Amorteala mainilor in sarcina

Amorteala mainilor in sarcina | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Sunt graviduta in 34 saptamani si e vreo saptamana am o problema foarte neplacuta: noaptea imi amortesc mainile (in special dreapta) ingrozitor, ma trezesc de durere si ma stradui sa-mi misc mana cat pot, in sus si-n jos, dar imi ia ceva timp, 10 - 15 minute pana-mi trece durerea ...

Si articulatiile degetelor sunt foarte dureroase, si senzatia de amorteala mai revine si pe parcursul zilei ...

Am citit ca sunt din cauza sindromului de tunel carpian (sau cam asa ceva), si ca sunt datorate retinerii de lichide din sarcina, si ca nu rea ai ce sa le faci. E drept ca mi s-au umflat si mainile, deci probabil ca asta e ...

As vrea totusi sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta atat de acut? Pt ca durerile nu ma lasa sa dorm si mi-e greu ... Ce-ati facut, cum ati reusit sa ameliorati simptomele?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Eu sunt in 37sapt.si ma confrunt cu amorteala mainilor de mult timp,in ultima perioada mai rau,si articulatiile degetelor imi sunt dureroase demult si medicul a zis cai din cauza retineri de lichid in sarcina,si asa-i,nu prea ai ce face,eu nu mananc cu sare,contimentat sau prajeala si e mai bine dar tot nu am scapat mai ales dimineata.
Ma e puti si scapam de capriciile sarcini,oricum rasplata e mult mai mare.Sarcina usoara!
37+Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pai nici eu nu mananc sarat, si beau si apa multa ... si tot degeaba ... Chiar nu putem face nimic? Ca eu mai am cam o luna de chin, si partea proasta e ca nu pot sa dorm din cauza asta ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Eu m-am confruntat cu aceasta problema in timpul sarcinii. Vestea proasta e ca nu prea ai ce sa faci si vestea buna e ca trece dupa ce nasti.
Sarcina usoara in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

M-am confruntat si eu cu asta in ultima luna de sarcina, si caz mai rar, chiar si acum dupa nastere la 2 sapt jumate ma trezesc cu mainile amortite. Am nascut cu cezariana si n-am eliminat apa 2 sapt, eram super umflata, acum sunt ok, dar muschii s-au atrofiat putin si ma ridic mai greu la fata cand plange, trebuie mai intai sa fac niste exercitii, altfel parca n-am putere, mi-e si frica sa n-o scap sau ceva. Trece cu timpul, cu repaus si in acelasi timp exercitii, antrenament... iar cel mai bun medicament: bb!

KIM & printesa ALICIA
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Kim,foarte frumoase pozele,miau dat lacrimile cand ti-am vazut bebelusul,gandinduma ca nu ma e mult si va veni si al meu.E rau si pt.mine cu umflatul,am 17 kg.in plus si multe din ele e retinere de apa,degetele vad ca-mi amortesc din ce in ce mai des,si eu beau multa apa,nu cred ca exista ceva care sa ajute,decat dupa nastere
37+Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Si pe mine ma dor tare incheieturile noaptea si mana dreapta imi amorteste ingrozitor. De cand am inceput sa iau calciu nu ma mai doare asa tare...

Maria si Razvan in burtica (32 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

amortelile astea sunt normale si nu au nici o legatura nici cu calciul, nici cu magneziul, ci se umfla incheieturile (retentie de apa, luat in greutate, etc.) si apasa mai mult pe termiantiile nervoase - cauzand aceste senzatii ciudate. in general sunt mai pregnante dimineatza sau dupa orice perioada de somn mai lunga, cand stagneaza lichid in tesuturi. trece dupa nastere.
eu am ajuns si la neurolog...aveam complet amortita mana dreapta. dupa nastere....am uitat complet de astea!
sarcina usoara si bebelusi sanatosi!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:


Na' ca ma bag si eu... desi episodul gravidutza a trecut de citeva luni bune! Si eu ma trezeam noaptea cu spasme ale muschilor si amorteli,si dupa ce mi-am autoadministrat Calciu 500 mg/zi, mi-au cam trecut problemele. E destul de logic, zic eu, ca la o varsta inaintata a sarcinii, nivelul calciului sa nu mai fie cel normal ci sub limita (cel putin la mine asa era). Desi calciul in sarcina avansata e contraindicat (provoaca contractii), mie, la doza aceea minima mi-a facut numai bine. Alegerea e a voastra!In prealabil, puteti sa faceti o analiza banala a calciului (ionic, seric) si apoi va decideti cum actionati!
Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Calciul meu e ok, si doctorul mi-a spus sa nu iau supliment de calciu ...

Singura mea problema e sa nu circule bine sangele in maini si degete si sa nu ma trezesc naibii ca fac vreo ... nu stiu cum se cheama cand ti se necrozeaza tesutul din lipsa de alimentare cu sange ...

Deci voi ziceti ca e doar presiunea asupra nervilor ... si degetele sunt bine alimentate cu sange?

Ma duc sa mai beau o cana cu apa :)

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

sincer nu mi s-a intamplat cand eram insarcinata, dar am auzit-o pe o prietena de-a mea plangandu-se de acest lucru.
nu stiu cum ai putea sa anihilezi acest fenomen.
incearca sa le tii sub jet de apa rece. poate ... cine stie?

succes!
sarbatori fericite tuturor!

mamitza lui Ppaitza

Mergi la inceput