cum a venit vladut pe lume

cum a venit vladut pe lume | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

Hello mamici, burtici, aspirante si nu numai!
M-am gandit sa postez si eu povestea nasterii puisorului meu pufos, Vladut Andrei.…
Pe toata perioada sarcinii, mai putin primul trimestru cat am stat cu frica-n san sa nu am vreo problema pt ca anul trecut pierdusem o sarcina, zic eu ca am fost super optimista. Iar de nastere nu mi-a fost deloc frica pt ca m-am gandit de la inceput ca vreau sa fac cezariana, si-mi ziceam: ei, oricum, operatia n-o sa fie dureroasa, poate dupa aceea o sa-mi fie cu adevarat greu.
Cu cat se apropia termenul, cu atat mai mult ma gandeam ca ma duc la doctor sa-mi scot maseaua, nu sa nasc. Si mi se parea floare la ureche.
Marti, cu 3 zile inainte de nastere, am fost la ultima vizita la dr, si atunci s-a decis: vineri nasti! Nu-mi venea sa cred, mi se taiasera picioarele de emotie, nici nu stiu de ce, ca era de asteptam sa nasc intre 38 si 39 de saptamani.
In fine… pana vineri dimineata am fost super relaxata, bine, n-am mai dormit ca bolovanul, dar nici insomniaca n-am fost. Vineri dimineata cand am plecat la spital dormeam pe mine. A venit dr jos la urgenta in spital, a completat cu asistentele fisa de internare si m-a luat sus, la etajul cu nasteri.
La etaj, m-au condus intr-o salita, langa cea de travaliu, unde mai era o graviduta care tot cezariana astepta. Atunci am aflat ca urmau sa fie mai multe cezariene in ziua respectiva, si am rasuflat usurata cand l-am auzit pe dr meu pe hol spunandu-i asistentei: noi intram primii.
Pe la 9 fara un sfert o asistenta m-a luat si m-a dus intr-o salita care comunica cu sala de nasteri, unde mi s-a luat un pic de sange, nu mai stiu exact pt ce, si mi s-a pus acusorul pt perfuzie in mana, nu in vena, pe reversul palmei. Am impartit banii la asistente, cele 2 care au intrat cu mine in sala, si-am asteptat-o pe anestezista sa-i dau si ei din prima, asa am vrut, sa fie sigure si multumite. Asa ma gandisem. Apoi am intrat in sala de operatii. M-au urcat pe masa, mi-au dezinfectat spatele cu spirt, cred, si apoi anestezista mi-a explicat cum sa stau sa poata sa-mi faca anestezia in coloana. Am stat cumintica, am simtit anestezia, a fost ok, n-a durut. Apoi asistentele m-au intins. In acel moment pot sa va zic ca mi se facuse un pic frica, ma gandeam, cine m-a pus, nu mai fac copii, din astea, iar asta fara sa mi se intample nimic, pur si simplu ma speriasem.
A intrat si doctorul. Dr meu e super vesel super jovial, mi-a zambit, m-a intrebat ce fac, si gata, s-au pus pe treaba. Ce mi-a placut, printre altele, este ca nu i-am auzit vorbind deloc, nu stiu cum comunicau, eu ascultam carcotasii la radio si uneori chiar imi venea sa rad. Am stat tot timpul cu capul intr-o parte si ochii inchisi, sa fiu sigura ca din greseala nu vad ceva care sa ma panicheze. Cam in maxim 5 minute de la anestezie l-am simtit pe dr impingand usor sub piept si m-am gandit, asta e, acum il va scoate pe bb. Intr-adevar, cam intr-un minut am auzit primul lui planset. Puternic, din plamani, dar in acelasi timp frumos, ganguros, ca o boscuta, nu stiu cum…
Asistentele l-au curatat si mi l-au aduslanga cap, mi-au zis, hai, deschide ochii, nu vrei sa-l vezi? Am deschis ochii si-am vazut cel mai frumos bebelus, roz, usor nervos ca a fost deranjat, putin incruntat si strigand intr-una. Senzatia pe care am avut-o nu v-o pot descrie, n-am plans, nu stiu, a fost ca un val de caldura, de usurare ca totul a fost bine, de liniste, de impacare, nici nu mai stiu. Nu m-am simtit coplesita, sentimentele au venit usor, pe rand, de cand l-am vazut prima data si pana acum, si inca mai continua sa vina… din acel moment m-am relaxat pe deplin, am inceput sa intreb: greutate, inaltime, e bine, in fine… peste vreo 5 minute mi-am amintit ca uitasem sa intreb scorul apgar si-am intrebat-o nota, iar ea mi-a zambit si mi-a zis usor glumet: nota maxima, doar ai pile, nu?
Cam in 20 de minute, maxim 30, s-a terminat totul, m-au dus cu targa in postoperator, unde am ramas pana-n dimineata urmatoare. Am aflat a 2 a zi ca in ziua respectiva fusesera 5 cezariene, si acum ma gandesc ca nu stiu cum as fi rezistat sa vin la 8 dimineata in spital si sa nasc ultima.
Apoi au inceput sa vina la mine, pe rand, sotul meu, mama, tata, apoi s-a intors sotul meu cu poze cu bb, primele, apoi s-au intors cu totii pe rand, si cam intr-o jumatate de ora a venit si o asistenta cu bb si l-am vazut din nou. Mi-a placut faptul ca pe parcursul zilei au venit de mai multe ori cu bb sa mi-l arate. A fost super!
Amintirile legate de nastere, de ziua respectiva, sunt foarte placute, a fost foarte rapid, a trecut super usor, asa cum de altfel ma si asteptam.
Iar bb Vladut intrece orice asteptari…

Pupici,


anda, mami de bb vladut
pozici cu mine
bb vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Felicitari! Nasterea e, cu siguranta, o experienta unica in viata! Cand citesc asemenea povesti ma simt fericita ca sunt femeie si pot sa trec prin asa ceva...

Sa fie sanatos Vladut si sa va aduca numai bucurii!

POZE
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Sa va traiasca puiul, Xandra !
E un dulce, un frumos si-un pufos !

Iar tu sa fii sanatoasa si sa-i faci si-o surioara .


Daniela (28+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
ALBUM 1 OANA MARIA + ALBUM 2 OANA MARIA
www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">MAMICI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

felicitari! ma bucur ca nu ti-au facut anestezie generala. asa ai putut sa-ti vezi puiul imediat.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Xandra, felicitari ! Sa va traiasca puiul si sa va bucurati de el !
Tu de ce nu ai PM ? Ti-am scris pe mail, ai vazut ?

Irina. 25+

Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari si sa va traiasca puiul, Xandra !
Sa fitzi sanatosi, norocosi si sa ii faci si o surioara!

Denisa
31+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa va traiasca si sa va bucurati mereu de el!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


unele dintre noi, chiar avem noroc, si de 9 luni suportabile, si de nasteri usoare!!!

sa-ti traiasca Vladut, si pentru ca tot ai amintiri frumoase, ar mai merge si o surioara



Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

anda, sa traiasca bb vladut....

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! être l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Anda,
Sa traiasca Vladut, sa fie sanatos si sa va bucure pe toti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

mi-a facut placere sa va citesc povestea,sa va dea D-zeu sanatate si sa va bucuratzi de puiutz

anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput