ruperea apei

ruperea apei | Autor: bosticuta

Link direct la acest mesaj

Gravidute
De unde stiu ca mi s-a rupt apa si nu e o simpla scurgere?
Va rog sa-mi raspundeti.

38

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Cand ti se rupe apa, o sa stii ca nu e o simpa scurgere. Curge mult mai mult, e lichida si fara miros. Curge daca te misti, stai ridicata, pt ca atunci capsorul copilului nu apasa pe col si blocheaza scurgerea.
Am nascut prin cezariana, dar am trait experienta nasterii alaturi de sora mea. Si ea a crezut, nu ca e scurgere ci ca a facut pipi pe ea. Pana si-a dat seama ca jetul de urina il poate controla iar scurgerea apei nu. Atunci a realizat ca i s-a rupt apa. In functie de cata apa pierzi, ai maxim 8 ore sa stai linistita, caci copilul e in siguranta.
Dar, draga mea, avand in vedere ca esti in saptamana 38 si peste foarte scurt timp iti vei tine minunea in brate, orice nelamurire ai, mergi la medic. El iti va spune cat timp mai este.
Nastere usoara!


POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

da, cand o sa se intample, o sa stii sigur ca ti se rupe apa.
asa am patit si eu, m-am ridicat din pat sa merg la wc, si a inceput sa se scurga la care io speriata : doamne, nu mai sunt in stare sa -mi tin pipi. da pana sa ajung la wc se tot scurgea si m-a trecut pe mine un gand....(aveam 39 sapt ) si pe urma s-a tot scurs vreo ora cred pana am ajuns la spital. nu aveam nici o durere nimic, nici o contractie.
deci apa mi s-a rupt la 12 noaptea, primele contractii le-am avut dimineata pe la 8.30 si la 11 tot dimineata am nascut destul de repede si fara prea multe chinuri.
so, nastere usoara ca a mea iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cand ti se rupe apa vei sti. Mie mi s-a rupt exact cand ma pregateam sa ma urc pe masa de operatie(am nascut prin cezariana).

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

la ruperea apei curge cam 200 ml de lichid - cam cat o cana de lapte, deci nu poti rata momentul si nici nu seamana cu scapatul urinei.

Fisurarea membranelor este periculoasa, deoarece curge putin lichid, poate sa se imtample fara sa-ti dai seama mai ales ca in ultimul trimestru scurgerile vaginale sunt mai consistente.


Felicia 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Stai linisitita si sa vrei sa nu-ti dai seama si tot se va intampla. La ceea ce au spus fetele eu voi adauga ceva doar cu valoare anecdotica: cand eram si mai aveam putin sa nasc, eram stresata sa nu cumva sa mi se intample acest "eveniment" in autobuz, mergand sau intorcandu-ma de la servici (eu am lucrat pana in ultima zi); imi si imaginam scena... Si eram sigura ca eu, cu "bafta" mea voi pati pocinogul. Din fericire n-a fost asa, mie nu mi s-au rupt membranele, mi-au fost rupte in timpul travaliului.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valenka spune:

In primul rind nastere usoara!
Sa-ti zic cum s-a intimplat la mine...am facut dus...cald, relaxant..dupa dus stam la taclale cu mama cind simt c-am pierdut putintica urina...vai, de mine fac pe mine!...ma duc la baie chilotelu' umed, dar nu mai curge nimic...ma schimb, inapoi in camera mai stau o vreme iar pierd lichid...l-am si mirosit..nu mirosea a urina, da' nici miros de lichid amniotic nu avea...zic acu' in retro, ca pe atunci nu stiam ...nu aveam contractii...
Asta a inceput pe la 4 pm, pe la 8 seara mergem la spital..tot pierdeam cite un pic la intervale neregulate...la testare..e lichid amniotic..pe seara deja am inceput sa pierd cantitai mai mari si se simtea mirosul caracteristic...contractii..asa un inceput, desi aparatu' zicea ca alea nu-s contractii.
Peste noapte au aparut si contractiile si am nascut a-2-a zi la 2.
Asa ca poate sa curga putin...asta cind ruptura de sac amniotic e sus situata sau se poate ca bb sa obstrueze cu capsorul gaura..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Io eram internata pentru analize inainte de cezariana.Deja ma plictisisem 4 zile si tocmai i ziceam sotului sa vorbeasca cu doctoritza sa mergem a casa.Eram asezati la o canapea si dau sa pun capu pe umarul lui cand aud un poc la burtica partea stanga jos de tot(nu a durut delok) si a inceput inundatia .Si nu a curs putin curgea nene de parca sa deschis robinetu.Io pun un tampon,al 2 lea si tot asa, nemek mi au dau niste campuri sterile am schimbat vro 5-6 toate ude la maxim si sunt destul de mari.In juma de ora au inceput contractiile si cam intro ora io deliram pe acolo de dureri.Am intrat in travaliu foarte repede si zicea doctoritza ca as fi nascut natural in cateva minute dar nu am avut voie.
Deci la mine sa cunoscut ruperea apei




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si eu aveam aceeasi problema: ca n-o sa-mi dau seama ca mi se rupe apa.
Acum ca am citit la voi ca n-am cum sa ratez momentul, m-am mai linistit...

Toanca si Matei Alexandru 32+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Mie cand mi s-a rupt apa a curs a greu. Nu doar o cana ca de lapte, asta sigur. Am plecat spre baie si am facut baltoace pe parchet, apoi un pic in masina si cand am ajuns in spital m-au pus asistentele sa ma schimb cu camasa de spital (si mi-au dat jos chilotii) si am facut niste baltoace si pe acolo, astfel incat atunci cand a venit dr m-a cunoscut dupa urme A inceput sa strige la mine in gluma ca am adus Katrina dupa mine in spital (tocmai trecuse uraganul prin America). Asa ca...nu ai cum sa ratezi evenimentul! Vei sti sigur ce este, daca ai "bafta" sa se intample!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

quote:
Originally posted by Valenka
l-am si mirosit..nu mirosea a urina, da' nici miros de lichid amniotic nu avea...

am si eu o intrebare: cam cum miroase lichidul amniotic?


+17


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album alte poze

Mergi la inceput