gravida cu trompe legate

gravida cu trompe legate | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

Anul trecut am deschis un subiect cu legarea trompelor, pe care nu l-am mai gasit. Aflasem ca exista riscul ca si cu trompele legate, sa ramai insarcinata si parca nu-mi venea sa cred.Ei bine, acum cred, pt ca am patit-o pe pielea mea. Mi s-au legat trompele in urma nasterii prin cezariana a celei de a doua fetite, in 4 febr. 2002, deci acum 4 ani. Pana acum n-am avut absolut nicio problema, toamna si primavara se mai intampla sa-mi intarzie cm, dar luna asta am inceput sa am si greturi, ameteli...si tot tacamul. Azi e a 10-a zi de intarziere, banuiam, dar tot nu-mi venea sa cred, pana am facut testul care mi-a iesit pozitiv. Sa va spun ca mi s-a-ntors tot universul cu fundu-n sus, cred ca va dati seama. Sunt disperata, vorbeam cu 2 prietene care-mi spuneau ca ele au ramas cu pilule. Deci oare nu exista nimic sigur? Vasectomia este sigura sau nu?


Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

roxana, este grav ce s-a intamplat. eu stiam ca e sigura metoda asta, dar se pare ca nimic nu e sigur in ziua de azi. ce ai de gand sa faci?

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

orice e posibil..in orice faci...insa e un bebeitzu care se pare ca vrea orice ar fi sa vina pe lume....dc ai ramas insarcinata in aceste conditii inseamna ca nu trebuie sa renunti la bebe.(nu ma prea pricep dc dpdv medical sunt pb in astfel de conditii, dc daca nu sunt..eu zic sa-l tii si sa fii happy)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Brrrr, Roxana, socanta veste. Si eu am ligatura de trompe si ma tot rog sa nu fiu si eu printre acele fete 1% care raman si cu ligatura!
Fugi repede la medic ca nu cumva sa fie extrauterina (asta are frecventa mai mare!)
Daca nu este extrauterina, atunci e clar ca trebuie sa tii bebele deoarece va fi unul special!
Iti doresc multa putere.


Ps. Sa ne ti la curent cu vestile!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Am mai auzit de sarcina cu trompe legate. Din pacate nici o metoda nu e 100% sigura.... cu exceptia abstinentei.
Verifica totusi urgent daca nu e plasata in afara uterului, in asemenea cazuri SEU are o incidenta f mare, din pacate, asa cum au spus si fetele.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Un control ginecologic cu echografie de urgenta este cel mai recomandat, pentru excluderea unei extrauterine si a complicatiilor sale (sincer sa fiu, eu nu-ti doresc asa ceva deoarece necesita interventie operatorie), sau pentru evaluarea sarcinii normale daca este cazul......

Daca BB mic si scump este unde trebuie, iti doresc o sarcina usoara, fara probleme, iar Ingerasul sa fie sanatos cuminte si.... sa va pape urechile !

Adrian
http://www.geocities.com/dara2el/
6 tehnici in asteptarea lui BB mic

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

singura metoda sigura e ...abstinenta
roxanica draga, eu astept sa nasc de la o zi la alta un copil facut cu...sterilet (al treilea copil). am patit la fel ca tine, parca a cazut cerul peste mine. dar...am luptat impotriva tuturor celor care m-au sfatuit contrariul si impotriva problemelor(singerari, infectie, cerclaj) pentru ca nu m-a lasat inima sa renunt la el si am simtit ca un avort este o povara prea mare ca sa o duc intreaga viata. ma sperie foarte tare gandul ca o sa am in curand trei copii, dar se spune ca Dumnezeu iti da atat cat poti sa duci .deci...pot.
si eu vroiam sa-mi leg trompele, acum nu stiu ce sa mai fac. daca vrei sa vorbim, te astept pe mail. bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Sunt fericita posesoare a unor trompe legate tot acum 4 ani. Sper sa nu mi se intample neprevazutul ..., dar daca ar fi sa se intample, l-as face cu siguranta!
Roxana, sa ne spui cum sta treaba cu tine...De curiozitate, ce dr. (din Ploiesti?) ti le-a legat asa bine?

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 11 luni) si Ramona (3 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nu stiu ce sa fac, am fost cu fiica cea mare si a facut niste raze . N-am intrat cu ea, am ramas la usa, dar ma gandesc...era o usa normala, din lemn, oare razele alea au ajuns la mine sau nu? Dupa aceea am fost chiar inauntru, cand am luat-o, cand a intrat, cand am luat rezultatul. Cei care sunt medici, spuneti-mi si mie, exista vreun risc? Am mai luat Humex si Paracetamol sinus.
Laura, daca iti mai aduci aminte, cam acum aprox un an, la un subiect deschis de mine in legatura cu legatul trompelor si posibilitatea unei sarcini, am discutat despre asta. Ginecologul cu care am nascut-deci care mi-a legat si trompele-este acelasi dr cu care ai nascut si tu. Nu dau nume pt ca am o parere buna despre dansa in continuare, in ciuda a ceea ce s-a intamplat.
Nu stiu ce-i cu mine, dar vad ca am predilectie ca sa fiu 1 caz din nu stiu cate mii: am avut listerioza, in timpul sarcinii, s-a terminat nasol, acum faza asta m-a dat iar peste cap.
Inca ceva: la extrauterina nu te doare ? Eu n-am nicio durere, nimic, doar niste greturi cumplite.Sau e prea devreme pt dureri?
Deci nu stiu ce sa fac, am mai spus, am deja 2 fete, nu-mi mai trebuia unul, dar nici avort nu prea imi vine. Ma programez la doctor si mai vad.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

la extrauterina si eu stiu ca ai dureri crunte. Poate ca...totusi, e o sarcina normala, fara problema. In situatia asta, ai lasa bebitzul?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Roxana, cred ca asta-i subiectul de anul trecut:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49862
Eu la extrauterina n-am avut nici dureri nici sangerari, era prea mica si a fost detectata din timp.

Oana_B

Mergi la inceput