Temp si frisoane! Ce pot lua?

Temp si frisoane! Ce pot lua? | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

Am racit crancen a doua oara intr-o luna! Ce pot lua pt temp 38.2 si frisoane (in afara de cele clasice impachetari cu otet, ceai, lamaie si paracetamol) Ma intereseaza si ceva de tuse! Nu ma trimiteti la doctor ca am sunat si dr de aici sunt in greva azi Suntem gravizi in 20+ sapt! Multumesc pt sfaturi!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank"> ALINA-LUMINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

la 20w poti sa iei un algocalmin pt febra. Nu mai mult de 1. De tuse nu stiu daca ai de unde lua ceva gen sirop de muguri de pin sau de brad - echivalentul pt Plantusin din Ro.
Sanatate si sa stai in patut, invelita chiar daca transpiri!!!


Miha 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

pt tuse - sirop de ridiche neagra (daca se gaseste pe acolo), sare grunjoasa pe piep(intr-o soseta)

eu mi-am pus si bandaj cu cartofi cruzi la gat, cand am racit, trage raceala.

lamaie multa, ceai, lamaie curatata in miere, bauta zeama care ramane, ceai de lamaie(lamaia stoarsa si apoi pusa la fiert cu tot cu coaja; la sfarsit adaugi zeama stoarsa, asta ca sa nu se piarda vit.C)

infofolita bine, in cap caciulita, in urechi dopuri, mamaie pentru cateva zile... daca te suporta barbatu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_c spune:

pentru tuse mai poti incerca odiosul cei de ceapa si coji de nuca . Eu pentru al meu copil cand tuseste cumpar o ridiche neagra pe care o scobesc in mijloc si pun putin zahar in scobitura respectiva. las asa de seara pana dimineata si apoi ii dau sa bea siropul rezultat. ii trece foarte repede si da rezultate si la adulti. eu cu pastilele pe perioada sarcinii nu ma prea impac asa ca medicamente nu stiu ce sa-ti recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Pentru gripa sint pastilele homeopate facute de laboratoarele Boiron.
Osciloccocinum - 2 sticlute/zi,
Homeovox - 6 pastile/zi,
Sau daca suporti sosete inmuiate in spirt, storse bine si puse in picioare. Scad tepteratura la sigur.
SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Multumesc frumos pt sfaturi! O sa mai fac provizii de ridichi negre ca e si bubulina mea bolnavioara Ar putea sa ne cheme cu succes fam "Spitalu de urgente" Celelalte chestiuni nu se gasesc de cumparat aici iar ceapa iese din discutie pt ca nu suport sa vad ceapa in nici o forma Multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Papadie,

tre sa existe homeopate pe la voi, stiu ca finuta mea care e germania foloseste asa ceva pt ea si copil...daca vrei o ontreb, chestia ca tie ti-ar trebui pastilele ieri

Mie mi-a folosit pt tuse spary cu propolis - PROPOL PUR se numeste, de la firma Aboca. Ma gandesc ca fiind medicament strain, poate il gasesti si pe acolo...

Sanatate la toti 3 !!!
Magg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Pentru tuse poti folosi STODAL sirop( nu are contraindicatii), e un produs homeopat fabricat in Franta si poate il gasesti acolo. La noi se gaseste in farmacii, nu are gust rau.
Sanatate multa.

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 12+
POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Stiu ca doftoreasa mea imi spunea ca pot sa iau si alcgocamin daca fac temperatura. Cel mai important e sa nu ai febra in sarcina. Sarcina usoara!!! Sa inteleg ca ai scapat de greturi si ai dat peste temperatura?!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

draga papa,sper ca azi te simti mai bine.cand am fost gravida dr. mi-a dat Mucosolvan pt. tuse,dar citeste totusi bine prospectul inainte de a lua.uite aici,da' cre' ca ai citit(zice ca aspirina nu e interzisa in primul trimestru,da' tu stii mai bine):
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=257


sanatate multa bubulinei(si eu o alint asa pe Maria:-))


ps-oops,tu esti deja in 5 luni?cand a trecut atata?sarcina usoara in continuare.

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Papadicu`, sanatate multa si tie si Catrinei !
Eu stiu de miere pentru tuse si sare pusa la incalzit (io am pus pe calorifer intr-o soseata la vremea aia), apoi pe piept; ridichea face minuni, daca suporti. Si ca sa suport unele mirosuri, imi puneam uleiuri de eucalipt in toata casa.



Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput