Cerclaj

Cerclaj | Autor: littleshe73

Link direct la acest mesaj

Buna, dragi colege de pat. De 1 saptamana, de cand mi s-a facut cerclajul, sunt legata de pat, nu ma ridic decit de cateva ori, pentru ...stiti voi necesitai. La operatie doctora mi-a zis ca am colul f. subtire si e rau... Am avut citeva zile grele pana m-am obisnuit dar acum e OK. Ma gandesc tot timpul ca 17 saptamani vor trece repede, iar amintirea suferintei a 2 sarcini pierdute ma face sa rezist.
Cine poate sa-mi spuna cand se scoate firul de la cerclaj, e vreo regula, doctora mi-a spus ca in saptamana 34, pe forum am citit la multe mamici ca inainte de nastere. Nu mai stiu ce sa cred. In afara de no-spa, se mai iau si alte medicamente in acest timp.
Ma bucur ca m-am inscris, si va rog, ajutati-ma cu raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu am avut cerclaj facut la 1.1/2 luni. Colul meu a fost prea scurt.Eu am continuat munca, nu am stat in pat. Probabil ca la tine e un pic mai dificil.
Firul mi a fost scos atunci cand au inceput contractiile inaintea nasterii. Nu am simtit absolut nimic la scoaterea lui.
Bafta! la sarcina asta. Iti doresc sa un bebe scump si sanatos!

corinadana mama Ralucai www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns littleshe73 spune:

Mersi, Corina
Ai o fetita incantatoare. Iti doresc sa-ti aduca numai bucurii si sa fie fericita.
O astept si eu pe Teodora mea cu multa dragoste, n-o grabesc, sa stea pana la termen in burtica.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am avut cerclaj d ela 3 luni care s-a dovedit a fi f bun ptr ca asa Mihnea a venit pe lume la termen. Firul mi-a fost scos pe masa de operatie(eu am facut cezariana)si am simtit ca o mica ciupitura.
Si eu am stat in pat dar mai ieseam la scurte plimbari si ce este mai important nu sta in fund sa nu faci presiune pe fir.
Sa ai o sarcina usoara in continuare si o naster la termen!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Si mie mi s-a facut cerclaj in luna a5-a. Intr-adevar tb sa stai in pat si sa faci cat mai putin efort...
In privinta scoaterii cerclajului eu am auzit 2 pareri:dc ti se face cezariana firul se scoate inainte de operatie, iar daca vrei sa nasti normal cerclajul se desface cu putin timp inainte de termen, pentru ca exista posibilitatea ca daca incep contractiile sa ti se rupa colul...
Multa bafta si o sarcina usoara pana la termen si mai presus de orice, o nastere usoara si fara probleme si un bb sanatos.

Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

Si eu am facut cerclaj la 4 luni de sarcina si mi-au scos firul cu o saptamana inainte de termenul nasterii.In timpul nasterii nu am stat linistita ,faceam curat , mancare ,piata ,la 8 luni mama s-a operat dde fiere si eu o ridicam din pat.Stateam cu ea de dimineata pana seara .Fiecare peresoana difera ,eu va spun povestea mea.Cu toate ca nu am stat linistita baietelul meu nu a vrut sa vina normal si a trebuit sa mi se faca cezariana.Eu sunt si o fire mai optimista nu prea ma gandesc la ce e mai rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

si eu am avut cerclaj si a trebuit sa stau in pat .Cu firul de la cerclaj a fost asa,duminica am eliminat dopul gelatinos,luni mi-a scos firul(n-am simtit nimic) ,marti la 12,20 mi s-a rupt apa si noaptea am nascut.
stai linistita in pat si o sa fie bine .O sa te plictisesti ,o sa plangi ,o sa ai nervi(sa stai in pat atatea luni nu-i usor),dar in final o sa fi fericita cu puiul tau in brate.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeko spune:

Ai primit destule sfaturi !Sigur, fiecare sarcina este unica si fiecare organism la fel, dar in principiu citeva lucruri este bine sa le respecti:evita efortul, stai cit mai mult in pat mai ales in lunile mari cind bebe face presiune pe col si incearca sa te echilibrezi psihic.Timpul trece oricum si la final vei vedea ca a meritat!Iti pot spune experienta mea:datorita pierderii unei sarcini in luna mare,acum am facut cerclaj din luna 3,am stat mai tot timpul in casa, iesiri scurte prin magazine si in weekend citeva ore...si acum am 34 saptamini si totul a decurs foarte bine.Referitor la o data anume a scoaterii firului, aceasta sigur nu exista.Bebelusul meu a coborit foarte jos in pelvis, apasa cu putere pe fir, colul s-a scurtat putin asa ca sint nevoita ca urmatoarele saptamini sa stau numai in pat!Cind vor incepe contractiile mi se va scoate firul,de urgenta!
Stai linistita, incearca sa te bucuri de fiecare zi linga minunea din burtica si totul va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeko spune:

Draga mea,a trecut o luna de cind ai postat intrebarea!Sper ca timpul te-a facut mai optimista !Mai ales ca te-a adus mai aproape de ziua in care iti vei tine bebelusul in brate!Si eu am avut atitea temeri,toata sarcina!Ti-am scris acum ,in speranta ca inca mai citesti pe forum,sa-ti spun ca ieri am scos firul de cerclaj si a fost foarte usor.Nu simti nimic .Eu am avut 2 fire, am singerat foarte putin, e normal, in rest nu am simtit nimic.A trebuit sa-l scot pentru ca aveam dureri,bebe se juca destul de jos si ma lovea in col.Tocmai am incheiat 37 saptamini(atit de mult am dorit sa ajung aici !!!! ) si cred ca va mai avea putina rabdare.Iti doresc sarcina usoara si nu-ti mai face probleme.Totul va fi bine!Te pup,
Nico

Mergi la inceput