Daca nasc mai tarziu de 42zile postnatal?

Daca nasc mai tarziu de 42zile postnatal? | Autor: Cretoiu A.

Link direct la acest mesaj

Am si eu o nedumerire, dpn meu e 20 august, daca imi iau cele 84 zile prenatal inainte de a nasterespectiv din 28 mai, si raman doar 42 zile postnatal- si cumva nu nasc atunci ci mai tarziu exista riscul sa nu mai pot beneficia de CIC?
Am citit toate legile dar nu este nicaieri o astfel de prevedere ci doar obligativitatea de a efectua 42 zile de postnatal.
Medicul meu de familie e de parere sa imi iau doar 70 zile, dar firma mea se muta in mai la vreo 20 km de oras si nu as vrea sa fac neveta in ultimul trimestru, caci am o sarcina cu probleme.
Pupici,
Anto, Sebi+bebe din burtica.

ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Eu spun sa iti iei 70 de zile prenatal si inainte de asta 2 saptmanai de concediu medical. Asa ai rezolvat problema. Acuam, cu postanatalul, eu stiu ca se calculeaza 42 de zile din momentul in care nasti. La asta te obliga legea. Eu mi-am spus parerea. sa vedem ce spun cei care cunosc mai bine legea decat noi.

18+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Initial creeata de Cretoiu A.

Am si eu o nedumerire, dpn meu e 20 august, daca imi iau cele 84 zile prenatal inainte de a nasterespectiv din 28 mai, si raman doar 42 zile postnatal- si cumva nu nasc atunci ci mai tarziu exista riscul sa nu mai pot beneficia de CIC?
Am citit toate legile dar nu este nicaieri o astfel de prevedere ci doar obligativitatea de a efectua 42 zile de postnatal.
Medicul meu de familie e de parere sa imi iau doar 70 zile, dar firma mea se muta in mai la vreo 20 km de oras si nu as vrea sa fac neveta in ultimul trimestru, caci am o sarcina cu probleme.
Pupici,
Anto, Sebi+bebe din burtica.

ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!







Si eu am aceasta nelamurire si doctorita mea de familie nu m-a prea putut ajuta cu prea multe explicatii...
Eu sunt in foaie de boala si nu stiu nici foarte exact cand pot sa imi iau cel mai repede concediu prenatal si cate zile pot lasa cat mai putine dupa nastere.
Dar eu ma gandesc logic: daca sunt persoane care au depasit termenul nastere??? Acest lucru poate fi generalizat? Sau ce vina are o gravida ca naste la 42 saptamani de exemplu si intra mult in concediul postnatal? Asta inseamna ca nu beneficiaza de acest concediu pentru ca a indraznit sa spere ca va naste la timp si si-a luat concediu prenatal normal?? Chiar sunt curioasa de un raspuns care sa ma ajute si pe mine...

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Fetelor, nu va riscati luand concediul de maternitate fara a pastra o rezerva in caz de nastere mai tarziu decat DPN. Legea asigurarilor spune ca acest concediu de maternitate reprezinta prenatalul 63 zile inainte de nastere si postnatalul 63 zile dupa nastere, dar cu permisiunea de a se compensa intre ele. Impartiti in asa fel prenatalul cu postnatalul incat sa nu aveti surpriza sa nasteti dupa ce postnatalul expira, pt ca riscati sa nu mai beneficiati de concediul de ingrijire a copilului pana la 2 ani.
Luati o marja de 2 saptamani, sa zicem prenatal 77 zile si postnatal 59 zile si efectuati concediul de odihna la care aveti dreptul pe anul in curs inainte de prenatal, in caz ca mai aveti nevoie de niste zile in plus pt a sta acasa, vorbiti cu medicul de familie pt a va ajuta cu o saptamana, 2 de concediu medical (inainte de a intra in prenatal).


*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

La mine s-a intimplat lucrul asta .. am nascut cu 10 zile dupa termen... implicit dupa cele 62 zile.. ce am avut eu vreo vina????? nu s-a intimplat nimic... iau indemnizatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

mamicutelor, nu e nici un risc daca depasiti cele 42 de zile obligatorii. totul e sa va depuneti actele pt. dosarul de indemnizatie in termen, iar prima luna de indemnizatie se va calcula de la data respectiva, adica zilele care depasesc 42 de zile vor prinde neplatite nici de concediu , nici de indemnizatie. adica ramai descoperita cateva zile. oricum, nu va riscati prea mult, incercati sa le impartiti cat mai bine, ca ati asteptat atata, si acuma o saptamana - doua nu cred ca se mai pun la socoteala. mai rabdati un pic pe la servici, ca oricum nu o sa va mai vina sa va omorati cu munca, iar mersul pe jos pana la servici si inapoi face bine tonusul muscular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Mie medicul de familie nu a vrut sa imi dea prenatal decat de la 7 luni si 10 zile.....eu am nascut la 41 de saptamani, dar mi-a ramas concediu destul; oricum eu am intrat in concediu de la 5 luni....mi-am luat 1 luna concediu de odihna, apoi pana la 7 luni si 10 zile concediu medical dat de ginecolog si aprobat de medicul de familie....s-a nimerit exact la fix.....ca am facut eu calculul bine

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput