Burta prea mare

Burta prea mare | Autor: MaryP

Link direct la acest mesaj

Sa nu radeti! Am vazut ca cineva a postat articolul "burta prea mica" si asta poate fi cu adevarat o problema grava (daca nu e ceva care tine de constitutia femeii respective), dar eu m-am izbit de cealalta problema... Va vine sa credeti ca mie imi era jena sa zic ca aveam numai ...5 luni, de exemplu? Tot mereu am mintit cu privire la varsta sarcinii mele ca ma saturasem sa aud "VAIII! DAR CE BURTA MARE AI!"...Deja eram nervoasa cand ieseam din casa si se trezeau desteptele sa se mire de burta mea. Foarte frustrant. Eu in sinea mea eram si sunt fericita ca e bine dezvoltat bb, dar o lunga perioada m-au deranjat aceste "constatari".
Poate mai sunt fete in situatia mea si imi zic si ele parerile lor. Sincer mi-as dori sa vad ca nu sunt chiar singura!

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Daca tu esti bine si totul e bine in burtica (vezi echo), n-ai de ce sa-ti faci probleme. De ce sa-ti fie jena, ba sa fii mandra ca ai de ce! Si eu am avut o burta uriasa, cineva mi-a zis ca nu se poate sa n-am gemeni - aiurea, doar stiam ca inauntru e unul singur. Si m-am mai si ingrasat vreo 30 kg pe deasupra - de fapt cu tot cu burta. Copilasul meu a fost mare la nastere, de 4400 kg, poate si de asta burta era imensa. Sarcina usoara si nastere tot asa!

ps. de kg in plus am reusit sa scap

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mary, nu esti singura in situatia asta. Eu sunt in 30 sapt si am luat deja 15-16 kg, iar inaltimea mea e de 1,64. Nu este deloc o fericire pt mine..ba chiar am avut o depresie din cauza asta. Pana in luna a 4-a nu luasem decat vreo 3kg. Sotul meu isi facea fel si fel de griji, nu stia de ce nu iau in greutate. Apoi am explodat si burtica mea, dupa ce ca e maaaare, mai e si joasa. Toate babele de pe strada si rudele mele fac fel si fel de observatii , de m-am saturat. La inceput ma necajeam rau de tot , dar in ultima vreme nu mai permit nimanui sa se ia de burtica mea..e doar a mea..si nici nu mai las pe nimeni sa puna mana pe ea! Ce sunt eu, Vasilica??? Daca dr ti-a spus ca bb e ok atunci nu-ti face griji. Iubeste-ti burtica si ce porti in ea. Eo perioada unica si trebuie sa radiem...

Pupici

Roxana Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Vai fetelor dar nu va mai faceti atata griji , si eu am avut burtica mare eu m-am umflat de la 58 de kg la 88 kg si am 1.72, 18 kg am dat jos dupa nastere , bebe meu a avut 4kg, dar am i-ar m-am urcat peste 80 si sunt singura in acelasi corp , nu imi fac probleme ma simt bine in pielea mea , niciodata nu mi-a fost jena de burta mea mare , va pup pa

evi si eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Multumesc de incurajari fetelor! Ma simt mai bine, sincer...
Si mai pregatita sa pun la punct pe cine se mai mira de mine...

Va pup si va multumesc!!!!

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

pe mine ma amuza situatia: io in luna a 6-a, restul de gravidute din sala de asteptare pe ultima suta de metri si se bucurau ca mai sunt si io Vecinele se tot mirau de 2-3 luni ca io nu mai nasc, colegii erau tare disperati si se comportau foarte atenti cu mine, parca se asteptau si ei sa nasc in orice clipa.
Eu am avut o burtoaca mare de tot, la ecograf verifica medicul sa nu mai am un bb in spatele bb-ului de pe ecran.
Eu m-am ingrasat foarte mult, drept urmare am avut si burtoc, dar si o bebelina lunguta de 57 cm si 3.700 g. Eram tare mandra, sa stiti !
Deci a meritat sa am asa un burtoc !

Sarcini usoare in continuare si fiti tare mandre de burticile voastre !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Mary, o sa faci un bebeloi!!! Si cumnata mea a avut burta mare, toti ziceau ca va face gemeni. Baietelui ei a cantarit 4.200kg. Acum, la aproape 4 luni il mai incam doar hainutele pentru 6-7 luni. E un lungan. Are 7 kg si 67 de cm.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Vin si io sa ingros randurile.. cei de langa mine se sperie, spun ba ca am gemeni, ba ca e prea mare copchilul.. O fi mare, ca gemeni nu-s. Eu am 2 copii, sunt la a 3 a sarcina si primii 2 au foat peste 4 kile.. Cred ca si asta o sa fie la fel.
Sincer, nu tine de mine, ma abtin cat pot de la mancare...
Dar parca uneori ma apuca si pe mine amocul, vreau un copil miic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Deh, mie imi spunea o vecina doar "ce burta ai" fara sa precizeze daca-i mare sau mica, eu zic ca-i normala, da' ma simteam penibil de aiurea cand o auzeam, si mai completa: uite, ce coapse are, de gravida, pe-orma trecea la fund, si tot asa, ca-mi venea sa urlu. Si n-am decat 9 kile in plus, la cele aproape 30 saptamani de sarcina...

Mare, mica, ce conteaza, sunt niste bebelusi pititi acolo, care ne vor aduce, speram, numai bucurii, o data cu aparitia lor pe lume!

Sunteti haioase rau cum faceti haz de necaz, dar, oricum, nu va mai necajiti din pricina "desteptelor", guri sparte sunt peste tot...

Hai pupici si sarcina usoara in continuare!
Lacri 29+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Chiar azi intr-un magazin unde vanzatoarea ma cunoastea (nu stiu de unde ca eu nu o cunosteam pe ea...) ma intreaba cate luni am si eu, ma mananca undeva sa ii zic ca am 6 jumate, si ea se holbeaza la burta mea si plina de intelepciune atotstiutoare imi zice "vai dar ce burta mare ai!!!".... De ce nu ma invat sa imi apar burta??? Puteam foarte bine sa o pun la punct, dar m-a luat prin suprindere si acum regret profund ca nu am facut-o!!!

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by MaryP

Chiar azi intr-un magazin unde vanzatoarea ma cunoastea (nu stiu de unde ca eu nu o cunosteam pe ea...) ma intreaba cate luni am si eu, ma mancanca undeva sa ii zic ca am 6 jumate, si ea se holbeaza la burta mea si plina de intelepciune atotstiutoare imi zice "vai dar ce burta mare ai!!!".... De ce nu ma invat sa imi apar burta??? Puteam foarte bine sa o pun la punct, dar m-a luat prin suprindere si acum regret profund ca nu am facut-o!!!

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)



Ei, te-a luat prin surprindere! Dar las' ca mai treci tu pe acolo! Fiind gura proasta, sigur o sa te mai intrebe, ia-o la misto si tu, zi-i de fiecare data ca ai si mai putin, data viitoare spune-i ca cinci, apoi scade cate 1 saptamana
Sau, pur si simplu, priveste-o cu raceala, da' o privire tapana, sa-i inghete sau, raspunde-i cu o intrebare: dar dvs., in cate luni sunteti ( asta cu un zambet sagalnic si complice)

Lacri 29+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput