Pt. o nastere naturala usoara

Pt. o nastere naturala usoara | Autor: angelli

Link direct la acest mesaj

Nu vreau sa incepem o discutie cezariana vs.nastere vaginala, aceasta exista deja la alt subiect dar as vrea sa vedem ce putem face in cazul in care vrem sa alegem o nastere naturala care este recomandata de dr. Sunt o multime de informatii pe net, carti, DVD, exercitii de respiratie etc. Pt ca la noi, cel putin la mine in oras aceasta problema este mai putin studiata, nu exista prea multe cursuri gen Lamaze.Haideti sa ne invatam si sa ne pregatim pentru asta, asa cum putem.

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Eu am gasit aici interesant http://childbirth.lifetips.com/TipSiteMap.html

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Muulta muuulta miscare daca nu exista restrictia dr.Eu am mers mult pe jos pana in s 38 inclusiv.Si am baut ceai de zmeur.Si normal-se incercati sa nu puneti prea multe kg in plus ca sa nu vi se pare prea grea .Am nascut f usor si repede la 39 s fix.Daca vreti detalii e mai jos Povestea.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu personal n-am facut nici o pregatire in mod special. Am fost activa pe toata perioada sarcinii (poate si faptul ca am avut o sarcina usoara m-a ajutat), nu am luat mult in greutate, n-am avut timp sa ma gandesc la cine stie ce grozavii in ceea ce priveste nasterea asa incat am fost relaxata pe parcursul travaliului, mi-am dorit enorm de mult sa nasc natural; si cu siguranta un rol deosebit de important l-a jucat si prezenta sotului alaturi de mine in sala de nastere. Poate m-a ajutat si constitutia mea, sunt o persoana inalta si am facut destul de mult sport in decursul vietii. oricum, una peste alta, am avut o nastere f usoara si frumoasa, precum mi-a fost si sarcina...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Ema foarte frumoasa si incurajatoare povestea ta, printesa grabita.Spuneai de ceai de zmeur, este cumva din frunza de zmeura( am mai citit pe undeva) sau din fructul in sine si de la cite saptamini?

http://www.snugglepie.com/ezb/336024.png[/img][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

De la cate saptamani ai inceput sa bei ceai din frunze de zmeura? Si cate cani pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

angelli-multumesc.Ceaiul se gaseste in farmacii sau la magazine naturiste in Ro.Se cheama ceai de funza de zmeur si se bea de 3 ori/zi-cate o cana odata.Se bea din sapt din sapt 34.Eu am baut abia din sapt 36 pt ca atunci mi-a venit pachetul de acasa
micaalsa-vezi mai sus.
Dar am mers f mult pe jos,daca cumva mergeam cu autobuzul coboram cu cateva statii bune si tot mergeam pe jos.Chit ca imi era tare greu la sfarsit nu m-am lasat


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si eu am mers mult pe jos,iar in travaliu am folosit si niste exercitii de respratie despre care am citit in cartea aceea despre sarcina...scuze ,am uitat titlul...in care se descrie sarcina pe saptamani.Chiar pot sa zic ca mi-au ajutat,nasterea a fost suportabila.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Doctorita mea mi-a mai recomandat si ceai de coacaze negre pe langa cel de zmeura plus mai multa miscare din saptamana a 36-a. si mi-a mai dat si un sfat: "Lasa ca nu-i nici dracul chiar atat de negru".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Am si eu o intrebare daca nu va suparati si sa nu radeti de mine:pt ce sunt bune ceaiurile de zmeur si de coacaze?

Dana23+ cu Andrei Ioan

poze nunta

burtica
eco 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Dana-pt o nastere mai usoara,nu declanseaza nasterea ci ajuta org sa se relaxeze.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput