Psihologia copilului - vol. 5

Psihologia copilului - vol. 5 | Autor: karmen

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

am mai scris o data..despre Nathalie, fetita noastra.
era vorba ca nu-i violenta de loc, ca nu se lupta sa ia jucariile din mina altor copii..ca primeste cite un ghiont fara sa dea inapoi..
am tot insistat cu tema asta cu ea.
in ideea: daca e jucaria ta si o vrea alt copil spune-i sa-ti dea altceva in schimb, daca primesti ghiont se raspunde cu ghiont..

chestia e ca acum..primim noi cite o una, de fiecare data cind nu vrem sa facem pe plac copilului, cu toate ca noi nu batem copilul sub nici o forma nu sint mamica care sainterzic.
are o obsesie sa se urce pe masa. nu am zis nu. am spus ca o rog doar sa ma strige cind ii vine cheful de urcat pe masa ca sa stau linga ea in caz ca are nevoie de ajutor. merge struna chestia: ne urcam d emai multe ori pe masa..va veni si ziua cind se va plictisi( buni ma cearta ca de ce copilul are voi sa faca orice!!! ca pe masa nu-i voie!!!??? asa sa fie? de ce sa nu fie voie pe masa??)
Nathalie are acum 2 ani si 8 luni. asta-i ceva importanta ce am uitata sa zic.

undeva am exagerat ma gindesc! acum cum s arepar?
ea ma confunda cu un copil. eu vreau sa ma considere prietena ei...si vreau sa incepem o relatie de prietenie inca de pe acum..dar cum sa reactionez la bataia pe care o primesc de la ea!
tot ii spun ca parintii nu se bat, ci doar copii rai care lovesc...primesc inapoi!...si mai departe???

multunesc!
astept inca o data sfatul tau!


Nathalie si Sofi
www.nathalie-marie.de/" target="_blank">NATHALIE
si iar NATHALIE
“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaatan spune:

Poate ca s-a mai discutat aici acest subiect, imi pare rau daca ma repet.

As vrea sa stiu care ar fi solutia ideala pentru ca Thomas (8 luni jumate) sa nu se mai trezeasca noaptea din somn de cel putin 4 ori. Nu cred ca este din cauza dintilor.
Daca nu gasesc urgent rezolvare cred ca trebuie sa apelez la un psiholog eu, pentru privare de somn.
Thomas are perioade in care doarme f. bine si apoi incepe iarasi o luna de chinuri.
Ziua doarme putin, maxim 2,5 h. Mananca f. bine. Are peste 9,5 kg sio vreo 73 cm, nu stiu exact, ca nu l-am mai masurat/cantarit de mult.

Mama lui Thomas
Toate pozele lui Thomas aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Andreea, citeste subiectul "Nu stiu ce sa fac". Apoi daca ai nelamuriri le discutam.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Saso, in general dorinta parintilor de a fi perceputi drept prieteni de catre copii este o consecinta a dificultatii parintilor de a pune limite si de a disciplina, datorita sentimentului de vinovatie.
Deci este posibil ca fiica ta sa nu perceapa clar ideea de autoritate, limite, reguli. Cred ca aici poti interveni.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

merci!

nu cred ca e cazul!
singura problema a mea e ca eu nu accept interdictiile fara sa fie fondate.


pt mine nu exista imposibil si acest lucru l-am trait cu succes de mai multe ori in viata! nu as vrea sa ..incep cu armata!

in viata asta totul e posibil...si totul e permis!

deci aci unde lasi tu portita ..nu e portita!
avem reguli clare de spalat pe dinti de mincat...de facut orice ce e ..fondat!

nu i-am interzis nici sa se urce pe masa in picioare! singura chestia a fost ca am rugat-o ca data viitoare cind are chef sa se urce pe masa sa ma cheme sa stau de paza in caz ca are nevoie de ajutor sa pot sa-l ofer! i-am spsu si ca am incredere in ea ca poate sa faca chestia asta si singura am spus ca asta e pt mine sa ma simt eu mai linistita! si sa sti ca asa a si fost! am lasat-o vre-o 3 zile sa se urce pe masa de vre-o citeva ori..si s-a plictisit!
inca i-am dat si sfaturi cum se poate face mai repede si mai bine!
poate ca asta caracterizeaza cel mai mult..ceea ce vreau eu sa obtin de la fiica mea!
ea e o fire mai linistita nu a fost violenta de loc..si toate cunostintele noastre au copii care in loc sa spuna un salut normal te trezesti cu un pumn.
eu am incurajat-o pe fiica noastra sa raspunda la fiecare impinsatura sau lovitura! eu am fost.."sacul de box"..pe care s-a exersat! eu am zis ca ne jucam ca eu sint copilul x si te imping si am impins-o! si i-am zis ce sa ma impinga inapoi sau sa-mi de un box!

acum..ea nu stie unde e limita! eu spun acum gata..ai invatat destul ei priceput cum sta treaba si cind va vedeti..vezi ce se poate intimpla! dar ea.. din dragoste zice ca-mi arde cite una! nu e nimic..furios! se indreapta spre mine si-mi arde cite un pumn...de-mi dau lacrimile...si o vad ca are pe fata imaginea ca m-ar stringe in brate de drag!
am spus de la inceput ca ne jucam de-a copilul x cel violent!
am repacificat acum gata: eu sint mama si noi nu ne batem! nici eu pe tine nici tu pe mine!

DE CE??
ca nu se face! oamneii nu sinte animale sa se loveasca intre ei! si nt doar unii copii care nu inteleg lucrul asta si alora trebe sa le raspundem la fel! niciodata nu a dat in vre-un copil fara ca ala sa fi fost primul care a lovit-o!
nu are iddea asta in cap.. de a lovi!
de asta ma intereseaza mai mult despre ..violenta ..vazuta de copii!
as vrea sa-i inteleg pe aia care dau cu pumnul!
primesc si ei acasa bataie??

despre asta as vrea sa ..vorbim sau sa..pot sa citesc ceva!
acum tocmai ce nu am la mine cartea lui dr spock!
ca cu el am crescut-o pe N.!

merci pt intelegere!

Nathalie si Sofi
www.nathalie-marie.de/" target="_blank">NATHALIE
si iar NATHALIE
“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Buna ,Principesa sau Karmen,sint mamica unei fetite de 3ani si jumate, din noiembrie fetita mea a inceput gradinita in franceza .
De la inceput am vorbit cu ea doar in romana , paralel a asimilat vocabular in engleza (iubeste la nebunie desenele gen:Dora, Barney,etc.).Nu stiu daca e o problema dar am inteles ca la gradinita vorbeste amestecat, mixind cele trei limbi :romana ,apoi engleza,si franceza.Cum sa reusesc sa o fac sa inceapa sa comunice cu mine doar in romana?E limba ei nativa(a noastra-ptr. ca sintem si raminem romani).Am auzit fel si fel de idei, dar dintre toate cea mai buna mi se pare cea de a continua sa vorbesc cu ea in romana.Este bine ,este rau, puteti sa ma luminati si pe mine?Mentionez deasemenea ca pina nu demult nu am acordat prea multa importanta faptului ca Emilia se exprima in doua limbi in acelasi timp atunci cind vorbeste cu noi (romana si engleza), dar de cind a inceput gradinita in franceza am sentimentul ca fata mea "a stagnat" un pic in ceea ce priveste comunicarea!Parca e mai "tacuta"(ii vine greu sa vorbeasca asa o percep eu)...ceea ce nu e stilul ei!Se grabeste uneori sa vorbeasca cu noi sa spuna ceva, si atunci nu isi gaseste cuvintele sau cuvintul potrivit,"inventeaza" unul care nu are nimic in comun cu romana,franceza sau engleza.Am inceput sa fac cu ea lectii de dictie in romana , sa o pun sa repete corect dupa mine tot ce-i spun(de ex. imi spune:"look mami, fetita jump pe piatra!"Ii spun de fiecare data "multumesc" -iar ea imi raspunde:"you welcome"-Si uite asa patesc mereu.Si credeti-ma vorbesc non stop cu ea de ma doare gura!
Ce pot sa va spun pe scurt despre Emilia este ca e un copil obisnuit, ii place sa se joace pe calc. ei , sa priveasca de "n" ori casetele ei preferate,sa coloreze(aici avem probleme ptr. ca nu prea avem rabdare sa minuim creionul mult timp),cu alte cuvinte are multa energie dar nu se incadreaza in categoria copiilor hiperactivi,s-a mai linistit de cind merge la gradinita!Iubeste copii, muzica si ii place sa danseze,a invatat singura sa numere pina la 15 in engleza, recunoaste culorile in engleza ,eu nu am fortat-o cu engleza mi-am dorit ca ea sa inceapa sa invete intii limba ei materna sa nu o "zapacesc" si uite ca tocmai asta s-a intimplat!Am impresia ca engleza e preferata ei si cred ca i-ar fi fost mult mai usor numai cu romana si engleza dar daca sintem aici unde se vorbeste franceza ce sa facem?
Intrebarea mea este cum e mai bine sa procedez cu ea, ce pozitie trebuie sa adopt ca Emilia sa reuseasca sa se se exprime usor si doar intr-o singura limba atunci cind vorbeste? Multumesc mult si scuze daca am ocupat prea mult "spatiu" cu problema mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Bidiloi, nu este o problema, este o situatie normala in conditiile in care fetita este expusa simultan la 3 limbi diferite, in conditiile in care ea nu a finalizat asimilarea nici uneia. Probabil ca nu stie ca ea foloseste cuvinte apartinand unor limbi diferite. Ai putea incepe de aici: ca in momentul in care vezi ca foloseste cuvinte din alta limba sa ii spui ca acel cuvan apartine limbii x, iar in limba romana sau in ce limba se exprima ea predominant in acel moment se spune...
Sugestia mea este de a privi putin mai relaxata situatia, de a accepta ca este o situatie normala intr-un mediu poliglot si de a sustine initiativele fetitei in sensul dorit de ea, cu clarificarile necesare.
Lucrul cel mai important este ca ea comunica si intelege ce i se comunica deci este normal dezvoltata intelectual si ca in scurt timp ea va sti sa comunice in 3 limbi, chiar daca va mai dura o perioada delimitarea lor.
Numai bine

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

PRINCIPESA,multumesc mult m-ai mai linistit incepusem sa imi fac fel si fel de ginduri!Nici nu stii ce "usurata" ma simt!
Ramin datoare si iti doresc tot binele din lume dar mai ales multa sanatate.Cu drag Simona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Multumesc. Cu mare placere!

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by bidiloi

PRINCIPESA,multumesc mult m-ai mai linistit incepusem sa imi fac fel si fel de ginduri!Nici nu stii ce "usurata" ma simt!
Ramin datoare si iti doresc tot binele din lume dar mai ales multa sanatate.Cu drag Simona.

simona



Din experienta noastra (si noi locuim la Montreal, deci intr-o situatie similara cu tine): Antonia are acum 5.5 ani si acasa vorbim numai romaneste, la gradinita (si acum la scoala) vorbeste franceza. Noi am optat pentru a nu o expune inca la engleza (in limita posibilului) asa ca de la 2 ani nu i-am mai pus la televizor decit posturi in franceza. Am considerat ca engleza o va putea invata la scoala mai tirziu, in momentul in care celelate 2 limbi s-au consolidat. Si Antonia amesteca cuvinte in franceza cu romanesti, dar deocamdata am preferat sa nu insistam in a le departaja complet. Cind vom simti ca limba franceza este bine asimilata, vom putea fii mai drastici si in privinta romanei. Pentru mine acum este important sa-si imbogateasca vocabularul, si cu virsta va face singura separarea. In opinia mea a treia limba poate sa faca procesul de invatare mai anevoios (dar nu imposibil). Dar fiecare copil este diferit si trebuie evaluat in consecinta.
Mult noroc.

Mergi la inceput