sa fie sanatos, cuminte si sa te bucuri de multele lui realizari !

Povestea ta m-a emotionat si mi-am adus aminte de nasterea baietzelului meu, tot Andrei.Eu am ajuns la Filantropia cu Salvarea pt.ca NU AU VRUT sa ma duca la Polizu, unde il stiam pe Herghelegiu, pe motiv ca NU APARTIN de acel spital. Si uite asa am nascut cu un dr.sirian (sa-i dea Dumnezeu sanatate!) pe care din pacate nu mai stiu cum il cheama (batranetea,deh, ca se intampla acum aproape 10 ani),dr.pe care nu il vazusem in viata mea pt.ca nici prin Filantropia nu calcasem vreodata.
Din pacate eu nu am putut tzipa pt.ca alaturi nastea o femeie pe care d-na dr.care o asista o balacarea si din "vaca" nu o scotea. Si pana sa vina dr.sirian de care am spus, am crezut ca o sa nasc si eu cu ea si mi-a fost mai frica de ea decat de contractii.
Dar asta este alta poveste.

Acum sunt insarcinata a doua oara si prin iulie voi da nastere unei fetite.Sunt tot pacienta dr.Nayel. Ce m-a speriat (poate este mult spus) este faptul ca la tine nu venit la nastere, fiind o nastere normala.Am citit la mamici de mai-iunie 2006 ca deja sunt vreo 5 fete care au nascut cu el dar la toate scrie -dr.Nayel-cezariana.
Ce sa inteleg, ca vine doar la cezariene?

Oricum usor-usor incep sa ma obisnuiesc cu ideea (si datorita faptului ca voi naste la CF2 unde am inteles ca sunt medici f.buni) ca in cel mai rau caz voi naste cu medicul de garda. Fii-mea oricum se va naste, indiferent de dr. Pt.ca nu vreau sa aleg varianta cezarienei doar pt.a ma asigura de prezenta d-nului dr.

July25 30+ Maria si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Draga July25,

Iti doresc o nastere cu mult mai usoara decat a mea. Bine ar fi sa pui punctul pe I si sa-l intrebi direct pe Nayel daca vine sau nu. Daca stau bine si ma gandesc eu asa l-am intrebat si raspunsul lui a fost: stai linistita, nu te las eu! Si n-a venit........Dar nu-s suparata pe el, poate nu era in tara.....
Oricum chiar daca n-o sa vina, sa stii ca la CF2 esti pe maini bune. Imi place ca in acest spital nu se bat pe paciente doctorii ci pur si simplu fac o echipa.
Mult, mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


July25,
Stai linistita in privinta dl.dr.NAYEL ca dansul chiar este pro nastere naturala si incearca sa le convinga pe toate pacientele dansului sa renunte la ideea nasterii prin cezariana.Exceptie fac cazurile in care se impune cezariana din motive medicale.
Am auzit despre situatii in care a venit de la Sinaia,de Ziua indragostitilor,pentru ca o pacienta trebuia sa nasca!
Nastere usoara si bebe sanatos si frumos!

MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by calatoare



Multi pt.tine si pt.bb-le tau. Multumesc pt.raspuns.De cateva zile am incetat sa ma mai stresez. Vb.aceea, inca mai sunt femei in lumea asta mare care nasc pe camp si fara asistenta medicala. Nu as spune ca am ajuns asa departe cu nepasarea ...dar si daca ma stresez, in afara de faptul ca ii fac rau lui bb, nu rezolv nimic.


July25 30+ Maria si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by blueeyes2003


July25,
Stai linistita in privinta dl.dr.NAYEL ca dansul chiar este pro nastere naturala si incearca sa le convinga pe toate pacientele dansului sa renunte la ideea nasterii prin cezariana.Exceptie fac cazurile in care se impune cezariana din motive medicale.
Am auzit despre situatii in care a venit de la Sinaia,de Ziua indragostitilor,pentru ca o pacienta trebuia sa nasca!
Nastere usoara si bebe sanatos si frumos!

MIRELA



blueeyes, sper sa ai dreptate.Pana acum am citit atatea lucruri bune despre d-nul dr.incat am fost cucerita de dansul. Tocmai de pe acest site am aflat de existenta acestui dr. . Si ca sa intelegi cat de mult, iti spun ca eu stau in zona Ozana-Balta Alba si ma duc la cabinet tocmai in Drumul Taberei. Adica dintr-un capat al orasului in celalalt.
Nu mai sunt alti dr.in zona? Ba da, sigur ca sunt. Dar tocmai pt.ca mi-a castigat increderea il prefer pe dansul.Eu la primul dr.am renuntat tocmai pt.ca nu imi putea garanta prezenta la nastere, i-am spus asta d-nului dr.Nayel si dansul nu a facut nici un comentariu. Nici nu i-a dat dreptate dr.respectiv dar nici nu m-a asigurat de prezenta la nastere.
Si dupa cum am postat mai sus, la fetele de mai-iunie, am gasit numele dansului ca fiind dr.care le-a asistat pe cele 5 sau 6 care deja au nascut dar doar cu mentiunea "cezariana" alaturi.
Dar asta este. Cu Dumnezeu inainte!

July25 30+ Maria si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Superba povestea. M-a emotionat mult. Sa-ti traiasca mica ta comoara si sa iti aduca multe bucurii.

Aura(36+) mamica Nicoletei

POZE

Mergi la inceput