Mastodynon - Vitex Agnus Castus - (2)

Mastodynon - Vitex Agnus Castus - (2) | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Incerc si eu sa deschid un subiect nou, intrucat cel vechi a ajuns pe pagina 11, sper sa fi reusit.
Sunt din ce in ce mai multe aspirante care folosesc Mastodynonul, e foarte bun pentru deficitul de faza luteala, pentru hiperprolactinemie sau pentru alte tulburari hormonale.
Deficit de faza luteala poate insemna si o perioada luteala scurta, eu am reusit cu ajutorul Mastodynonului si a celorlalte tratamente naturiste sa o cresc de la 10 zile la 12-14 zile, ceea ce e foarte bine pentru sustinerea unei eventuale sarcini.
Prima parte o gasiti aici: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59806&whichpage=1" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59806&whichpage=1
"Speranta moare ultima"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:


Bravo bubulino! Eu nici nu observasem ca subiectul deschis de diciu are asa de multe pagini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madana spune:

Bubulina pentru noul capitol.

Am shi eu o intrebare pt. fetele care iau Mastodynon de mai mult timp. Eu sunt abia incepatoare. Observ ca majoritatea spunetzi ca vi s-a marit faza luteala. Chestia e ca mie mi-a sazut CM-ul de la 26 de zile la 25 de zile in prima luna shi 23 de zile in a doua luna. Nu prea inteleg de ce. E adevarat ca eu il iau pt. prolactina marita dar totushi e o mare enigma pt. mine, mai ales ca eu am CM-ul de 26 de zile de mai bine de 2 ani, fara sa fi avut vreo abatere mai mare de 1 zi (in plus, niciodata in minus) shi nicioadata doua luni la rand.
Voi ce parere avetzi?

"Cei mai frumosi ghiocei prin maracini se gasesc"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Madana, in primul rand nu mai fii suparata, iti trimit un pupic virtual
Eu iau Mastodynon de 3 Cm complete, am intrat in al 4-lea. In prima luna Cm a avut 29 de zile (cel mai lung de pana acum), a doua 25 si a 3-a 27 de zile.
Intr-un ciclu este foarte important ca sa stii in ce zi ovulezi, poti avea CM de 25 de zile, dar daca ai ovulatia in ziua 13 nu e deloc rau (asa am avut eu).
Am citit sute de articole legate de Vitex Agnus Castus inclusiv forumuri straine unde fetele se intrebau despre rezultate.
Concluzia este una singura: Mastodynonul e foarte bun, dar rezultatele nu se vad imediat decat in foarte putine cazuri ci doar dupa minim 3 luni. Daca balanta hormonala este data peste cap, dureaza putin pana se ajunge la normal. Perioada maxima de administrare este de 18 luni. Rolul Mastodynonului este de a regla balanta estrogen/progesteron, mareste LH-ul si micsoreaza FSH-ul in vederea obtinerii ovulatiei si micsoreaza prolactina atunci cand nu este foarte mare. Eu de exemplu imi iau si TB. De cand iau Mastodynon, am observat ca TB se mentine sus toata faza luteala, nu mai am "caderi" pe sub linia de control (am cont pe fertility), ceea ce inseamna ca progesteronul este bun.
Si ca sa iti treaca complet supararea, iti spun ca am vazut multe grafice pe fertility unde fete cu Cm=25 erau gravi.
Cred ca pentru linistea ta o monitorizare eco te-ar ajuta, asa ai putea vedea mai bine daca ajuta. Amely, de exemplu, dupa numai o luna de tratament avea valori super la eco. Eu o sa ajung luna asta, deocamdata sunt abia ziua 3 asa ca mai am de asteptat.
Bafta multa si rabdare!

"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madana spune:

Bubulina , Marrina multumesc mult pentru incurajari. Ima pare rau ca m-am purtat putzin copilareshte, recunosc ca imi doresc sa vad rezultate imediat deshi shtiu ca nu se poate. Nu renuntz la Mastodynon, vreau sa shtitzi asta. Shi nu-mi voi pierde niciodata sperantza ca exista un shi pt. mine.



"Cei mai frumosi ghiocei prin maracini se gasesc"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna fetele,

Am inceput si eu Mostodynon-ul de luna aceasta. Iau 1 lingurita/2 ori pe zi. In paralel iau si ceai de Napraznic si capsule, ceai de cretisoara, tinctura de marar, mladite muguri zmeur, branca ursului, kamayani, shecure. Am facut si doza dubla de Polidin z2-6.
In z13 am ovulat (ieri). In z12 aveam E10mm trilaminat si FOSde 25mm, deci am ovulat cand avea cam 28mm. Eu astept rezultatele din...prima luna:)))

Bafta multa!

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Madana, cum ti-au spus si fetele rezultatele nu se vad imediat, uite eu iau de prin iulie-august mastodynon si rezultatele s-au vazut cel putin luna trecuta cand mi-am luat TB...mi-am facut si analizele hormonale si au iesit bune, faza luteala este de 14 zile... deci functioneaza. Trebuie doar sa ai rabdare. Si eu m-am comportat copilareste cel putin le-am disperat pe fete cu temperatura mea bazala.
Eu acum am renuntat la toate celelalte produse naturiste (muguri de zmeur, soc, napraznic) pt ca le-am luat 6 luni si continui doar cu mastodynon.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Fetelor, nu ma las!!!

Cum sa ajunga subiectul asta pe pagina 3 cand plantuta asta Vitex agnus castus e atat de importanta? Cine mai vrea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

da marrina, da tu ti-ai facut rost direct de vitex! eu iau in continuare mastodynon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

lachione Oi fi invidioasa ?

Acum serios, eu din asta am vrut (numai VAC) pentru ca asa cred ca e mai bine. Dar cred ca fiecare organism reactioneaza in felul lui si e foarte posibil ca Mastodynonul sa actioneze chiar si mai bine, doar ca eu nu am gasit date certe despre celelalte plantute pe care le contine.
Daca vrei numai VAC sigur vei gasi pe cineva de afara sa te ajute. De clientii tai ce zici??? Le faci o reducere daca-ti aduc cateva flacoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mai fetelor, mie mi se intampla ceva ciudat : mi se scurteaza Cm de la Mastodynon. Eu am inceput a3a sticluta si termin prima de Tinctura de Muguri de zmeur, si mi-a ajuns CM la 25 de zile. Data trecuta a venit la 26 si cu o luna inainte tot la 25. O fi de rau?!



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput